Վենեսուելայում բողոքի ակցիայի ընթացքում 55 մարդ է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուելայում բողոքի ակցիաների ընթացքում զոհերի թիվը հասել է 55-ի, իսկ վիրավորների թիվը՝ հազարի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ռիա նովոստի»-ն, այս մասին հայտնել է Վենեսուելայի գլխավոր դատախազ Լուիսա Օրտեգա Դիասը:
Օրտեգա Դիասի խոսքով՝ երկրի գլխավոր դատախազությունն այս պահին ուսումնասիրում է շուրջ 1500 գործ՝ կապված բողոքի ակցիաների ընթացքում բռնություն գործադրելու հետ: Իրավապահ մարմինների 19 աշխատակիցների մեղադրանք է առաջադրվել, որոնցից 18-ին կալանավորելու որոշում է կայացվել:
Նա նաև հայտնել է, որ փողոցային անկարգությունների ընթացքում ավերվել և այրվել է գրեթե 350 առևտրի օբյեկտ:
Վենեսուելայում ապրիլի սկզբից զանգվածային բողոքի ակցիաներ են ընթանում այն բանից հետո, երբ Գերագույն դատարանը որոշում է կայացրել լրջորեն սահմանափակել ընդդիմադիր Ազգային ասամբլեայի լիազորությունները:

Число погибших в ходе акций протеста в Венесуэле достигло 55 человек
Число погибших в ходе акций протеста в Венесуэле достигло 55 человек, а раненых — 1 тысячи. Как передает Арменпресс со ссылкой на «РИА новости», об этом сообщила в среду генеральный прокурор страны Луиса Ортега Диас.
По словам Ортеги Диас, в настоящий момент ее ведомство расследует почти 1,5 тысячи дел, связанных с насильственными действиями в ходе протестных акций, обвинения выдвинуты против 19 сотрудников правоохранительных органов, в отношении 18 выписаны ордера на задержание.
Также она сообщила, что за время уличных беспорядков были разграблены и сожжены почти 350 торговых точек, уточняет портал Noticias 24.
В Венесуэле с начала апреля идут массовые протесты после решения Верховного суда серьезно ограничить власть оппозиционной Национальной ассамблеи.
Решение было отменено, но сторонники оппозиции вышли на улицы с требованием отставки членов суда и проведения досрочных выборов. Теперь они протестуют и против созыва учредительного собрания, считая это попыткой изменить конституцию.