Հանս Քրիստիան Անդերսենի նոր թանգարան են կառուցում Դանիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռչակավոր սկանդինավցի հեքիաթասաց Հանս Քրիստիան Անդերսենի (1805 – 1875) կյանքին եւ ստեղծագործությանը նվիրված նոր թանգարան կկառուցվի նրա հայրենիքում՝ Դանիայի Օդենսե քաղաքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Քաղաքի վարչակազմը, որը ներկայացրել Է նախագծի ֆինանսական պլանը, ենթադրում Է, որ նոր թանգարանի կառուցումը կնստի 305 միլիոն կրոն (շուրջ 45,5 միլիոն դոլար): Պլանավորման երկար տարիներից հետո շինարարությանը ձեռնամուխ լինելու հնարավորություն կընձեռի 225 միլիոն կրոնի (33,5 միլիոն դոլարի) չափով նվիրատվությունը, որն արել Է Առնոլդ Պետեր Մելլերի (1876 – 1965)`  A.P. Moller-Maersk Group հայտնի նավաշինական ընկերության հիմնադրի հիմնադրամը: Եվս 60 միլիոն կրոն (9 միլիոն դոլար) կհատկացնեն քաղաքի իշխանությունները:
Թանգարանի նոր շենքի լավագույն նախագծի՝ հայտարարված մրցույթում հաղթել Է ճապոնացի ճարտարապետ Կենգո Կումայի ֆիրման, որն, Օդենսեի քաղաքագլուխ Անքեր Բոյերի խոսքով՝ կարողացել Է հաղորդել անդերսենյան հեքիաթի կախարդանքը՝ այն, ինչի պակասն ունի ներկայիս թանգարանը, որի ցուցադրանքը նվիրված Է առավելապես Անդերսենի կենսագրությանը:
Շինարարությունը կսկսվի 2017 թվականին, իսկ նոր թանգարանը պետք Է բացեն արդեն 2020 թվականին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Дании построят новый музей Андерсена
Новый музей, посвященный жизни и творчеству знаменитого скандинавского сказочника Ханса Кристиана Андерсена (1805-1875) будет построен на его родине - в датском городе Оденсе.
Городская администрация, представившая финансовый план проекта, рассчитывает, что новый музей обойдется в 305 млн крон (около $45,4 млн). Приступить к строительству после многих лет планирования позволит пожертвование в размере 225 млн крон ($33,5 млн), сделанное Фондом Арнольда Петера Меллера (1876-1965) - основателя известной судостроительной компании A.P. Moller-Maersk Group. Еще 60 млн крон ($9 млн) внесут городские власти,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В объявленном конкурсе на лучший проект нового здания музея победила фирма японского архитектора Кэнго Кумы, которая, по словам мэра Оденсе Анкера Бойера, сумела передать волшебство андерсеновской сказки - "то, чего так не хватает нынешнему музею, экспозиция которого посвящена преимущественно биографии Андерсена".