Հանուն Թուրքիայի վերափոխման նա չխնայեց կյանքը. Դինքի սպանությունից անցել է տասը տարի
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մնալ և պայքարել, ապրել և գործել հանուն ավելի լավ երկիր կառուցելու, որտեղ կհարգվի ցանկացած քաղաքացի՝ անկախ ազգությունից կամ կրոնական պատկանելությունից. այսպիսին էր Հրանտ Դինքը՝ մարդ, ով, ինչպես փաստում են շատերը, փոխեց Թուրքիան:
Ստամբուլում առաջին հայկական երկլեզու` հայերեն ու թուրքերեն «Ակոս» պարբերականի հիմնադիրն ու նախկին գլխավոր խմբագիրն այն եզակի մարդկանցից էր, ովքեր անկեղծորեն հավատում էին, որ մի օր Թուրքիան կփոխվի, և հանուն այդ հավատի նա չխնայեց ոչինչ` անգամ սեփական կյանքը:
Ուղիղ տասը տարի առաջ՝ 2007 թվականի հունվարի 19-ին Ստամբուլի Շիշլի թաղամասում գտնվող «Ակոս»-ի խմբագրատան առաջ Դինքը սպանվեց անչափահաս թուրք դավադրի ձեռքով, ով անգամ համարձակություն չունեցավ նայել իր զոհի աչքերի մեջ և միայն հետևից երեք գնդակ արձակեց նրա ուղղությամբ: Հանցագործության հետևում կանգնած անձինք, սակայն, չկարողացան պոլսահայ մտավորականի սպանությամբ լռեցնել արդարության ձայնը՝ «Ջուրը գտավ իր հունը»…
1954թ. սեպտեմբերի 15-ին՝ Թուրքիայի Մալաթիա քաղաքում ծնված Դինքն այն քիչ մարդկանցից էր, ով ոչ միայն կյանքի օրոք, այլև մահվանից հետո կարողացավ թուրքական հասարակության ներսում շատ արգելքներ կոտրել: Շատերին հենց նրա մահը ստիպեց հետ նայել և նորովի ընկալել սեփական երկրի պատմությունը:
Ապրելով Թուրքիայում՝ Դինքը երբեք իրեն չէր օտարում այդ երկրից և անում էր ամենը թուրքական պետությունը վերափոխված տեսնելու համար: Իր մասին նա ասում էր. «Ես երկու ինքնության և երկու գիտակցության կրող եմ։ Առաջինը՝ թուրքաբնակ եմ, Թուրքիայի Հանրապետության քաղաքացի… Երկրորդը՝ հայ եմ։ Բացի այն, որ Թուրքիայի հայ համայնքի մասնիկն եմ, միևնույն ժամանակ էլ բարոյապես հանդիսանում եմ Հայաստանի և հայկական սփյուռքի մասնիկը, ցեղակիցն եմ այդ մարդկանց։ Այս ամենով հանդերձ, եթե ոմանք գեթ մի պատճառ ունեն ձգտելու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, ապա իմ պատճառներն առնվազն երկու անգամ ավելի են»: Դինքը վստահ էր, որ «հայ-թուրքական հարաբերությունները անհրաժեշտ է դուրս բերել 1915 մետր խորություն ունեցող ջրհորից»:
Թուրքիայում արտահայտած մտքերի ու արած բացահայտումների համար Դինքը կյանքի վերջին տարիներին սկսել էր ծայրահեղական ազգայնականների կողմից բացահայտ, իսկ պաշտոնյաների կողմից քողարկված սպառնալիքներ ստանալ: Շատերը նրան հորդորում էին լքել Թուրքիան՝ փրկելով իր կյանքը, սակայն արդարության մարտիկը երբեք չէր ենթարկվում այդ հորդորներին և բարկանում էր՝ կրկնելով. «Սա իմ երկիրն է»: «Ամենևին հեշտ չեն իմ ապրումները, ընտանիքիս ապրումները: Եղել են պահեր, որ լրջորեն մտածեմ երկրից հեռանալու մասին: Հատկապես այն պահերին, երբ սպառնալիքներն ուղղվել են մերձավորներիս: Այս պահերին ես ինձ միշտ ճարահատյալ եմ զգացել... Եթե մենք ստիպված ճամփա բռնեինք, ճանապարհ էինք ընկնելու այնպես, ինչպես 1915 թվականին մեր պապերը... Առանց իմանալու դեպի ուր... քայլելով այն ճանապարհներով, ինչ ոտաբոբիկ իրենք են անցել... տանջվելով և ապրելով նրանց վիշտը... Ահա այսպիսի կանխազգացողությամբ լքելու էինք հայրենիքը»,- ասում էր Դինքը:
Շատ անգամ, երբ նրան հարց էին տալիս, թե ինչու չի գալիս իր հայրենիքում` Հայաստանում ապրելու, նա պատասխանում էր, որ հենց ինքն է ապրում իրական հայրենիքում: «Այո, մենք` հայերս, այս հողերի վրա աչք ունենք, որովհետև մեր արմատներն այստեղ են, սակայն, մի անհանգստացեք, ոչ թե այս հողերն առնել-տանելու, այլ այս հողերի խորքն անցնելու համար»,- ասում էր նա` պնդելով, որ պետք է մնա Թուրքիայում և շարունակի պայքարը հանուն ավելի ժողովրդավար պետության: «Այստեղ ապրել են իմ նախնիները, իմ արմատներն այստեղ են, իրավունք ունեմ մեռնել այն երկրում, որտեղ ծնվել եմ»,- կրկնում էր նա:
