Ֆրանսիացիների ավելի քան 40 տոկոսը չի որոշել նախագահական ընտրությունների իր թեկնածուին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայում ընտրողների երեք քառորդը (74 տոկոսը) մտադիր Է քվեարկել երկրի նախագահի ընտրությունների առաջին փուլում, ընդ որում՝ 43 տոկոսը դեռ չի կողմնորոշվել, թե որ թեկնածուին Է աջակցելու: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին վկայում են Odoxa-ի հարցման տվյալները:
Վերջին ժամանակներս Ֆրանսիայում անցկացված հասարակական կարծիքի բազմաթիվ հարցումները ցուցադրում են համանման սցենար. ընտրությունների առաջին փուլում կհաղթեն «Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին լե Պենը եւ անկախ թեկնածու Էմանուել Մակրոնը: Ընդ որում երկրորդ փուլում Էկոնոմիկայի նախկին նախարարը վստահորեն հաղթում Է ծայրահեղ աջերի առաջնորդին:
Odoxa-ի հարցմանը, որն անցկացվել Է մարտի 22-23-ին, մասնակցել են Ֆրանսիայի 1005 չափահաս քաղաքացիներ, որոնք ընդգրկված են ընտրացուցակներում:
Ֆրանսիայի նախագահական ընտրությունները կանցկացվեն երկու փուլով՝ ապրիլի 23-ին եւ մայիսի 7-ին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Более 40% французов не определились с кандидатом в президенты в первом туре
Ти четверти избирателей во Франции (74%) намерены проголосовать в первом туре выборов президента страны, при этом 43% еще не определились, какого кандидата они поддержат, свидетельствуют данные опроса Odoxa.
Многочисленные опросы общественного мнения во Франции в последнее время демонстрируют схожий сценарий: в первом туре выборов побеждают глава партии "Национальный фронт" Марин Ле Пен и независимый кандидат Эммануэль Макрон. При этом во втором туре экс-министр экономики уверенно побеждает лидера крайне правых,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В опросе Odoxa, проведенном 22-23 марта, приняли участие 1005 совершеннолетних граждан Франции, внесенных в избирательные списки.