Նովրուզի խորհուրդն ու ընդունված արտահայտությունները. մարտի 21-ին տոնում են «նոր օրը»
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանցիներն աշխարհի այն սակավաթիվ ժողովուրդներից են, որոնք ունեն սեփական Ամանորը՝ այն նշելով հատուկ օր և հատուկ արարողակարգով: Իրանական Նոր տարին ժամանակակից պարսկերենով կոչվում է Նովրուզ և նշվում մարտի 21-ին, ընդ որում, հաշվի է առնվում արևի ցիկլը, գիշերահավասարը: Տոնը բառացիորեն թարգմանած նշանակում է նոր օր: Տոնը նշվում է իրանական քաղաքակրթական ազդեցության տակ գտնված ժողովուրդների շրջանում ևս:
Ներկայացնելով տոնի խորհուրդը՝ իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը նշեց, որ այն իրենից ենթադրում է ամանորյա տոնակարություն և նշվում է դեռ միջնադարից: Արմատներով տոնը չափազանց հին է, ծիսակարգում պարունակում է նաև մինչ իսլամական Իրանի հավատալիքների բազմաթիվ տարրեր: Մասնավորապես, տոնին նախորդող վերջին չորեքշաբթին, որը հայտնի է «չհարշամբե սուրի» անվամբ, շատ նման է հայկական տրնդեզի տոնակատարությանը: Իրանցիները կրակ են վառում, թռչում են կրակի վրայով և մտնում են նոր տարեկան ցիկլ:
«Տոնակատարությունը շատ հետաքրքիր և ուրախ է անցնում: Իրանցիներն այցելում են միմյանց տներ, շնորհավորում են: Նովրուզի տոնական սեղանը կոչվում է հաֆթսին, այն պետք է ունենա 7 բաղկացուցիչ, որը սկսվում է պարսկերեն սին տառով: Շատ դեպքերում իրանական Նովրուզի տոնական սեղանը նման է մեր զատկական տոնական սեղանին: Սեղանին լինում են բարեբերությունը խորհրդանշող ուտեստներ, դրվում է դրամ, քացախ և այլն»,«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Վարդան Ոսկանյանը:
Իրանագետը նկատեց, որ իրանցիները միմյանց տարբեր կերպ են շնորհավորում: Պարսից լեզվում շնորհավորանքները չափազանց հարուստ են, սակայն սովորաբար ասում են «Նովրուզ փիրուզ բադ», նշանակում է շնորհավոր Նովրուզը, դրանից բացի ասվում է «Նովրուզ-է թան փիրուզ բադ, հար ռուզ-է թան Նովրուզ բադ», որը նշանակում է շնորհավոր ձեր Նովրուզը, թող ձեր ամեն օրը Նովրուզ լինի:
Մինչ Նովրուզը, իրանցիները հատուկ մեկ օր ունեն, որը կոչվում է խանեթեքանի, այն բառացիորեն նշանակում է տները թափ տալ, որի ընթացքում աշխատում են ազատվել հին իրերից, հագուստից, տունը համալրել նոր իրերով:
Տոնակատարությունը տևում է մինչնովրուզյան շրջան և Նովրուզից հետո ընկած մինչև 13-րդ օրը, որը հայտնի է «սիզդահ բեդար» անունով: Այս ընթացքում իրանցիները պարտադիր տոնակատարությունների շրջափուլը ավարտում են բնության գրկում: Իրանագետը նշեց, որ շատ տարածված են ճամփորդությունները:
«Իրանցիներից շատերը նախընտրում են Հայաստանը: Դա շատ կարևոր է Հայաստանի համար զբոսաշրջությունը զարգացնելու տեսանկյունից: Հայաստանն էլ իրանցիներին շատ լավ է ընդունում: Տարբեր գերատեսչությունների կողմից մի շարք միջոցառումներ են կազմակերպվում հենց իրանցիների համար: Իրանցիներից շատերը նախընտրում են Հայաստանը նախ նրա համար, որ մոտ երկիր է, դրանից բացի, իրենց դուր է գալիս հայերի հյուրընկալ մոտեցումը: Իհարկե, կան մանր-մունր խնդիրներ, բայց ընդհանուր տպավորությունը դրական է»,-ասաց Վարդան Ոսկանյանը:
Իրանցիները կարևոր հանգամանք են համարում Հայաստանի անվտանգ լինելը: Դե մատուցված ծառայություններն էլ իրանցիների քիմքին և գրպանին հարիր են: Որոշ թերություններ ևս կան: Մասնավորապես, ցամաքային ուղին նախընտրած իրանցիները, Վարդան Ոսկանյանի խոսքով, միշտ բարձրաձայնում են ճանապարհների հարցը, հատկապես Մեղրիից եկող հատվածը:
