Սերժ Սարգսյանը Բրյուսելում մասնակցել է ԵԺԿ ընդլայնված կազմով գագաթնաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Բելգիայի Թագավորությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 22-ին Բրյուսելում մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) ընդլայնված կազմով գագաթնաժողովին: Այն վարել է ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Գագաթնաժողովին մասնակցել են Եվրոպական խորհրդի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահներ Դոնալդ Տուսկը և Ժան-Քլոդ Յունկերը, Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Տայանին, ԵՄ անդամ և Արևելյան գործընկերներ երկրներից ԵԺԿ-ին անդամակցող կուսակցությունները ներկայացնող պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները:
Օրակարգի շրջանակներում գագաթնաժողովի մասնակիցները քննարկել են Եվրոպական խորհրդի հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները, որի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել միգրացիոն խնդիրների և դրանց հիմնարար պատճառների վերացմանն ուղղված հարցեր: ԵԺԿ գագաթնաժողովի հիմնական օրակարգային հարցերից բացի անդրադարձ է եղել Արևմտյան Բալկաններում տիրող իրավիճակին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը գագաթնաժողովում հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին, արձանագրված առաջընթացին, Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության օրակարգին, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի կայունության և անվտանգության ապահովման խնդիրներին:

Президент Армении Серж Саргсян в Брюсселе принял участие в саммите ЕНП в расширенном составе
Находящийся с рабочим визитом в Королевстве Бельгия президент Армении Серж Саргсян 22 июня в Брюсселе принял участие в саммите Европейской народной партии (ЕНП) в расширенном составе. Его вел председатель ЕНП Жозеф Дол.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, в работе саммита участвовали председатели Совета Европы и Европейской комиссии Дональд Туск и Жан-Клод Юнкер, председатель Европейского парламента Антонио Таяни, главы государств и правительств, представляющие партии-члены ЕНП из стран Европейского союза и Восточного партнерства.
В рамках повестки участники саммита обсудили работы по подготовке встречи Европейского Совета, в ходе которой планируется обсудить миграционные проблемы и вопросы, направленные на устранение ее основных причин. Помимо основной повестки саммита ЕНП была затронута ситуация на Западных Балканах.
Президент Серж Саргсян выступил на саммите с речью, в которой коснулся состоявшихся в Армении парламентских выборов, зафиксированного прогресса, повестки взаимодействия Армения-Евросоюз, а также вопросов обеспечения стабильности и безопасности в регионе Южного Кавказа.