Թրամփը պահանջել Է, որ իր պաշտոնակալությունը բոյկոտողները վերադարձնեն իրենց տոմսերը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել Է, որ նրանք, ովքեր հրավիրված են իր պաշտոնակալության արարողությանը եւ մտադիր են հրաժարվել այն այցելելուց, պետք Է վերադարձնեն իրենց տոմսերը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ինչ վերաբերում Է այն մարդկանց, ովքեր չեն գնա (արարողությանը), ապա ամեն ինչ կարգին Է, որովհետեւ մեզ շատ են անհրաժեշտ ազատ տեղեր, եւ ես հուսով եմ, որ նրանք ինձ կվերադարձնեն իրենց տոմսերը»,- ասել Է Թրամփը հունվարի 17-ին Fox News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ:
Ավելի վաղ հայտնի Է դարձել, որ առնվազն 38 դեմոկրատ կոնգրեսականներ ի նշան բողոքի որոշել են անտեսել Թրամփի՝ նախագահի պաշտոնակալության արարողությունը:
Թրամփը հույս ունի, որ իր երդմնատվության արարողությանը, որը կայանալու Է հունվարի 20-ին, կայցելեն ռեկորդային թվով մարդիկ: Դրա կազմակերպիչները հայտնել են, որ Վաշինգտոնի կենտրոնական ճեմուղում, որը ձգվում Է Կոնգրեսից մինչեւ Լինկոլնի հուշահամալիրը, տոնական միջոցառումներին կարող Է հավաքվել մինչեւ 3 միլիոն մարդ:
2009 թվականին Բարաք Օբամայի պաշտոնամուտի ժամանակ այնտեղ եղել են 1,8 միլիոն ամերիկացիներ եւ օտարերկրացի հյուրեր: ԱՄՆ-ի հատուկ ծառայությունները, որոնք պատասխանատու են պաշտոնակալության միջոցառումների անվտանգության համար, շատ ավելի համեստ գնահատումներ են անում՝ կարծելով, որ Վաշինգտոնի կենտրոնում կհավաքվի 800-ից մինչեւ 900 հազար մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Трамп считает, что решившие бойкотировать его инаугурацию должны вернуть свои билеты
Избранный президент США Дональд Трамп заявил, что те люди, которые были приглашены на церемонию его инаугурации и намерены отказаться от ее посещения, должны вернуть свои билеты, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Что касается тех людей, которые не пойдут (на церемонию), то с этим все в порядке, потому что нам очень нужны свободные места, и я надеюсь, что они вернут мне свои билеты", - сказал Трамп во вторник в интервью телеканалу Fox News.
Ранее стало известно, что по крайней мере 38 конгрессменов-демократов в знак протеста решили проигнорировать церемонию вступления Трампа на пост президента.
Трамп рассчитывает, что церемонию его инаугурации, которая состоится 20 января, посетит рекордное число людей. Ее организаторы сообщили, что в праздничных мероприятиях на центральном бульваре Вашингтона, протянувшемся от Конгресса до мемориала Линкольну, могут собраться до 3 млн человек.
При вступлении в должность Барака Обамы в 2009 году там побывали 1,8 млн американцев и иностранных гостей. Спецслужбы США, отвечающие за безопасность инаугурационных мероприятий, придерживаются куда более скромных оценок, полагая, что в центре Вашингтона соберутся от 800 до 900 тысяч человек.