Համանախագահները ֆիքսել են, որ Ադրբեջանը սադրանք է իրականացրել. ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները վերջին հայտարարությամբ արձանագրել են, որ Ադրբեջանը խախտել է Ժնևի կոնվենցիայի դրույթները: Այս մասին «Արմենպրես»-ին ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
«Համանախագահները ֆիքսել են, որ Ադրբեջանը սադրանք է իրականացրել` խախտելով Ժնևի կոնվենցիայի դրույթները»,- նշեց նա:
ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի նիստին հուլիսի 6-ին Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը Մինսկի խմբի համանախագահների անունից հանդես է եկել նոր հայտարարությամբ՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղի շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետ՝ խստորեն պահանջելով վտանգի տակ չդնել քաղաքացիական անձանց: Համանախագահների հայտարարության մեջ հուլիսի 4-ի հրադադարի ռեժիմի խախտումը համարվում է սադրիչ գործողություն, որը կարող է խափանել հակամարտության կարգավորման խաղաղ ջանքերը և վտանգել գալիք բանակցությունները:
«Կողմերին հիշեցնում ենք Ժնևյան կոնվենցիայով ամրագրված նրանց պարտավորությունները, որոնք ենթադրում են զերծ մնալ ցանկացած գործողությունից, որը կարող է հանգեցնել քաղաքացիական անձանց անընդունելի կորուստների: Առաջարկում ենք կողմերին ձեռնարկել անհետաձգելի միջոցներ լարվածության թուլացման ուղղությամբ և հստակորեն հետևել 1994-1995 թվականների հրադադարի համաձայնագրերին: Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ն ընդգծում են հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հնարավորինս շուտ հասնելու բանակցությունները սկսելու անհրաժեշտությունը, քանի որ դա է միակ իրական ճանապարհը՝ հասնելու տարածաշրջանի ժողովուրդների խաղաղությանը, բարգավաճմանն ու հաշտեցմանը»,- նշել են համանախագահները:

YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS. In their last statement the OSCE Minsk Group Co-Chairs have recorded that Azerbaijan violated the provisions of the Geneva Convention, Armenian foreign ministry spokesman Tigran Balayan told Armenpress.
“The Co-Chairs have fixed that Azerbaijan carried out a provocation violating the provisions of the Geneva Convention”, he said.
During the session of the OSCE Permanent Council on July 6 the representative of France delivered a new statement on behalf of the OSCE Minsk Group Co-Chairs in connection with the recent ceasefire violations in the Nagorno Karabakh line of contact calling on to refrain from any hostile action that could lead to unacceptable civilian casualties. The Co-Chairs considered the July 4 incident as a provocative action that undermines peace efforts and could provoke a breakdown in the forthcoming negotiations.“We remind the Sides of their obligations under the Geneva Conventions to refrain from any hostile action that could lead to unacceptable civilian casualties. We appeal the parties to take immediate measures to defuse the situation and strictly observe the 1994/1995 ceasefire agreement.The Russian Federation, France and the United States stress the necessity to resume as soon as possible negotiations on a peaceful settlement of the conflict, as the only way to bring peace, prosperity and genuine reconciliation to all the peoples of the region”, the statement said.