Արցախի անկախության միջազգային ճանաչումը այլընտրանք չունի. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 28-ին Ստեփանակերտում մասնակցել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հանդիսավոր նիստին՝ նվիրված Արցախի Ազգային ժողովի ընտրությունների 25-րդ ամյակին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի աշխատակազմից:
ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակը հանդես է եկել ելույթով և կարևորել երկու հայրենական պետությունների խորհրդարանների միջև հարաբերությունների զարգացումը, արցախյան հիմնախնդրի արդարացի լուծումը և հայության բոլոր հատվածների միասնականությունը: ‹‹Հարգելի քույրեր և եղբայրներ, այսօր պատմական օր է ոչ միայն Արցախի Հանրապետության, այլ նաև ողջ հայության կյանքում: 25 տարի առաջ այս օրն Արցախի ժողովուրդը, ընտրելով Ազգային ժողովի պատգամավորներ, իր առաջին վճռական քայլը կատարեց դեպի ժողովրդավարական, ազատ ու անկախ հանրապետության կառուցումը: 25 տարի առաջ այս օրն Արցախի ժողովուրդը ի լուր ամբողջ աշխարհի հայտարարեց, որ ինքն է իր ճակատագրի դարբինը, որ արցախցին է այլևս լինելու իր ճակատագրի որոշողը և ինքնորոշման իրավունքը պետք է ունենա լիարժեք իրագործում: Այսօր էլ` 25 տարի անց, մենք կարող ենք արձանագրել, որ Արցախի Հանրապետությունն անշեղորեն գնում է ճիշտ ժողովրդավարության և անկախ պետականության կառուցման ճանապարհով, որտեղ պառլամենտարիզը ունի շատ զարգացած ավանդույթներ»,- ելույթում ասել էր Շարմազանովը:
Փոխխոսնակը հավաստիացրել է, որ որպես ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, ամեն ինչ անելու է, որպեսզի Արցախի Հանրապետությունը դառնա միջազգայնորեն ճանաչված սուբյեկտ: «Մեր բոլորիս հայացքները պետք է ուղղված լինեն արցախյան հիմնախնդրի արդարացի ու հայանպաստ լուծմանը»,- եզրափակել է Շարմազանովը:

There is no alternative to international recognition of NKR’s independence – Deputy Speaker Sharmazanov
There is no alternative to international recognition of NKR’s independence – Deputy Speaker
Sharmazanov
YEREVAN, DECEMBER 28, ARMENPRESS. Armenia’s delegation led by Deputy Speaker of the Parliament Eduard Sharmazanov on December 28 participated in the solemn session of the Parliament of Nagorno Karabakh dedicated to the 25th anniversary of the NKR Parliament’s elections, press service of the Parliament of Armenia told “Armenpress”.
Sharmazanov delivered a speech at the session by attaching importance to the development of relations between the Parliaments of the two Armenian states, as well as the fair solution of the Karabakh issue and the unity of all sectors of Armenians.
“Dear brothers and sisters, today is a historical day not only for the Nagorno Karabakh Republic, but also for all Armenians. 25 years ago this day the NKR people, electing MPs of the Parliament, took their first important step towards the establishment of democratic, free and independent Republic. 25 years ago this day the NKR people announced that they are the one who will decide their fate and the right to self-determination must be fully exercised. Today, 25 years later as well, we can state that the NKR is steadily moving forward towards establishment of democracy and independent statehood where parliamentarism has very developed traditions”, Sharmazanov said in his speech.
He assured that he will do everything in order to make the NKR as internationally recognized subject. “All our visions must be directed towards fair solution of the Karabakh conflict”, he stated.