Բելգիայի Թագավորության դեսպանն իր հավատարմագրերի պատճենն է հանձնել ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանին մայիսի 23-ին իր հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց Հայաստանում Բելգիայի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Ժան-Արթուր Ռեժիբոն: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից:
Շնորհավորելով Ժան-Արթուր Ռեժիբոին նշանակման կամակցությամբ և մաղթելով հաջողություն իր առաքելությունում՝ փոխնախարար Նազարյանը միաժամանակ հույս հայտնեց, որ նորանշանակ դեսպանն իր կարևոր ներդրումը կունենա հայ-բելգիական հարաբերությունների համապարփակ զարգացման գործում:
Դեսպան Ռեժիբոն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար, իր հերթին նշեց, որ կգործադրի հնարավոր բոլոր ջանքերը երկկողմ հարաբերություններին նոր լիցք հաղորդելու և դրանք որակական նոր հարթակի բարձրացնելու ուղղությամբ:
Հանդիպմանը քննարկվեցին հայ-բելգիական հարաբերությունների օրակարգային հարցեր, ներառյալ՝ հայ-բելգիական ակտիվ քաղաքական երկխոսությանը զուգահեռ միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը և առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնմանը միտված քայլեր։
Նախարարի տեղակալ Նազարյանը նորանշանակ դեսպանին ներկայացրեց ՀՀ-ԵՄ համագործակցության վերջին զարգացումները: Կողմերը մտքեր փոխանակեցին ԵՄ անդամ երկրների, մասնավորապես Բելգիայի հետ բազմաոլորտ համագործակցության հեռանկարների վերաբերյալ:

Newly appointed Ambassador of Belgium presents copy of credentials to Armenia’s Deputy FM
YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS. Newly appointed Ambassador of Belgium to Armenia Jean-Arthur Régibeau presented the copy of his credentials to Deputy Foreign Minister Karen Nazaryan on May 23, press service of the Armenian MFA told Armenpress.
The Deputy FM congratulated Jean-Arthur Régibeau on his appointment, wished him success in his mission and expressed hope the Ambassador will have his key contribution to the comprehensive development of the Armenian-Belgian relations.
The Belgian Ambassador thanked for the reception and wishes, stating that he will make all efforts to boost the bilateral ties and rise to a new qualitative level.
During the meeting the Armenian-Belgian relations’ agenda issues were discussed, including also the development of inter-parliamentary ties and the expansion of trade-economic relations.
The Deputy FM Nazaryan presented to the Ambassador the Armenia-EU cooperation’s recent developments. The sides exchanged views on the prospects of multilateral cooperation with the EU states, in particular with Belgium.