Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահը կոչ է արել միջազգային հանրությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիպրոսի խորհրդարանը ապրիլի 7-ին տեղի ունեցած նիստի ժամանակ դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը` կոչ անելով միջազգային հանրությանը ճանաչել այն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Cyprus News Agnecy-ն:
Նիստի աշխատանքները սկսելուց առաջ խորհրդարանի խոսնակ Դեմետրիս Սիլուրիսը (Demetris Syllouris), դիմելով ներկաներին, նշել է, որ անգամ եթե հարյուր տարի է անցել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունից, երբ թուրքական պետությունն էթնիկ զտում իրականացրեց հայերի դեմ, Թուրքիան շարունակում է  ժխտել մեկ ու կես միլիոն հայերի սպանդը:
Սիլուրիսը նշել է, որ Կիպրոսի խորհրդարանն աշխարհում առաջիններից էր, իսկ Եվրոպայում հենց առաջինն էր, որ 1975 թվականին ճանաչեց և դատապարտեց Հայոց ցեղասպանությունը` պահանջելով պատմական ճշմարտության վերականգնում:

Глава парламента Кипра призвал мировую общественность признать Геноцид армян
На заседании, состоявшемся 7 апреля, парламент Кипра осудил Геноцид армян и призвал мировую общественность признать этот факт. Как  передает Арменпресс, об этом сообщает Cyprus News Agnecy.
Перед началом заседания  спикер парламента Деметрис Силлурис (Demetris Syllouris), обратившись к  присутствующим, отметил, что даже притом что со времени этнической чистки армян в турецком государстве прошло 100 лет, Турция  продолжает отрицать истребление полутора миллионов  армян.
Силлурис отметил также, что парламент Кипра был одним из первых в мире, а в Европе – первым, кто в 1975г. признал и осудил Геноцид армян, потребовав восстановления исторической  справедливости.