Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է ԱՄԷ փոխնախագահ, վարչապետ, պաշտպանության նախարար Շեյխ Մոհամմեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումի հետ
Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է ԱՄԷ փոխնախագահ, վարչապետ, պաշտպանության
նախարար Շեյխ Մոհամմեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 22-ին Աբու Դաբիում հանդիպում է ունեցել ԱՄԷ փոխնախագահ, վարչապետ, պաշտպանության նախարար, Դուբայի կառավարիչ Շեյխ Մոհամմեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել իր գլխավորած պատվիրակությանը ցուցաբերած էմիրաթական կողմի ավանդական ջերմ ընդունելության համար: Նշելով, որ ոչ այնքան երկար ժամանակ է անցել Շեյխ Մոհամմեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումի հետ իր վերջին հանդիպումից` Նախագահ Սարգսյանը ջերմությամբ է հիշել մոտ չորս ամիս առաջ բարեկամ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ կատարած իր պաշտոնական այցը և գոհունակությամբ արձանագրել, որ այն որակական նոր մակարդակի բարձրացրեց երկկողմ միջպետական հարաբերությունները։
Հանրապետության Նախագահի գնահատմամբ, խոստումնալից հունով են ընթանում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքներով իրականացվող միջոցառումները, որոնց թվում է նաև այսօր բարեկամ էմիրություններում անցկացվող Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններին նվիրված համաժողովը։
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծ կարևորություն է տալիս Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ բարձրաստիճան քաղաքական երկխոսությանը զուգընթաց համընդգրկուն փոխգործակցության զարգացմանը, այդ թվում՝ առևտրատնտեսական կապերի բնագավառում:
Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ համաժողովի արդյունքներն ու դրա շրջանակներում ձեռք բերվելիք գործնական պայմանավորվածությունները կունենան երկկողմ լիակատար աջակցություն և իրենց լուրջ ներդրումը կբերեն հայ-էմիրաթյան առևտրատնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացման գործին:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել համաշխարհային նշանակություն ունեցող «Դուբայ Էքսպո-2020» ցուցահանդեսին Հայաստանին մասնակցության հրավերի համար:
Ընդգծելով, որ արաբական աշխարհի հետ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնային ուղղություններից է, Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ այս առումով հայ-էմիրաթյան հարաբերություններն առանձնակի տեղ են զբաղեցնում և փոխգործակցության լավագույն օրինակներից են:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների առկայությունը միմյանց մայրաքաղաքներում որակապես նպաստում է երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը:
Հանրապետության Նախագահը համոզվածություն է հայտնել, որ Դուբայի առևտրատնտեսական կենտրոնում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը նոր խթան կհաղորդի Հայաստանի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների տնտեսական կապերի զարգացմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ Նախագահի պաշտոնական այցի արդյունքներով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին: Այդ համատեքստում զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են խոսել ԱՄԷ քաղաքացիներին ՀՀ մուտքի վիզայի պահանջից ազատելու` ՀՀ կառավարության որոշման մասին, որն արդեն ուժի մեջ է մտել: Նախագահը և Շեյխ Մոհամմեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումը դա կարևոր քայլ են համարել երկկողմ կապերի առավել ամրապնդման ու զարգացման ճանապարհին:

Rashid Al Maktoum in Abu Dhabi
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS. Armenia’s President Serzh Sargsyan on March 22 had a meeting with Vice President of the United Arab Emirates, Prime Minister, Defense Minister, Emir of Dubai Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum in Abu Dhabi, press service of the President’s Office told “Armenpress”.
President Sargsyan thanked for the warm reception and stated that not so much time passed since his last meeting with Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum. He warmly remembered his recent official visit in the UAE and stated with satisfaction that it raised the bilateral inter-state relations to a new qualitative level.
The Armenian President said Armenia attaches great importance to the high-level political dialogue, as well as mutual partnership development with the UAE.
He expressed confidence that the results of today’s Investment Forum and the agreements which will be reached within the frames of it will have a full bilateral support and their significant contribution to the further development of the Armenia-UAE trade-economic ties.
Serzh Sargsyan expressed gratitude for inviting Armenia to take part in “Dubai Expo-2020”. He emphasized that the development of relations with the Arab world is among Armenia’s foreign policy priorities.
The sides agreed that the presence of diplomatic representations in both capitals contributes to the development of bilateral ties. Serzh Sargsyan expressed confidence that the establishment of Armenia’s Consulate General in Dubai will give new impetus to the development of economic ties between the two countries.
During the meeting the sides also discussed the implementation process of agreements reached by the results of Serzh Sargsyan’s recent official visit to the UAE. In this context, they talked about the Armenian Government’s decision on issuing visa-free regime for the UAE citizens which is already being applied. President Sargsyan and Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum considered this as an important step for further strengthening and development of bilateral ties.