Ահաբեկչություն պլանավորած գերմանացի զինվորն իրեն սիրիացի փախստական Է ձեւացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բավարիայում ահաբեկչական գործողություն նախապատրաստելու կասկածանքով ձերբակալվել Է բունդեսվերի մի զինվոր, որն իրեն սիրիացի փախստական Է ձեւացրել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 27-ին հայտնել Է Die Welt-ը:
Այս տարվա հունվարին 28-ամյա զինծառայողն ատրճանակը թաքցրել Էր Վիեննայի օդանավակայանի զուգարանում: Զենքը հայտնաբերել են տեղի իրավապահ մարմինների աշխատակիցները: Նրանք հսկողություն են սահմանել, սպասելով, թե երբ են գալու դրա հետեւից:
Զինվորը վերադարձել Է մեկ ամիս անց: Ավստրիայի ոստիկանները ձերբակալել են տղամարդուն եւ, պարզելով նրա ինքնությունը, տեղեկատվություն փոխանցել գերմանացի գործընկերներին: Իսկ զինվորականին բաց են թողել:
Գերմանիայում պարզել են, որ 2015 թվականին տղամարդը, որն իրեն սիրիացի միգրանտ Է հայտարարել, Բավարիայի միգրացիոն մարմիններին Է դիմել իրեն ապաստան տրամադրելու խնդրանքով: Նա թաքցրել Է, որ ինքը Գերմանիայի քաղաքացիություն ունի, եւ արդյունքում նրա խնդրանքը բավարարել են:
Հաղորդվում Է, որ նրան բնակարան են տրամադրել եւ նպաստ նշանակել: Ինչպես նշում Է Die Zeit-ը, զրույցի ընթացքում ուշադրություն չեն դարձրել այն բանի վրա, որ նա արաբերեն չգիտի եւ հարցերին պատասխանել Է ֆրանսերեն:
Այդ մարդն ավելի վաղ իրավապահ մարմինների տեսադաշտում Էր հայտնվել իր ազգայնական հայացքների պատճառով: Դատախազությունում չեն բացառում, որ նա կարող Էր գործել՝ ղեկավարվելով այլատյացության համոզմունքներով, նշում Է BBC-ն:
Վարկածներից մեկի համաձայն, նա պատրաստվում Էր հարձակում կատարել եւ ատրճանակը նետել հանցագործության վայրում: Զենքի վրայի մատնահետքերի վերլուծությունը հետաքննությանը կհամոզեր, որ գրոհը սիրիացի փախստականի ձեռքի գործն Է:
Ինչպես պատմել են դատախազությունում, տղամարդը ազգային անվտանգությանն սպառնացող «լուրջ հանցագործություն Էր պլանավորել»:

Планировавший совершить теракт немецкий солдат прикинулся сирийским беженцем
В Баварии по подозрению в подготовке теракта задержан солдат бундесвера, выдававший себя за сирийского беженца. Об этом в четверг, 27 апреля, сообщает Die Welt.
В январе этого года 28-летний военнослужащий спрятал пистолет в туалете аэропорта Вены. Оружие обнаружили сотрудники местных правоохранительных органов. Они установили наблюдение, дожидаясь, когда за ним придут.
Солдат вернулся через месяц. Австрийские полицейские задержали мужчину и, установив его личность, передали информацию немецким коллегам. Самого военного отпустили.
В ФРГ выяснили, что в 2015 году мужчина, назвавший себя сирийским мигрантом, обратился в миграционные органы Баварии с прошением о предоставлении ему убежища. Он скрыл, что у него есть немецкое гражданство и в итоге его запрос удовлетворили,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Сообщается, что ему предоставили жилье и назначили пособие. Как отмечает Die Zeit, на собеседовании не обратили внимание на то, что он не знал арабского, отвечая на вопросы по-французски.
Мужчина ранее попадал в поле зрения правоохранительных органов из-за своих националистических взглядов. В прокуратуре не исключают, что он мог действовать, руководствуясь ксенофобскими убеждениями, отмечает «Би-би-си».
По одной из версий, он собирался совершить нападение и бросить пистолет на месте преступления. Анализ отпечатков пальцев на оружии убедил бы следствие в том, что атака — дело рук сирийского беженца.
Как рассказали в прокуратуре, мужчина планировал «серьезное преступление, угрожающее национальной безопасности».