Տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների սադրիչները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաղրամյան–Դեմիրճյան փողոցների հատվածում հունիսի 12-ին տեղի ունեցած իրադարձություններում ոստիկանության հակազդեցությունը եղել է իրավաչափ ու պրոֆեսիոնալ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նման համոզմունք հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանում իր ելույթում:
«Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի և Ռոբերտ Քոչարյանի կողմից առաջնորդվող շարժման մասնակիցների կողմից տեղի է ունեցել հարձակում ոստիկանների վրա: Ոստիկանության հակազդեցությունը եղել է իրավաչափ ու պրոֆեսիոնալ, և նմանատիպ բոլոր դեպքերում ոստիկանությունը գործելու է նույն կերպ: Ցուցարարները փորձել են բռնությամբ ճեղքել Ոստիկանության շղթան, որ հարձակում գործեն երկրի բարձրագույն օրենսդիր մարմնի վրա: Ոստիկանությունը պաշտպանել է ՀՀ օրենսդիր ինստիտուտը, Հայաստանի պետականությունը: Ընդ որում՝ եպիսկոպոսի կոչում ունեցող մեկը հարձակումից որոշ ժամանակ առաջ, դիմելով ոստիկաններին, ասել է՝ «տղաներ, հանեք ձեր սաղավարտները, որովհետև ձեզ ոչինչ չի սպառնում»: Որոշ ժամանակ անց այդ տղաների ուղղությամբ քարանետում է կազմակերպել այդ նույն մարդը: Սա այն ամենն է, ինչ պետք է իմանալ, ցավոք, Հայ առաքելական եկեղեցու երկու բարձրաստիճան բարոյական նկարագրի մասին»,–ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը տեղեկացրեց, որ տուժել է 18 ոստիկան, 83 քաղաքացի: Բոլոր վնասվածքները եղել են թեթև և միջին ծանրության: Այս պահին հոսպիտալացված է 16 անձ, բոլորի վիճակը գնահատվում է բավարար:
Անդրադառնալով դաստակի վնասվածք ստացած քաղաքացուն՝ նա հայտնեց, որ քաղաքացին վիրահատվել է, մատերից 3-ը հեռացվել են, ինչի համար ցավում է:
«Բայց նաև տեսանյութերից ակնհայտ դարձավ, որ ինքը գետնից վերցրել է ոստիկանների նետած հատուկ միջոցը, որը կյանքի համար անվտանգ է, և այն պայթել է նրա ձեռքի մեջ: Այսինքն՝ եթե չվերցներ, նման բան տեղի չէր ունենա»,–ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը հավելեց. «Տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների սադրիչները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն: Խղճահարության վրա օրինականություն չի կարելի կառուցել, խղճահարության վրա իրավակարգ, պետություն չի կարելի կառուցել»:
Հունիսի 12–ին, ԱԺ–ում ընթանում էր կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխան Բաղրամյան-Դեմիրճյան փողոցների հատվածում «Տավուշ հանուն հայրենիք»-ի շարժման մասնակիցները փորձեցին ճեղքել ոստիկանական պատնեշը և մոտենալ Ազգային ժողովի շենքին, որից հետո սկսվեց քաշքշուք և հրմշտոց։ Այնուհետև ոստիկանությունը հատուկ միջոցներ կիրառեց ցուցարարների նկատմամբ։ Ոստիկանները բերման են ենթարկել բողոքի ակցիայի մասնակիցներին։

Зачинщики массовых беспорядков должны быть привлечены к ответственности: премьер-министр Армении
Реакция полиции на произошедшие 12 июня на участке улиц Баграмяна-Демирчяна события была правомерной и профессиональной.
Как сообщает "Арменпресс", такое убеждение выразил в своем выступлении в парламенте премьер-министр РА Никол Пашинян.
"Имело место нападение участников движения, возглавляемого Католикосом Всех Армян и Робертом Кочаряном, на полицейских. Реакция полиции была правомерной и профессиональной, и во всех подобных случаях полиция будет действовать таким же образом. Демонстранты попытались силой прорвать кордон полиции с целью нападения на высший законодательный орган страны.
Полиция защитила законодательный институт РА, государственность Армении. Более того, некто с титулом епископа за некоторое время до нападения сказал полицейским: “Ребята, снимите каски, потому что вам ничего не угрожает”. Спустя какое-то время тот же человек организовал закидывание этих ребят камнями. Это все, что вам, к сожалению, нужно знать о моральном облике двух высокопоставленных деятелей Армянской Апостольской церкви", - сказал Пашинян.
Премьер-министр сообщил, что пострадали 18 полицейских и 83 гражданских лица. Все травмы были легкой и средней степени тяжести. На данный момент госпитализированы 16 человек, состояние всех их оценивается как удовлетворительное
Говоря о гражданине, получившем травму запястья, премьер сообщил, что тому была сделана операция, ему удалили 3 пальца, о чем он сожалеет.
“Но из видео стало ясно, что он подобрал c земли брошенное полицией безопасное для жизни спецсредство, и оно взорвалось у него в руке. То есть, не подбери он его, ничего подобного не произошло бы", - сказал Пашинян.
Премьер-министр добавил: “Зачинщики произошедших массовых беспорядков должны быть привлечены к ответственности. На жалости законность нельзя построить, на жалости не построить правопорядок, государство”
12 июня во время правительственного часа в Национальном собрании на участке улиц Баграмяна-Демирчяна участники движения "Тавуш за Родину" попытались прорваться через полицейский кордон и приблизиться к зданию парламента, что привело к потасовке и драке. Тогда полиция применила против протестующих спецсредства и задержала участников акции.