Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Քիմբերլի գործընթացի ղեկավար Ահմեդ Բին Սուլայեմի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 26-ին «Մերիդիան» ցուցահանդեսային կենտրոնում հանդիպում է ունեցել Քիմբերլիի գործընթացի նախագահ, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ներկայացուցիչ Ահմեդ Բին Սուլայեմի հետ, ով մեր երկրում է գտնվում հոկտեմբերի 24-28-ը Երևանում անցկացվող Ոսկերիչների համաշխարհային համադաշնության ՍԻԲՋՕ-ի ամենամյա համաժողովի շրջանակներում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և հույս հայտնել, որ պարոն Ահմեդ Բին Սուլայեմի այցը Հայաստան կնշանավորվի ինչպես Քիմբերլիի գործընթացի շրջանակներում համա-գործակցության ամրապնդման, այնպես էլ, հաշվի առնելով նրա հարուստ փորձը ԱՄԷ-ում ադամանդագործության և ոսկեգործության ոլորտում, երկկողմ փոխշահավետ գործարար ծրագրերի նախանշման և իրականացման հարցում: Նախագահի համոզմամբ, այս առումով Ոսկերիչների համաշխարհային համադաշնության համաժողովի անցկացումը Երևանում լավ հնարավորություններ է ստեղծում:
Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Քիմբերլիի գործընթացը՝ որպես աշխարհում, այսպես կոչված, «կոնֆլիկտային» կամ «արյունոտ» ալմաստների շրջանառությունը բացառելու նպատակով միջազգային ջանքերի համախմբման ու մասնակից երկրների կողմից հանձնառության վառ օրինակ, ընդգծելով, որ գործընթացի կարևորությունը մեծանում է հատկապես մեր օրերում, երբ աշխարհում ավելացել են հակամարտություններն ու լարվածության նոր օջախները: ՀՀ Նախագահը ցավալի է համարել, որ բնական պաշարները մարդիկ օգտագործում են ոչ թե ի շահ, այլ ի վնաս:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը 2003 թվականից միանալով Քիմբերլիի գործընթացին, որը մեր երկրին հնարավորություն է ընձեռել լինել ալմաստների համաշխարհային շուկայի լիիրավ մասնակից, հետևողական է գործընթացի շրջանակներում հանձնառությունների իրականացման հարցում:
Քիմբերլիի գործընթացի նախագահը նշել է, որ Հայաստան է ժամանել նաև որպես Դուբայի առևտրային համայնքի ներկայացուցիչ և ցանկություն ունի Հայաստանի կառավարության հետ քննարկելու ինչպես Քիմբերլիի գործընթացի, այնպես էլ հայ-էմիրաթական առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդմանն ուղղված հարցեր:

YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan on October 26 held a meeting with the Kimberley Process Chair, representative of the United Arab Emirates Ahmed Bin Sulayem in the “Meridian” Expo Center in Yerevan, press service of the Presidential administration told “Armenpress”.
Ahmed Bin Sulayem has arrived in Armenia to take part in the World Jewellery Confederation (CIBJO) Annual Congress from October 24 to 28.
President Sargsyan welcomed the guest in Armenia and expressed hope that Mr. Ahmed Bin Sulayem’s visit to Armenia will contribute to strengthening the cooperation within the framework of the Kimberley Process, as well as outlining and implementing bilateral mutually beneficial business projects taking into account its rich experience in the jewelry and gemstone in the United Arab Emirates.
The President is confident that holding this Congress in Yerevan provides good opportunities.
Serzh Sargsyan attached importance to the Kimberley Process as a vivid example of commitment on excluding the circulation of the so-called “conflict” or “blood” diamonds by stating that the importance of the Kimberley Process is increasing especially in those days when the conflicts and new centers of tension have been increased in the world. The President said it is unfortunate that people use the natural resources not for the benefit, but for the harm.
Serzh Sargsyan said by joining the Kimberley Process in 2003 Armenia is consistent in implementing the commitments in the framework of the Kimberley Process.
The Kimberley Process Chair stated that he has arrived in Armenia as a Dubai Chamber Community representative and wants to discuss issues related to the Kimberley Process, as well as strengthening the Armenian-Emirati trade and economic ties with the Armenian Government.