Սերժ Սարգսյանը Բրյուսելում մասնակցել է ԵԺԿ ընդլայնված կազմով գագաթնաժողովին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Բելգիայի Թագավորությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 22-ին Բրյուսելում մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) ընդլայնված կազմով գագաթնաժողովին: Այն վարել է ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Գագաթնաժողովին մասնակցել են Եվրոպական խորհրդի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահներ Դոնալդ Տուսկը և Ժան-Քլոդ Յունկերը, Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Տայանին, ԵՄ անդամ և Արևելյան գործընկերներ երկրներից ԵԺԿ-ին անդամակցող կուսակցությունները ներկայացնող պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները:
Օրակարգի շրջանակներում գագաթնաժողովի մասնակիցները քննարկել են Եվրոպական խորհրդի հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները, որի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել միգրացիոն խնդիրների և դրանց հիմնարար պատճառների վերացմանն ուղղված հարցեր: ԵԺԿ գագաթնաժողովի հիմնական օրակարգային հարցերից բացի անդրադարձ է եղել Արևմտյան Բալկաններում տիրող իրավիճակին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը գագաթնաժողովում հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին, արձանագրված առաջընթացին, Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության օրակարգին, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի կայունության և անվտանգության ապահովման խնդիրներին:

President Sargsyan participates in EPP enlarged summit in Brussels
YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. While on a working visit in the Kingdom of Belgium, President of Armenia Serzh Sargsyan participated in the enlarged summit of the European People’s Party (EPP) in Brussels on June 22 which was chaired by EPP President Joseph Daul, press service of the President’s Office told Armenpress.
The summit was attended by Presidents of the European Council, the European Commission and European Parliament– Donald Tusk, Jean-Claude Juncker and Antonio Tajani, the heads of state and government representing EPP member states from the European Union and the Eastern Partnership.
The summit participants discussed the preparation works of the European Council meeting during which it is expected to discuss migration issues and steps to eliminate their causes. In addition to main agenda issues, the EPP summit also touched upon the current situation in the Western Balkans.
President Serzh Sargsyan delivered speech at the summit talking about the recent parliamentary elections in Armenia, the recorded progress, Armenia-EU cooperation agenda, as well as issues on ensuring stability and security in South Caucasus.