ՍԴ-ն ավարտել է ԱԺ ընտրությունների վերաբերյալ Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքի դիմումի քննարկումը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանն ավարտել է ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներին առնչվող Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքի դիմումի քննումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 28-ի դատական նիստի ընթացքում հայցվոր և պատասխանող կողմերը հանդես եկան եզրափակիչ ելույթներով, կրկին ներկայացրին իրենց հիմնավորումները:
Եզրափակիչ ելույթներով հայցվոր կողմից հանդես եկան ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը և փաստաբան Վահե Գրիգորյանը, պատասխանող կողմից` Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը և քարտուղար Արմեն Սմբատյանը:
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանն արձանագրեց, որ նիստի առաջին փուլն ավարտվեց, և դատարանը պետք է անցնի խորհրդակցական սենյակ` դիմումի վերաբերյալ որոշում կայացնելու: «Մենք պետք է անցնենք խորհրդակցական սենյակ որոշում կայացնելու համար: Երբ որոշումը պատրաստ կլինի հրապարակման համար, մենք այդ մասին նախօրոք կտեղեկացնենք»,- ասաց Հարությունյանը:
Կոնգրես-ՀԺԿ դաշինքը դիմել էր Սահմանադրական դատարան ապրիլի 2-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու հայցով: Սահմանադրական դատարանը դաշինքի դիմումն ընդունել էր ապրիլի 14-ին: Դաշինքի դիմումի քննարկումը Սահմանադրական դատարանը սկսել էր ապրիլի 25-ին:

КС завершил обсуждение по поводу обращения блока Конгресс-ДПА о признании итогов парламентских выборов недействительными
КС завершил обсуждение по поводу обращения блока Конгресс-ДПА о признании итогов парламентских выборов 2-го апреля недействительными. Как передает «Арменпресс», на заседании 28-го апреля истец и ответчик выступили с последним словом, вновь представили свои обоснования.
Со стороны истца выступили зампредседателя АНК Левон Зурабян, адвокат Ваге Григорян, со стороны ответчика – председатель ЦИК Тигран Мукучян, секретарь ЦИК Армен Смбатян.
Председатель КС Арении Гагик Арутюнян кон статировал, что первый этап слушаний завершен, суд пройдет в совещательную комнату для принятия решения.
«Мы пройдем в совещательную комнату для принятия решения. Когда решение будет готово, мы заранее оповестим об этом»,- сказал он.
14-го апреля КС Армении принял исковое заявление блока Конгресс-ДПА о признании итогов парламентских выборов 2-го апреля недействительными, судебные слушания начались 25-го апреля.