Թրամփն իր փեսային նշանակեց նախագահի ավագ խորհրդականի պաշտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը որոշել Է իր դստեր ամուսնուն՝ Ջարեդ Քուշներին նշանակել պետության ղեկավարի ավագ խորհրդականի պաշտոնում: Ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը, այս տեղեկատվությունը, որն ավելի վաղ հայտնել Էր CNBC հեռուստաալիքը, հաստատել Է Թրամփի անցումային շտաբը: Մինչ այդ ամերիկյան ԶԼՄ-ները նաեւ ենթադրում Էին, որ 35-ամյա Քուշները, որը The New York Observer պարբերականի սեփականատերն Է, կարող Է նշանակվել Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավար: Սակայն Թրամփը հայտարարել Է, որ այդ պաշտոնը կզբաղեցնի Հանրապետական կուսակցության Ազգային կոմիտեի նախագահ Ռայնս Պրիբեսը:
Ինչպես ճշտել Է հանրապետականի անցումային շտաբը, Քուշները պետք Է «սերտորեն գործակցի Ռայնս Պրիբեսի եւ Սթիվեն Բենոնի հետ», որը նշնակավել Է ԱՄՆ-ի 45-րդ նախագահի գլխավոր քաղաքական խորհրդական: «Քուշները որոշել Է վարչակազմում աշխատելու ընթացքում հրաժարվել աշխատավարձից»,- ընդգծել են շտաբում:
«Ջարեդը նախընտրական արշավի եւ գործերի հանձնման ընթացքում իրեն դրսեւորեց որպես արժեքավոր ակտիվ եւ վստահելի խորհրդական, եւ ես հպարտ եմ, որ նա առաջատար դեր Է կատարելու իմ վարչակազմում»,- այդ կապակցությամբ նշել Է Թրամփը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Зять Трампа отказался получать зарплату на посту советника президента
Избранный президент США Дональд Трамп решил назначить супруга своей дочери Джареда Кушнера на должность старшего советника главы государства. Эту информацию, переданную ранее телеканалом CNBC, подтвердил переходный штаб главы государства.
До этого американские СМИ предполагали также, что 35-летний Кушнер, являющийся владельцем еженедельника The New York Observer, может быть назначен на пост руководителя аппарата сотрудников Белого дома. Однако Трамп объявил, что эту должность займет председатель Национального комитета Республиканской партии Райнс Прибэс,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как уточнил переходный штаб республиканца, Кушнеру предстоит "тесно взаимодействовать с Райнсом Прибэсом и Стивеном Бэнноном", который назначен ключевым политическим советником 45-го президента США. "Кушнер решил отказаться от зарплаты на время работы в администрации", - подчеркнули в штабе.
"Джаред в течение всей предвыборной кампании и передачи дел показал себя ценным активом и доверенным советником, поэтому я горд тем, что он будет выполнять лидирующую роль в моей администрации", - отметил в этой связи Трамп. Он также выразил уверенность, что его зять "будет настолько же успешен в политике, как ранее в бизнесе".