Բարձր տեխնոլոգիական ապրանքների արտահանման ոլորտում Հայաստանն ապահովում է քանակ և որակ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2016 թվականին ԵԱՏՄ անդամ երկրների արտահանման ցուցանիշների որոշակի դանդաղեցման համեմատ Հայաստանը ցուցաբերել է հաջողված արդյունք: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մայիսի 27-ին «Եվրասիական տնտեսական միություն- Հայաստան համագործակցություն» ամենամյա բիզնես համաժողովի շրջանակներում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԵՏՀ առևտրի նախարար Վերոնիկա Նիկիշինան: Նրա խոսքով՝ ԵԱՏՄ շրջանակներում հայկական ապրանքների արտահանումը երրորդ երկրներ կազմել է ավելի քան 13 տոկոս, այն պարագայում, երբ մյուս երկրների ցուցանիշներում կան միանիշ աճի թվեր և անկումներ:
«Մենք պայքարում են արտահանման որակի համար: Մենք հումքային արտահանումից ուզում  ենք անցում կատարել ոչ հումքայինի և այնտեղ ցանկանում ենք տեսնել բարձր տեխնոլոգիական ապրանքների արտահանում: ԵԱՏՄ բարձր տեխնոլոգիական ապրանքների արտահանման մեջ Հայաստանի մասնաբաժինը կազմում է 12 տոկոս: Այսինք, կարող ենք ասել, որ հայկական բարձր տեխնոլոգիական ապրանքների արտահանումն ավելին է, քան մյուս երկրներինը: Այս ոլորտում Հայաստանը ցուցաբերում է արտահանման ներուժի ոչ միայն քանակ, այլ նաև որակ»,- ասաց Նիկիշինան:

Armenia provides quality and quantity in exporting high technologies – EEC minister
YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. Compared to the somewhat slowdown of export indicators of EEU member states in 2016, Armenia has displayed a successful result, Eurasian Economic Commission minister of trade Veronika Nikishina told reporters during the May 27 EEU-Armenia Cooperation annual business forum.
According to her, export of Armenian products within the framework of EEU to third countries amounted 13%, when the indicators of other countries are either a one digit number or reductions.
“We struggle for the quality of exports. We want to transition from exports of raw materials to non-raw materials and we want to see exports of high technology products. Armenia’s share in the EEU high technology exports amounts 12%. Meaning, we can say that the exports of Armenian high technologies is more than those of other countries. In this sector, Armenia displays not only quantity, but quality of export potential”, she said.