Մոսկվան ԱՄՆ-ից ճշտումներ Է ակնկալում Սիրիայում անվտանգության գոտիների վերաբերյալ. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանն ԱՄՆ-ից ճշտումներ Է ակնկալում Սիրիայում անվտանգության գոտիների ստեղծման նախաձեռնության վերաբերյալ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Մենք այդ թեման արծարծել ենք ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնի հետ փետրվարի 16-ին Բոննում կայացած իմ հանդիպման ընթացքում,-ասել Է նա:-Ամերիկյան կողմը հայտնել Է, որ այդ հայեցակարգն այժմ մշակման փուլում Է»:
«Մենք սպասելու ենք լրացուցիչ ճշտումների»,-հավելել Է Լավրովը:
Սիրիայում անվտանգության գոտիներ ստեղծելու ԱՄՆ-ի նախաձեռնությունը պետք Է համաձայնեցվի երկրի իշխանությունների հետ, ասել Է նախարարը:
«Բնականաբար, հանդես ենք գալու այն բանի օգտին, որ այդօրինակ բոլոր նախաձեռնությունները, որոնք վերաբերում են Սիրիայի տարածքին, համաձայնեցվեն սիրիական կառավարության հետ, այլապես, հավանաբար, այնքան Էլ դյուրին չի լինի դրանց կամ այլ քայլերի իրականացումը»,-ասել Է նա:
Նրա խոսքով՝ Մոսկվան պատրաստ Է քննարկել Սիրիայում իրադրության կարգավորման վերաբերյալ ԱՄՆ-ի առաջարկությունները:
«Պատրաստ ենք քննարկել նաեւ այլ առաջարկություններ, որոնք վերաբերում են Սիրիայում մեր փոխգործակցությանը»,-ասել Է նա:
Բանակցություններում քրդերի ներգրավումն անհրաժեշտ կլինի հետագա փուլերում, նաեւ ընդգծել Է Լավրովը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

Moscow expects specifications from USA over creating safe zones in Syria- Lavrov
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Russia expects the United States to specify the initiative of creating safe zones in Syria, “Armenpress” reports, citing TASS, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said on February 21.
"We touched upon this theme during my meeting with [US Secretary of State] Rex Tillerson in Bonn on February 16," the minister said.
"The American side said work on this concept is currently under way," Lavrov said.
"We’ll wait for additional specifications," Russia’s top diplomat said.
Moscow is ready to consider Washington’s proposals concerning cooperation in Syria, Lavrov added:
"Basically, we are ready to consider all other proposals concerning our cooperation in Syria."
"We hope that US President Donald Trump is really interested in bilateral cooperation aimed at solving the Syrian crisis like the White House press secretary said," Lavrov added.
All US proposals on the formation of safe zones in Syria must be discussed and agreed upon with the Syrian authorities:
"We undoubtedly stand for coordination with the Syrian authorities of all initiatives of such nature, which concern the territories of Syria, otherwise it would be probably uneasy implementing these or other steps," Lavrov stressed.