Ընդլայնված Կոլեգիայի նիստ ՀՀ քննչական կոմիտեում. ամփոփվել են նախորդ տարվա ցուցանիշները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեում տեղի է ունեցել կոլեգիայի ընդլայնված նիստ, որը ղեկավարել է ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ընդլայնված կոլեգիան քննարկել է 2016 թվականին կատարված աշխատանքները, վերլուծել հանցավորության վիճակը, շարժընթացը, բացահայտումների ուղղությամբ կատարված աշխատանքները։ Ըստ ոլորտների կատարված աշխատանքները ներկայացրել են ՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալներ Արամ Թամազյանը, Հայկ Գրիգորյանը, Վահագն Հարությունյանը և Արթուր Ղամբարյանը։
Հանրապետությունում 2016 թվականին գրանցվել է 18764 հանցագործություն՝ 2015 թվականի 17.143 դեպքի դիմաց. աճել են հիմնականում պետական ծառայության և կառավարման կարգի, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունները։ 4,8 տոկոսով նվազել են ծանր հանցագործությունները, 20 տոկոսով աճել առանձնապես ծանր հանցագործությունները։
Ըստ զեկույցների՝ 2016 թվականին  հանցագործությունների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերով  91,3 տոկոսով նախաքննությունն իրականացվել է ՀՀ ՔԿ ծառայողների վարույթում, իսկ մնացած 9,7 տոկոսը՝ ՀՔԾ-ի, ԱԱԾ-ի քննչական վարչության և Պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչության վարույթում։
ՀՀ ՔԿ քննիչների միջին ծանրաբեռնվածությունը կազմել է` 46.4, իսկ առանձին ստորաբաժանումներում՝ շուրջ 130 քրեական գործ։
Չնայած ծանրաբեռնվածությանը՝ հետևողական քայլեր են ձեռնարկվել ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող քրեական գործերով քննության որակը և արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ և քննությունը ճիշտ պլանավորելու, ճիշտ կազմակերպելու արդյունքում կրճատվել են նախաքննության ժամկետները, էապես բարելավվել մի շարք հանցատեսակների բացահայտման ցուցանիշները։ Օպերատիվ-որոնողական մարմինների հետ համագործակցաբար ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հաջողվել է ապահովել առանձնապես ծանր հանցագործությունների՝ շուրջ 90 տոկոսի բացահայտումը։
Եթե 2015 թվականի ընթացքում մինչև երկու ամիս ժամկետում ավարտվել է 1676 քրեական գործ, ապա 2016 թվականին՝ 1736, միաժամանակ, էապես նվազել են  մեկ տարուց ավելի  քննվող քրեական գործերը։
«Քրեական գործերով նախաքննության ընթացքում, օրենքով սահմանված կարգով, սահմանափակվում են ներգրավված անձանց մի շարք սահմանադրական իրավունքները, և անընդունելի են քննության անհարկի ձգձգումները։ Պետք է հնարավորինս օպերատիվ պարզվեն հանգամանքները և կայացվեն համապատասխան դատավարական որոշումներ։ Միայն սեղմ ժամկետներում հանցագործությունների բացահայտումը  կնպաստի կատարած արարքի համար պատժի անխուսափելիության հոգեբանության ձևավորմանը»,- նշել է ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանը՝ հանձնարարելով ամենօրյա հսկողություն սահմանել բազմադրվագ, առանձնակի բարդություն ներկայացնող քրեական գործերի քննության, բացահայտման նկատմամբ։
«Քննչական աշխատանքի թիվ մեկ ցուցանիշը հանցագործությունների բացահայտումն է։ Քննիչն է այն դատավարական անձը, ով ղեկավարում է բոլոր նրանց գործողությունները, ովքեր իրենց նպաստը պետք է բերեն հանցագործությունների բացահայտման, ապացույցներ ձեռք բերելու, ֆիքսելու գործին։ Հանրության կողմից պահանջը ձեզ է ներկայացվում»,- ասել է Ա.Հովսեփյանը։
Անդրադառնալով քննության ժամկետների կրճատմանը՝ զեկուցողները նշեցին, որ դրան մեծապես նպաստել են իրականացված կազմակերպական աշխատանքները։ Օրինակ՝ դատարանների որոշումների հիման վրա կապի օպերատորներից վերծանումներն ստանալու էլեկտրոնային համակարգի ներդրման շնորհիվ վերծանումներն ստացվում են սեղմ ժամկետներում, որը նպաստում է առաջ քաշված վարկածներն առավել օպերատիվ ստուգվելուն։
Քննության համար առաջնային խնդիրներից է շարունակում մնալ քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակվող փորձաքննությունների կատարման ժամկետները, առանձին դեպքերում նաև՝ որակը։
