Ֆուտուրոլոգը 21-րդ դարի կարևորագույն ձեռքբերում է համարում արհեստական բանականությունը
ՄՈՍԿՎԱ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապագայում տեխնոլոգիաների և մարդու սերտացումը ավելի ակտիվ է լինելու, ինչը կունենա թե բացասական , թե  դրական հետևանքներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` «Կասպերսկու լաբորատորիա» ընկերության 20-ամյակին նվիրված  մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին նշեց ֆուտուրոլոգ (ապագայագետ), մարդկանց վարքի եւ կազմակերպությունների վրա նոր տեխնոլոգիաների ազդեցության վերլուծաբան Ժան-Քրիստոֆ Բոնին:
«Նոր տեխնոլոգիաները մեծ ազդեցություն են թողնում մեր կյանքում և մեծ ազդեցություն կթողնեն ապագայում:  15-րդ դարում Գուտենբերգը, հորինելով տպագրությունը, կարողացել է փոխել մարդու մտքի փոխանակման տեսակը, քանզի մարդը հնարավորություն ունեցավ դրանից հետո հեշտությամբ մտքերը տպագրել: Ներկայումս աշխարհում ամեն ինչ թվայնացվում է, և մարդը մեկ մատի օգնությամբ կարող է գործարկել ցանկացած հավելված: Ձեզ պետք է մեքենա  պատվիրել` դրա համար անհրաժեշտ է ընդամենը հավելված»,- ընդգծեց Բոնին:
Ըստ ֆուտուրոլոգի` տեխնոլոգիաների և մարդու սերտացումը տարեցտարի ավելի է ընդգծվելու,  և ոչ բոլորն են պատրաստ այդ ամենին, ուստի անհրաժեշտություն կա կրթության մակարդակը բարձրացնել աշխարհում:
«Մենք պետք է շեշտը դնենք կրթության վրա և պատրաստենք մարդկանց, որ նրանք հասկանան, թե ինչ է կատարվում  և ինչպես կարելի է հարմարվել նոր տեխնոլոգիաներին: 1995 թվականին Նելսոն Մանդելան Հարավաֆրիկյան Հանրապետության քրեակատարողական հիմնարկներից մեկում գրել է գիրք , որտեղ նա նշել է, որ առավել հզոր զենքը աշխարհում կրթություն է »,- ասաց Բոնին
Ըստ նրա` եթե 20-րդ դարի մարդկության ամենաարժեքավոր ձեռքբերումը եղել է ատոմային զենքը, ապա 21-րդ դարի ձեռքբերումը կլինի արհեստական բանականությունը:
«Դուք իսկապե՞ս մտածում եք, որ աշխարհի որևէ երկրում չեն ձեռնարկի ստեղծել նման տեխնոլոգիա, իհարկե դա կլինի և ես վստահեմ դրանում: Եվ դա կլինի հիմնական մարտավարական նպատակը շատ պետությունների համար»,-ընդգծեց Բոնին:
Ֆուտուրոլոգի կարծիքով` 20 տարի հետո վերանալու են մի քանի տասնյակ մասնագիտություններ և միլիոնավոր մարդիկ կարող են գործազուրկ մնալ:
«Արդեն իսկ երեք պետություն անցում է կատարում ավտոմատացման տարբեր ոլորտներում ` Ճապոնիան, Գերմանիան և Հարավային Կորեան: Մեկ ռոբոտը փոխարինում է տասը մարդու, և  տեխնոլոգիաների զարգացումը կփոխի հասարակությունը: Հասարակությունն արդեն իսկ փոխվում է տեխնոլոգիաների ազդեցությունից և այդ փոփոխությունը ավելի ու ավելի է արագանալու: Սակայն երբ  տաքսու վարորդի կամ այլ մասնագիտության անհրաժեշտությունը վերանա, նոր սերնդի համար կառաջանան նոր մասնագիտություններ»,- նշեց վերլուծաբանը:
Ըստ Ժան-Քրիստոֆ Բոնիի` մարդը կօգտագործի տեխնոլոգիաների ողջ ներուժն՝ իր նպատակին հասնելու և կարիքները բավարարելու համար:
«Շատ հնարավոր է՝ 20 տարի հետո կլինեն մարդանման  ռոբոտներ, որոնց կարելի կլինի անել այն ,ինչը չի կարելի անել մարդու նկատմամբ: Հնարավոր է՝ գա ժամանակ, երբ մարդիկ կասեն, որ ռոբոտները ոչ մարդ են, ոչ կենդանի և նրանք չունեն որևէ իրավունքներ: Հնարավոր է, որ ստեղծվի հատուկ կազմակերպություն, որը կպաշտպանի ռոբոտների իրավունքները»,- ասաց Բոնին:
Գիտնականը մտահոգիչ է համարում աշխարհի անհամաչափ զարգացումը և կարծում է, որ պետք է բոլորին հնարավորություն ընձեռվի օգտվել նոր տեխնոլոգիաներից:
