Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահը կոչ է արել միջազգային հանրությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիպրոսի խորհրդարանը ապրիլի 7-ին տեղի ունեցած նիստի ժամանակ դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը` կոչ անելով միջազգային հանրությանը ճանաչել այն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Cyprus News Agnecy-ն:
Նիստի աշխատանքները սկսելուց առաջ խորհրդարանի խոսնակ Դեմետրիս Սիլուրիսը (Demetris Syllouris), դիմելով ներկաներին, նշել է, որ անգամ եթե հարյուր տարի է անցել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունից, երբ թուրքական պետությունն էթնիկ զտում իրականացրեց հայերի դեմ, Թուրքիան շարունակում է  ժխտել մեկ ու կես միլիոն հայերի սպանդը:
Սիլուրիսը նշել է, որ Կիպրոսի խորհրդարանն աշխարհում առաջիններից էր, իսկ Եվրոպայում հենց առաջինն էր, որ 1975 թվականին ճանաչեց և դատապարտեց Հայոց ցեղասպանությունը` պահանջելով պատմական ճշմարտության վերականգնում:

Cypriot Parliament's Speaker calls on international community to recognize Armenian Genocide
YEREVAN, APRIL 8, ARMENPRESS. During the April 7 session, the Parliament of Cyprus condemned the Armenian Genocide, calling on the international community to acknowledge the Genocide, Cyprus News Agency reports.
Addressing the House of Representatives at the start of the plenary session, Speaker Demetris Syllouris said that even if more than a century have gone by since the Armenian Genocide of 24th April 1915 when Turkey applied an ethnic cleansing plan against Armenians, Turkey refuses to acknowledge the murder of one and a half million Armenians.
Demetris Syllouris said the Parliament of Cyprus was among the first ones in the world and the first one in Europe to recognize and condemn in 1975 the Armenian Genocide, demanding the restoration of historical truth.