Զեկուցվեց, որ 2016 թվականին Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի բժշկական հոգեբանության ամբիոնի հետ աշխատանքային քննարկումների արդյունքում մշակվել են համագործակցության նոր մեխանիզմներ, որը հնարավորություն է տալիս ավելի սեղմ ժամկետներում և առավել մատչելի գներով կազմակերպել դատահոգեբանական փորձաքննությունների կատարումը։ Բժշկական համալսարանի մասնագետները պատրաստակամություն են հայտնել կատարել քրեական գործերով դատահոգեբանական փորձաքննությունների կատարումը: Նշված ամբիոնի մասնագետների կողմից  արդեն իսկ իրականացվել է մի քանի դատահոգեբանական փորձաքննություն, որոնց համար պահանջվել է 45 օր, և միայն մեկ դեպքում է տևել 4 ամիս՝ կապված քրեական գործի բազմածավալ լինելու հետ։
Այդպիսով փաստվեց, որ ԵՊԲՀ-ի հոգեբանության ֆակուլտետի մասնագետների կողմից իրականացված դատահոգեբանական փորձաքննությունների կատարման ժամկետները գոհացուցիչ են: Ներկայումս աշխատանքային քննարկումներ են իրականացվում մանկավարժական պետական համալսարանի համապատասխան մասնագետների հետ՝ նրանց ևս փորձաքննությունների կատարմանը ներգրավելու համար։
«Կազմակերպական, ինչպես նաև քննիչների վերապատրաստման ուղղությամբ զգալի աշխատանքներ են կատարվել, և բոլոր վիճակագրական տվյալները վկայում են, որ հաջողվում է ապահովել քննության որակի և արդյունավետության բարձրացումը, բայց դա մեզ չպետք է գոհացնի, ինքներս մեզ չպետք է գովենք, այլ խորությամբ ուսումնասիրենք խնդիրները, վեր հանենք բացթողումները  և հետևողական քայլերով շտկենք դրանք։ Պետք է միշտ քննադատաբար մոտենանք մեր աշխատանքներին, քանի որ միայն այդպես կարող ենք առաջ գնալ, արդյունավետ նախաքննություն ապահովել»,- նշել է Ա.Հովսեփյանը:
Բանախոսները նշել են, որ 2016 թվականին ՔԿ վարույթում քննվող քրեական գործերով կատարված բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննության արդյունքում մի շարք դեպքերում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել՝ հատուկ սուբյեկտների կողմից կատարված հանցագործությունների վերաբերյալ, և այդ գործերն ուղարկվել են ըստ քննչական ենթակայության՝ ՀՔԾ՝ նախաքննությունը շարունակելու։ Միաժամանակ ՀՔԾ են գործուղվել նաև երեք տասնյակից ավելի քննիչներ՝ խմբի կազմում աջակցելու նշված քրեական գործերով քննությունն իրականացնելու հարցում։
Քննարկման արդյունքներով՝ ՀՀ ՔԿ նախագահը տվեց մի շարք հանձնարարականներ՝ կարևորելով հանցագործությունների վերաբերյալ քննչական կոմիտեում ստացվող հաղորդումներին արագ, օրենքով սահմանված կարգով ընթացք տալը։ Ա.Հովսեփյանը տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարների ուշադրությունը հրավիրեց առաջիկա համապետական ընտրությունների ընթացքում հնարավոր ընտրախախտումներին կամ ընտրական գործընթացով պայմանավորված այլ քրեորեն հետապնդելի արարքներին ՀՀ ՔԿ իրավասության սահմաններում արագ և պատշաճ իրավական գնահատական տալու կարևորության վրա։
«Տեղերում հնարավորինս արագ և սահմանված կարգով պետք է արձագանքեք հնարավոր ընտրախախտումների մասին հաղորդումներին։ Յուրաքանչյուր դեպք պետք է օպերատիվ դառնա քննության առարկա»,- շեշտել է ՔԿ Նախագահը։

Extended board session at Investigative Committee of Armenia – indexes of previous year wrapped up
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Extended board session was held at the Investigative Committee (IC) of Armenia which was headed by the IC Chairman Aghvan Hovsepyan.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Investigative Committee of Armenia, works carried out in 2016 were discussed, crime situation, dynamics, work carried out to reveal crime were analyzed at the extended board session. The IC Deputy Chairmen Aram Tamazyan, Hayk Grigoryan, Vahagn Harutyunyan and Artur Ghambaryan presented the work carried out according to spheres.
