«fDi Magazine»-ը հոդված է հրապարակել առաջին քրիստոնեական երկրի՝ Հայաստանի զբոսաշրջության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ,  23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Հայաստանը ձգտում է օգտագործել իր հնագույն ժառանգությունը, որը ներառում է եգիպտական բուրգերից էլ ավելի վաղ քաղաքակրթություն, ինչպես նաև գինեգործական հարուստ ավանդույթները՝ առաջ մղելու զբոսաշրջության ոլորտը». Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչության մասին գրել է «Financial Times» խմբի «fDi Magazine» պարբերականը: «fDi Magazine» -ի գլխավոր խմբագիր Քորթնի Ֆինգարը Հայաստանում հյուրընկալվել էր դեկտեմբերի 1-2-ը՝ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի հրավերով:
«Երբ մտածում ենք հնագույն վայրեր այցելության մասին, առաջինը մտաբերում ենք Աթենքը, Հռոմն ու եգիպտական բուրգերը։ Իսկ աշխարհի առաջին քրիստոնեական երկրի մասին, որն ունի վաղնջական քաղաքներից մեկը, միանգամից չենք հիշում, ինչն էլ Հայաստանը ձգտում է փոխել»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գրել է Քորթնի Ֆինգարը։
Հանրապետության հրապարակում տեղակայված կառավարական շենքի իր աշխատասենյակում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը «fDi Magazine»-ի գլխավոր խմբագրին ներկայացրել է Հայաստանի պատմական հարստությունները։ «Մենք աշխարհի ամենահին այն քիչ ազգերից ենք, որ ունենք պետականություն։ Երևանը 50 տարով ավելի մեծ է, քան Հռոմը»,-նշել է վարչապետը և ավելացրել, որ մենք առաջինն ենք ընդունել Քրիստոնեությունն ու գրել սեփական այբուբենով։
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կարէն Մկրտիչեանն էլ նկատել է. «Հայաստանն ունի զբոսաշրջային մեծ ակտիվներ։ Մենք ունենք մաքուր, պահպանված բնություն և բազմազան ռելիեֆ, հիացմունք պատճառող մշակութային ու պատմական ժառանգություն, համեղ սնունդ, կոնյակ և գինի, ինչպես նաև բացառիկ հոգևոր տեսարժան վայրեր»։
Հոդվածագիրն անդրադարձել է նաև Հայաստանի գինեգործական հարուստ ավանդույթներին և հիշատակել փաստը, որ այստեղ՝ Արենիի քարանձավում է հայտնաբերվել աշխարհի հնագույն գինեգործական հնձանը։ Նա գրել է, որ, թեև Հայաստանը սկսել էր կատարելագործել կոնյակի արտադրության իր ունակությունները, բայց վերջին տարիներին գինեգործությունը կրկին վերածնունդ է ապրում։

“fDi Magazine” publishes article on tourism of first Christian country Armenia
YEREVAN, FEBRUARY 23, ARMENPRESS. “Armenia aims to exploit its ancient heritage – which includes a civilization that predates the Egyptian pyramids – and its wine-making expertise to further boost its nascent tourist industry”, Courtney Fingar – editor-in-chief of “fDi Magazine” writes about Armenia’s tourism attractiveness, reports “Armenpress”.
Fingar visited Armenia on December 1-2 at the invitation of the Development Foundation of Armenia.
“When thinking of ancient places to visit, minds tend to focus on Athens, Rome or Egypt’s pyramids. The world’s oldest Christian nation with one of the world’s oldest cities does not often come to mind – and that is something Armenia intends to change”, Courtney Fingar writes.
Armenia’s Prime Minister Karen Karapetyan presented Fingar his country’s historical credentials. “We are one of the few oldest nations having statehood. Yerevan is 50 years older than Rome”, the PM said, adding that Armenians were first to adopt Christianity and they are one of the first nations to start typography.
Executive Director of the Development Foundation of Armenia Karen Mkrtchyan said: “Armenia has major tourism assets. We have a clean, unspoiled landscape and a diverse terrain, a fascinating cultural and historical heritage, fantastic food, brandy and wine, and unique religious tourism sites”.
Courtney Fingar also writes about Armenia’s rich winemaking traditions and recalled the fact that the oldest wine-making location in the world has been found in Armenia, in the caves at Areni. Fingar says Armenia has long had the right soil and water for wine making but had lost the aptitude for it, focusing instead on its world-famous brandy.