Սպորտային համալիր, հեծանվային վազքուղի, տաք ջրերի լողավազան. Ջերմուկը զբոսաշրջային նոր շունչ կստանա
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ջերմուկ քաղաքը նոր շունչ է ստանում, սպասվող խոշոր ներդրումային ծրագրերով, քաղաքը ոչ միայն նոր տեսք կունենա, այլև նոր հնարավորություններ՝ զբոսաշրջիկների համար:  Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ Ջերմուկ քաղաքին կհատկացվի է 10 մլն ԱՄՆ դոլար: Այն ամբողջովին ուղղված է քաղաքի բարեկարգման աշխատանքներին, ենթակառուցվածքների բարելավմանը, նոր կենտրոնների ստեղծմանը:
Ջերմուկ քաղաքի քաղաքապետ Վարդան Հովհաննիսյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ նախատեսվում է Ջերմուկի լճի հարակից հատվածները բարեկարգել, ինչպես նաև հետիոտնային ճեմուղիներ կառուցել: Նոր ծրագրով քաղաքում ժամանցի կազմակերպման համար տեղադրվելու է բացօթյա ամֆիթատրոն: Բարեկարգվելու և կանաչապետվելու է քաղաքային զբոսայգին: Նախատեսված են հեծանվային վազքուղի, կարուսելներ:
«Ջերմուկն ունի մի շարք խնդիրներ, քաղաքը երկար տարիներ չի բարեկարգվել, հիմանականում որոշ աշխատանքներ արվել են կենտրոնական հատվածում: Այս նոր ծրագրում ընդգրկվել է ամբողջ քաղաքը: Մեր աշխատանքների կենտրոնում են լինելու բազմաբնակարանային շենքերը: Բոլոր շենքերի մուտքերը, տանիքներն ամբողջությամբ վերանորոգվելու են: Ֆասադային տեսքը վերականգնվելու է: Շատ զբոսաշրջիկներ նախընտրում են բազմաբնակարանային շենքերում տուն վարձակալել, մենք փորձում ենք ծրագրի շրջանակում շենքային պայմանները բարելավել, որ նրանց համար հարմարավետ լինի»,-ասաց քաղաքապետը:
Նա առանձնացրեց այգիների խնդիրը, նշելով, որ դրանք հիմնովին պետք է վերակառուցվեն: Վերակառուցված այգիներից բացի, ջերմուկցիները կունենա տարածաշրջանում խոշոր սպորտային համալիր, որը նախատեսված է լինելու ոչ միայն մարզվելու, այլև հետաքրքիր ժամանց կազմակերպելու համար:
Վարդան Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ ծրագրի նախագծանախահաշվարկային աշխատանքների ֆինանսավորումն արդեն կատարվել է, մրցույթը հայտարարվել է, հաղթողը եղել է Երևաննախագիծ ինստիտուտը: Նախատեսված է 20-օրյա ժամկետ, այսինքն՝ մոտ մեկ ամսից նախագծանախահաշվարկային աշխատանքները կավարտվեն: Հուլիսի 20-ից հետո արդեն կհայտարարվի հաջորդ մրցույթը, քաղաքապետը հույս հայտնեց, որ օգոստոսի 1-ից կսկեն հիմնական կառուցման աշխատանքները:
Ասիական զարգացման բանկի ֆինանսավորումից բացի, քաղաքում ներդրումներ են կատարում նաև մասնավորները: Վարդան Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ ներդրողը պատրաստվում է կառուցել բնական տաք ջրերի փակ և բացօթյա լողավազանային համալիրով խոշոր սպա կենտրոն՝ իր բոլոր հնարավորություններով: Խոսելով քաղաքի զբոսաշրջային հոսքի մասին՝ քաղաքապետը նշեց, որ տարեկան միջինը ունենում են 40-45 հազար մարդ: Համեմատաբար զբոսաշրջիկների հոսքն ակտիվ է լինում ամռանն ու ձմռանը:
«Իհարկե, այս ցուցանիշը փոքր է, Ջերմուկը, զբոսաշրջիկ ընդունելու ավելի շատ ներուժ ունի: Մենք նպատակ ենք դրել այնպիսի պայմաններ ստեղծել, որ մնացած սեզոններին նույնպես տուրիստների այցելությունը մեծ լինի: Շվեցարական ծրագրով նման աշխատանքներ ծրագրված են, նախատեսում է զբոսաշրջիկների տարեկան այցելությունը հասցնել 100 հազարի»,-ասաց Վարդան Հովհաննիսյանը:
Զբոսաշրջիկների թվի ավելացմամբ քաղաքում նաև սոցիալական խնդիր կլուծվի: Կբացվեն նոր աշխատատեղեր: Քաղաքապետը նկատեց, որ ցանկացած տեղաշարժին բնակիչները շատ արագ արձագանքում են, մասնավորապես, սկսել են հյուրատնային մշակույթը զարգացնել, կամ եղածներն են բարեկագրվում, կամ նորերն են կառուցվում: Վարդան Հովհաննիսյանի խոսքով, բնակիչները սովոր են և պատկերացում ունեն, թե ինչպես աշխատեն զբոսաշրջիկի հետ:
Ջերմուկ քաղաքն իր հյուրանոցներով, հյուրատներով, առողջարանային կենտրոններով ունի 2500 մահճակալի հնարավորոթյուն: Քաղաքում բոլոր առողջարանները գործում են:

YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. Major investments are expected in Armenia’s Jermuk town which will give to the town not only a new look, but also will provide new opportunities for tourists.
The Asian Development Bank (ADB) has provided 10 million USD to the town which will be directed for the renovation works, improvement of infrastructures and creation of new centers.
Mayor of Jermuk Vardan Hovhannisyan told Armenpress there are plans to improve the sites adjacent to the Jermuk lake, as well as to build pedestrian alleys. Under the new program an outdoor amphitheater will be installed in the city for entertainment. The town’s park will be recovered and greened. The town will also have bicycle racetrack and carousels.
“Jermuk faces several problems, the town has not been improved for years, mainly certain works have been carried out in the central part. This new program covers the entire town. Our works will focus on multi-apartment buildings. The entrances and roofs of all buildings will be completely renovated. Many tourists prefer to rent a house in multi-apartment buildings, we try to improve the building conditions within the frames of this program which will be convenient for tourists”, the Mayor said.
He highlighted the problem of parks, adding that they must be totally recovered. In addition, the people of Jermuk will also have a large sports complex which will be designed not only for training, but also organizing interesting activities.
Vardan Hovhannisyan informed that the preliminary calculations for the works have already been carried out, the tender has been announced and the winner was Yerevanproject institute. After July 20, the next tender will be announced, and the Mayor expressed hope the main construction works will launch on August 1.
In addition to the ADB financing, private sector also makes investments in the town. Mayor Hovhannisyan informed that the investor plans to construct a large spa center with indoor and outdoor hot springs with all opportunities.
As for the tourism flow in the town, the Mayor said they host an average of 40-45 thousand people annually. There is an active tourism flow especially in summer and winter.
“Of course, this is small figure, as Jermuk has much more potential to host tourists. We aim to create such conditions so that there will be a great tourism flow also in the remaining seasons. Under the Swiss program, such works are planned, and it is expected to reach the annual visit of tourists to 100.000”, he said, adding that by increase of number of tourists a social issue will be solved in the town. New jobs will be created. He said the residents know and imagine how to work with tourists.
The Jermuk town with all its guest houses, hotels, healthcare centers has an opportunity of 2500 beds. All healthcare centers operate in the town.