«fDi Magazine»-ը հոդված է հրապարակել առաջին քրիստոնեական երկրի՝ Հայաստանի զբոսաշրջության վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ,  23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Հայաստանը ձգտում է օգտագործել իր հնագույն ժառանգությունը, որը ներառում է եգիպտական բուրգերից էլ ավելի վաղ քաղաքակրթություն, ինչպես նաև գինեգործական հարուստ ավանդույթները՝ առաջ մղելու զբոսաշրջության ոլորտը». Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչության մասին գրել է «Financial Times» խմբի «fDi Magazine» պարբերականը: «fDi Magazine» -ի գլխավոր խմբագիր Քորթնի Ֆինգարը Հայաստանում հյուրընկալվել էր դեկտեմբերի 1-2-ը՝ Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի հրավերով:
«Երբ մտածում ենք հնագույն վայրեր այցելության մասին, առաջինը մտաբերում ենք Աթենքը, Հռոմն ու եգիպտական բուրգերը։ Իսկ աշխարհի առաջին քրիստոնեական երկրի մասին, որն ունի վաղնջական քաղաքներից մեկը, միանգամից չենք հիշում, ինչն էլ Հայաստանը ձգտում է փոխել»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գրել է Քորթնի Ֆինգարը։
Հանրապետության հրապարակում տեղակայված կառավարական շենքի իր աշխատասենյակում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը «fDi Magazine»-ի գլխավոր խմբագրին ներկայացրել է Հայաստանի պատմական հարստությունները։ «Մենք աշխարհի ամենահին այն քիչ ազգերից ենք, որ ունենք պետականություն։ Երևանը 50 տարով ավելի մեծ է, քան Հռոմը»,-նշել է վարչապետը և ավելացրել, որ մենք առաջինն ենք ընդունել Քրիստոնեությունն ու գրել սեփական այբուբենով։
Հայաստանի զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Կարէն Մկրտիչեանն էլ նկատել է. «Հայաստանն ունի զբոսաշրջային մեծ ակտիվներ։ Մենք ունենք մաքուր, պահպանված բնություն և բազմազան ռելիեֆ, հիացմունք պատճառող մշակութային ու պատմական ժառանգություն, համեղ սնունդ, կոնյակ և գինի, ինչպես նաև բացառիկ հոգևոր տեսարժան վայրեր»։
Հոդվածագիրն անդրադարձել է նաև Հայաստանի գինեգործական հարուստ ավանդույթներին և հիշատակել փաստը, որ այստեղ՝ Արենիի քարանձավում է հայտնաբերվել աշխարհի հնագույն գինեգործական հնձանը։ Նա գրել է, որ, թեև Հայաստանը սկսել էր կատարելագործել կոնյակի արտադրության իր ունակությունները, բայց վերջին տարիներին գինեգործությունը կրկին վերածնունդ է ապրում։

«fDi Magazine» опубликовал статью о туризме в первой христианской стране – Армении
«Армения стремится использовать свое старейшее наследие, которое включает историю, древнее египетских пирамид, традиции виноделия, чтобы продвинуть в стране развитие туризма» об этом пишет издание группы «Financial Times» - журнал «fDi Magazine». Главный редактор журнала Кортни Фингар побывала в Армении 1-2-го декабря, по приглашению Фонда развития Армении.
«Когда мы думаем о посещении античных  мест, сразу же вспоминаем Афины, Рим и египетские пирамиды. О первой же христианской стране, в которой есть один из античных городов, мы не вспоминаем, и Армения пытается изменить этот стереотип»,- пишет главный редактор журнала Кортни Фингар.
Как передает «Арменпресс», во время ее визита премьер-министр Армении Карен Карапетян, в своем кабинете на площади Республики представил ей историческое наследие Армении. «Мы – один из немногих древних народов, которые имеем сегодня государственность. Ереван на 50 лет древнее Рима»,- сказал премьер-министр Армении Карен Карапетян, добавив, что армяне первыми приняли христианство в качестве государственной религии и начали писать, используя собственный алфавит.
Исполнительный директор Фонда развития Армении Карен Мкртичеан сказал, что в Армении есть богатые туристические активы. «У нас есть чистая природа, разнообразный рельеф, восхитительная культура, историческое наследие, вкусная еда, коньяк и вино, а также эксклюзивные духовные достопримечательности»,- сказал он.
Автор статьи пишет о богатых традициях виноделия в Армении, упомянув о древнейшем в мире виноградном прессе в пещерах Арени. Она пишет, что в последние годы Армения, наряду с усовершенствованием производства коньяка, возрождает традиции виноделия.