Ժամանակակից Թուրքիայում Դինքը դարձել է մարդու իրավունքների պաշտպանության ու ազատության խորհրդանիշը: Ոմանք նրան անվանում են Թուրքիայի Մարթին Լյութեր Քինգ, ոմանք էլ ասում են, թե հենց Դինքի շնորհիվ էր, որ Թուրքիայի հասարակության մի զգալի հատված իր մեջ քաջություն գտավ այլ աչքերով նայելու տասնյակ տարիներ ի վեր պարտադրվող պատմությանն ու իրականությանը: Դինքն ապրեց արգելքներ կոտրելով և մահացավ՝ հավատալով, որ կգա մի օր, երբ Թուրքիայում ապրող քաղաքացին կարթնանա մի երկրում, որը ստիպված չի լինի ամաչել սեփական անցյալի համար: Այն, ինչ նա չհասցրեց անել կենդանության օրոք, արեց մահից հետո՝ արթնացնելով Թուրքիայի հազարավոր քաղաքացիների խիղճը, ստիպելով նրանց ոտքի կանգնել, դուրս գալ փողոցներ և բղավել. «Բոլորս Հրանտ ենք, բոլորս հայ ենք»:

He didn’t spare his life for the sake of Turkey’s change: 10 years passed since Dink’s murder
YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS. To stay and fight, to live and work towards building a better country where every citizen, regardless of nationality or religious affiliation, will be respected: this was Hrant Dink, a man, who, as many state, changed Turkey.
Founder and former editor-in-chief of the first Armenian bilingual (Armenian and Turkish) “Agos” newspaper of Istanbul was one of those people who sincerely believed that one day Turkey will change, and for this belief he didn’t even spare his own life.
10 years ago, on January 19, 2007, Dink was killed by a Turkish conspirator outside “Agos” editorial office in Istanbul’s district of Şişli. The persons behind the crime, however, were unable to silence the voice of justice by the murder of the Armenian intellectual.
Dink was one of those few persons who not only during his life, but also after the death managed to break a lot of barriers within the Turkish society. His death forced many people to look at and understand the history of their own country in a new way.
Living in Turkey Dink never alienated himself from that country and was doing everything to see the Turkish state changed. Speaking about him he said: “I am a bearer of two identities and consciousness. The first one – I am a dweller of Turkey, I am a citizen of the Republic of Turkey... and the second one – I am Armenian. Besides the fact that I am a part of the Armenian community of Turkey, I am also morally a part of Armenia and the Armenian Diaspora. In this regard, if some people have only one reason to seek for the normalization of the Armenian-Turkish relations, my reasons are at least two times more”. Dink was confident that “the Armenian-Turkish relations must be taken out of the well with a depth of 1915 meters”.
During the last years of his life, Dink started to receive threats from extremist nationalists, as well as hidden threats from officials for his views and discoveries in Turkey. Many urged him to leave Turkey in order to save his life, however, he never listened to them and angered, stating: “This is my country”.
“My feelings, feelings of my family are not easy at all. There have been moments when I seriously thought about leaving the country. Especially when the threats were directed against my relatives. If we were forced to leave, we would took the road as our grandfathers did in 1915….without knowing where they are going…”, Dink said. When he was asked why he is not coming to his Fatherland, to live in Armenia, he answered he is living in a real Fatherland.
In today’s Turkey Dink became the symbol of human rights protection and freedom. Some people call him Turkey’s Martin Luther King, some even say it is due to Dink that a large part of the Turkish society had a courage to look at the history and reality with different eyes.
Dink lived by breaking barriers and died by believing that one day will come when a citizen living in Turkey will wake up in a country where he/she will not have to be ashamed for his/her own past. What he didn’t manage to do during his lifetime, he did it after the death, by awakening the conscience of thousands of Turkey’s citizens, forcing them to stand up, go to the streets and shout: “We all are Hrant, we all are Armenians”.