In 2016 18.764 crime cases were recorded in the Republic while the number of crime cases in 2015 was 17.143; crimes mainly against state service and management order, against property have increased. Grave crimes have decreased by 4.8 percent and particularly grave crimes have increased by 20 percent.
Pursuant to the reports, in 2016 preliminary investigation of 91.3 percent of criminal cases initiated on crime cases was conducted in the proceeding of the employees of the Investigative Committee of Armenia, the rest 9.7 percent - in the proceeding of Special Investigatory Service, investigative departments of National Security Service and State Revenue Committee.
The average workload of the IC investigators was 46.4 and in several subdivisions it was about 130 criminal cases.
Despite the overload consistent steps were taken to raise the quality and efficiency of investigation of criminal cases investigated in the proceeding of the Investigative Committee and in the result of planning and organizing the investigation correctly terms of preliminary investigation have been reduced, indices of disclosure of a number of crimes have significantly been improved. In the result of measures taken together with the operative-searching bodies, disclosure of about 90 percent of particularly grave crimes has been provided.
In 2015 1676 criminal cases were completed in up to two months’ period while in 2016 1736, at the same time, criminal cases investigated for more than a year have significantly decreased.
“During preliminary investigation of criminal cases a number of constitutional rights of those involved are limited in the order defined by law and unnecessary delays of investigation are unacceptable. Circumstances shall be found and appropriate procedural decisions shall be made as operatively as possible. Disclosure of crimes only in short terms will contribute to formation of psychology of inevitability of punishment for the committal”, mentioned the IC Chairman Aghvan Hovsepyan instructing to conduct daily monitoring over investigation of particularly complicated criminal cases and their disclosure.
“Index N 1 of investigatory work is crime disclosure. The investigator is the procedural person who controls the actions of all those who should contribute to revealing crimes, obtaining evidence and fixing. The request from the community is presented to you”, said Aghvan Hovsepyan.
Referring to the reduction of investigation terms the reporters mentioned that the conducted organizational works greatly contributed to it. For example, due to introduction of the electronic system receiving decryptions from communication operators on the base of court decisions the decryptions are received in short terms which contributes to verifying the hypotheses put forth more operatively.
Terms of conduction of examinations commissioned to find circumstances significant for the criminal case, as well as the quality in separate cases are still a primary problem for investigation.
It was reported that in the result of working discussions with Medical Psychology Chair of Yerevan Medical University after Mkhitar Heratsi in 2016 new mechanisms for cooperation have been developed which gives an opportunity to organize the conduction of forensic psychological examinations in shorter terms and for more affordable prices. The specialists of Medical University expressed willingness to conduct the forensic psychological examinations in the framework of criminal cases. Several forensic psychological examinations have already been conducted by the specialists of the mentioned Chair which took 45 days, only one case took 4 months as the criminal case was voluminous.
Thus, it was stated that the terms of forensic psychological examinations conducted by the specialists of the Faculty of Psychology of Yerevan State Medical University were satisfying. Currently working discussions are held with the relevant specialists of State Pedagogical University to involve them in conduction of forensic examinations, as well.
“Considerable organizational work as well as work in investigators’ training has been done and all statistical data show that the quality and efficiency of investigation has raised, we should not praise ourselves, but we should carefully observe the issues, reveal the deficiencies and correct them with consistent steps. We should always be critical to our work as only in this way we can move forward, provide efficient preliminary investigation”, mentioned A. Hovsepyan.
The speakers mentioned that in the result of comprehensive, objective and complete investigation conducted in the framework of criminal cases investigated in IC proceeding in 2016 actual data were obtained on crimes committed by specific units and, according to investigatory subordination, these cases were sent to Special Investigatory Service to continue the preliminary investigation. At the same time, more than thirty investigators were also sent to Special Investigatory Service to support to conduction of investigation of the mentioned criminal cases in the group.
Based on the results of discussion the RA IC Chairman gave a number of instructions highlighting the processing of the reports on crimes received in the Investigative Committee quickly, in the order defined by law. A. Hovsepyan draw the attention of the heads of territorial subdivisions to the significance of quick and proper legal assessment, in IC jurisdiction, of possible breaches or other criminal acts conditioned by electoral process during upcoming national elections.
“We shall respond to reports on possible breaches in the order defined by law and as quickly as possible. Each case shall become a subject of investigation operatively”, emphasized the Chairman of the Investigative Committee of Armenia.