Ատոմ Էգոյանին շնորհվել է Կանադայի Ազգային Շքանշանի բարձրագույն տիտղոսը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի կառավարությունը` ի դեմս գեներալ-նահանգապետ Դեյվիդ Ջոնսթոնի, փետրվարի 17-ին Ատոմ Էգոյանին շնորհել է Կանադայի Ազգային Շքանշանի բարձրագույն տիտղոսը` երկրի մշակույթի մեջ կատարած ներդրման համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հաղորդել է Արսինե Խանջյանը:
«Ատոմ Էգոյանը նվիրված է երկրի երիտասարդ տաղանդների և բազմազան մշակութային դաշտի զարգացմանը: Մեր մշակութային գանձերից մեկը` որպես կինոռեժիսոր նա ձեռք է բերել միջազգային համբավ` միևնույն ժամանակ ամուր կապված մնալով Կանադայի հետ: Համայնքի, մեկուսացման, մեր կյանքում տեխնոլոգիայի դերի թեմաները կենտրոնական են նրա գերազանց ստեղծագործական գործունեության մեջ: Նվիրելով իր ժամանակը և տաղանդը` նա նաև դասավանդում է և հանդիսանում մշակութային միջոցառումների և կինոփառատոնների ակտիվ մասնակից և ժյուրի: Նա նաև տաղանդավոր վիզուալ արտիստ է և թատրոնի ու օպերայի ռեժիսոր»,- նշվել է շքանշանի հանձնման արարողության ժամանակ:

Atom Egoyan named Companion of the Order of Canada
YEREVAN, FEBRUARY 18, ARMENPRESS. On February 17, filmmaker Atom Egoyan was honored with the Companion of the Order of Canada, the highest honor the Canadian government bestows to its citizens, by His Excellency the Right Honourable David Johnston, Governor General of Canada, for his contribution to Canadian culture, Arsinee Khanjian said on Facebook.
The honoring speech said:
"Atom Egoyan is committed to the development of homegrown talent and a vibrant cultural industry. One of our cultural treasures, he has built an international reputation as a filmmaker while remaining firmly rooted in Canada. His outstanding body of work often focuses on the themes of community, isolation and the role of technology in our lives. Generous with his time and talent, he serves as a mentor and teacher, and as an active member of cultural boards and film festival juries. He is also a talented visual artist and director of both theater and opera."