«Մենք իսկապես բաժանել ենք մարդկությունը երկու մասի` ովքեր ունեն գումար և ովքեր չունեն գումար, ինչպես նաև ովքեր ունեն տեղեկատվություն և չունեն այն: Աֆրիկայի, Հարավային Ամերիկայի մի շարք  երկրներում ամբողջությամբ ուրիշ խնդիրներ են` նրանք ունեն ջրի, լույսի խնդիր  և այդ մարդիկ ուղղակի գոյատևում են: Կարծում եմ՝ ապագայում մարդիկ կբաժանվեն երկու խմբերի` ովքեր ունեն տեխնոլոգիապես ավելի շատ ֆունկցիաներ և ովքեր չունեն: Ուստի, նոր տեխնոլոգիաներից օգտվելու և կրթվելու հնարավորություն պետք է տալ բոլորին»,- եզրափակեց Բոնին:

Futurist says artificial intelligence is the most important achievement of 21st century
MOSCOW, JUNE 21, ARMENPRESS. In future the engagement of technologies and humanity is going to be more active which will have both positive and negative consequences, futurist Jean-Christophe Bonn said during a press conference dedicated to the 20th anniversary of Kaspersky Lab, reports Armenpress.
“New technologies will greatly affect our life and future. Inventing printing in 15th century, Gutenberg managed to change the type of person’s mind exchange since the person had a chance to easily type ideas after that. Currently everything is being digitized in the world, and a person can operate any app with the help of one finger. You need to order a car, for that purpose just an app is required”, the futurist said.
He said it’s necessary to increase the education level in the world.
“We need to put an emphasis on education and making people get ready to understand what is happening and how they can get used to new technologies. In 1995 Nelson Mandela wrote a book in one of the correctional facilities of the South African Republic where he said the most powerful weapon in the world is education”, the futurist said.
According to him, if in the 20th century the most valuable achievement of humanity was the atomic weapon, that of the 21st century is going to be the artificial intelligence. He stated that 20 years later dozens of professions will disappear and millions of people will be unemployed.
“Already three states are moving forward in various spheres of automation, Japan, Germany and South Korea. One robot replaces 10 people, and the technology development will change the society. The society is already changing by the impact of technologies and this change will gradually accelerate. When there is no need for taxi drivers or other professions, new professions will emerge for new generation”, he said.
According to Jean-Christophe Bonn the man will utilize the entire technology potential to reach his goal and satisfy his needs.
“It is possible 20 years later there will be man-made robots. It is possible that time will come when people will say that robots are neither man nor animal and they have no rights. It is possible a special organization will be created which will protect the robots’ rights”, he said.
The scientist is concerned over the disproportionate development of the world and believes that everyone must have a chance to use new technologies.
“We really divided the humanity in two parts: the ones who have money and the ones who don’t have, as well as the ones who have information and the ones who don’t. The issues faced by a number of African, South American countries are completely different: they fact water, electricity problems and their people just survive. I think people in future will be divided in two groups, the ones who have more functions technologically and the ones who don’t. Thus, everyone must have a chance to use new technologies and to be educated”, Jean-Christophe Bonn concluded.