«Այս իմաստով եթե Հյուսիս-Հարավ ավտոճանապարհի կառուցման աշխատանքներն ավարտին հասցնենք, զբոսաշրջային ենթակառուցվածքներ լինեն, ապա կարող ենք Երևանի զբոսաշրջային հոսքը թեթևացնել՝ ուղղորդելով այլ քաղաքներ: Ի դեպ, Հայաստանը իրանցիներին հնարավորություն է տալիս այցելել Վրաստան: Եթե հակառակ ուղղությամբ հոսք լինի, ապա զգալի կնպաստի Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացմանը»,-հավելեց իրանագետը:

Смысл Новруза и принятые выражения: 21-го марта празднуется «новый день»
Иранский народ относится к тем редким народам, которые имеют свой собственный Новый год, который отмечают по своим правилам и традициям. На современном фарси этот праздник называется Новруз и отмечается 21-го марта, причем, учитываются солнечный цикл, равноденствие. В переводе Новруз означает «новый день». Этот праздник отмечается и среди народов, которые находятся под цивилизационным воздействием иранской культуры.
Представляя смысл праздника, ирановед Вардан Восканян отметил, что по своей сути – это отмечание нового года, и отмечается еще с эпохи средневековья. Корни праздника уходят в глубокую древность и содержат в себе элементы доисламской иранской культуры. За неделю до Новруза отмечается так называемый «чхаршамбе сури», похожий по своей ссути на армянский «трндез». Иранцы зажигают огонь, пругают через него, этим входя в новый годовой цикл.
«Празднества протекают очень весело. Иранцы посещают друг друга, поздравяют с праздником. Застолье должно сопровождаться наличием на столе 7 блюд, начинающихся на букву «син». Этот стол зачастую похож на наш пасхальный. Подаются блюда, символизирующие благоденствие, на стол ставятся монеты, уксус и др.», - в беседе с «Арменпресс» сказал ирановед Вардан Восканян.
По его словам, иранцы поздравляют друг друга по разному. Фарси чрезвычайно богат на такие выражения, однако, обычно говорят «Новруз пируз бад» - поздравляю с Новрузом, кроме того, говорят «Новруз э тан пируз бад, хар руз э тан Новруз бад», что означает  «поздравляю с Новрузом, пусть каждый ваш день будет Новрузом».
До Новруза имеется особый день – ханетекани, что означает перетряхивание дома: стараются избавиться от старых вещей, одежды, пополнить дом новыми вещами.
В праздновании есть период до Новруза и период после Новруза – до 13-го дня, который известен под названием «сиздах бедар». Конец празднований отмечается на природе. Принято в это время путешествовать.
«Многие из иранцев предпочитают Армению. Это очень важно с точки зрения развития в Аррмении туризма. Армения принимает иранцев очень хорошо. Различные ведомства организют для иранцев мероприятия. Иранцы  предпочитают Армению, поскольку это соседняя страна, и им нравится арянское гостеприимство. Есть кое-какие проблемы, однако, общее впечатление положительное»,- сказал ирановед Вардан Восканян.
Основное – иранцы считают Армению безопасным местом, услуги соответствуют их вкусу и карману. Есть и здесь некоторые недостатки. В частности, тех, кто едет наземным путем, несколько беспокоит состояние дорог, особенно, после Мегри.
«В этом смысле, после завершения строительства пути Север-Юг, после наличия туристических инфраструктур, можно будет направить часть туристов в другие места – минуя Ереван. Иранцы, например, смогут посетить Грузию. Обратный поток послужит развитию туризма в Армении»,- сказал ирановед Вардан Восканян.