Եվրոպական ներդրումային բանկը հետաքրքրված է Հայաստանի էներգետիկ ոլորտում ներդրումների իրականացմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը մարտի 24-ին հանդիպել է Եվրոպական ներդրումային  բանկի պատվիրակությանը՝ բանկի փոխնախագահ Վազիլ Հուդակի գլխավորությամբ։ Քննարկվել են Հայաստանի էներգետիկ ոլորտներում իրականացվող ներդրումային ծրագրերում բանկի ներգրավվածության ընդլայնման հնարավորությունները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության տեղեկատվության և  հասարակայնության  հետ  կապերի   բաժնից, խոսելով հետագա համագործակցության հեռանկարների մասին՝ Վազիլ Հուդակին հայտնել է Եվրոպական ներդրումային  բանկի մտադրությունները Հայաստանի էներգետիկ համակարգում ներդրումներ իրականացնելու վերաբերյալ։ Բանկը հետաքրքրված է ինչպես էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի, այնպես էլ այլ ուղղություններով նախատեսվող ծրագրերով։ Վազիլ Հուդակին պատրաստակամություն է հայտնել համագործակցել տարբեր  մակարդակներում, այդ թվում՝ պետական-մասնավոր հատվածում։
Հյուրերի խնդրանքով Աշոտ Մանուկյանը ներկայացրել է էներգետիկ ոլորտի այն կոնկրետ ծրագրերը, որոնց իրականացման շրջանակներում Հայաստանը կցանկանար համագործակցել բանկի հետ։ Դրանք վերաբերել են ինչպես նոր արտադրող հզորությունների ստեղծմանը, այնպես էլ առկա պոտենցյալի արդիականացմանը։

European Investment Bank interested in investing in Armenia’s energy sphere
YEREVAN, MARCH 24, ARMENPRESS. The Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources of Armenia Ashot Manukyan met with the delegation of the European Investment Bank (EIB) led by the Bank’s Vice President Vazil Hudák. The possibilities of expanding the Bank’s involvement in investment projects in Armenia’s energy sphere were discussed.
As “Armenpress” was informed from the pres service of the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources of Armenia, referring to the prospects of future cooperation, Vazil Hudák informed about EIB’s intentions to make investments in Armenia’s energy system. The Bank is interested in projects of energy saving, renewable energy, as well as other directions. The Vice President of the Bank expressed readiness for cooperation in various levels, including in the public-private sector.
At the request of the guests Minister Ashot Manukyan presented the projects for the implementation of which Armenia would like to cooperate with the Bank.