Մոսկվայի բանկում պատանդներ վերցրած հայ գործարարի մայրը հայտնվել Է հոգեբուժարանում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվայի «Սիթիբանկի» մասնաճյուղում պատանդներ վերցրած գործարար Արամ Պետրոսյանի մայրը տեղավորվել Է Հայաստանի հոգեբուժարաններից մեկում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին, մեղադրյալը հայտարարել Է Մոսկվայի Պրեսնյայի դատարանում:
Նա պարզաբանել Է, որ կինը տառապում Է Ալցհեյմերի հիվանդությամբ:
«Քանի որ ես ձերբակալված եմ, եւ Մոսկվայում նրան խնամող չկա, նրան ուղարկել են Հայաստան եւ տեղավորել հոգեբուժական հիվանդանոցում»,-ասել Է Պետրոսյանը: Նա դատարանին խնդրել Է իրեն տեղափոխել տնային կալանքի, որպեսզի ինքը կարողանա խնամել մորը:
Պետրոսյանը մեղադրվում Է ահաբեկչության եւ պատանդառման մեջ, դատարանի որոշմամբ նա պահվում Է կալանքի տակ, կալանքի ժամկետը սահմանված Է մինչեւ ապրիլի 24-ը: Հետաքննությունը ստացիոնար հոգեբանա-հոգեբուժական փորձաքննություն Է նշանակել բիզնեսմենին: Առաջինը, որն անցկացվել Է ամբուլատոր, եզրակացրել, Է որ Պետրոսյանը մեղսունակ Է:
2016 թվականի օգոստոսին Պետրոսյանը Մոսկվայի կենտրոնում չորս պատանդ Է վերցրել «Սիթիբանկի» մասնաճյուղում, որն սպառնացել Է պայթեցնել: Այնուհետեւ նա բաց Է թողել պատանդներին եւ հանձնվել իրավապահներին: Այն առարկան, որը նա որպես ռումբ Էր ներկայացնում, մուլյաժ Է եղել: Ինչպես հարցաքննության ժամանակ հայտարարել Է Պետրոսյանը, այդ կերպ ինքը ցանկացել Է ուշադրություն հրավիրել սնանկացումների խնդրի վրա:

Мать захватчика заложников в московском банке попала в психбольницу
Мать бизнесмена Арама Петросяна, который захватил заложников в московском отделении "Ситибанка", госпитализирована в психиатрическую больницу в Армении, заявил обвиняемый в Пресненском суде Москвы.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, oн пояснил, что женщина страдает болезнью Альцгеймера. "Поскольку я арестован и в Москве за ней некому ухаживать, то ее отправили в Армению, устроили в психиатрическую больницу", — сказал Петросян. Он попросил суд перевести его под домашний арест, чтобы он мог сам ухаживать за матерью.
Эксперты проверили также психическое здоровье самого Петросяна, но результаты исследования пока неизвестны.
Петросян обвиняется в терроризме и захвате заложников, по решению суда он содержится под стражей, срок ареста установлен до 24 февраля. Следствие назначило бизнесмену стационарную психолого-психиатрическую экспертизу. Первая — проведенная амбулаторно — пришла к выводу о вменяемости Петросяна.
В августе 2016 года Петросян захватил четырех заложников в отделении "Ситибанка" в центре Москвы, пригрозив его взорвать. Потом мужчина по одному отпустил заложников и сдался правоохранителям. Предмет, который он выдавал за бомбу, оказался муляжом. Как заявил Петросян на допросе, так он хотел привлечь внимание к проблеме банкротств.