Շվարցենեգերը նկարահանվելու Է Սանսինդույի ավերակների մասին պատմող չինական ֆիլմում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլիվուդյան դերասան եւ Կալիֆոռնիայի նախկին նահանգապետ Առնոլդ Շվարցենեգերը գլխավոր դերում նկարահանվելու Է Սանսինդույի ավերակների մասին պատմող «Սանսինդույի հյուրը» չինական ֆիլմում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 25-ին հայտնել Է «Սինհուա» գործակալությունը:
Սանսինդույի ավերակները գտնվում են Սիչուանի նահանգի Գուանհան գավառում, Շու հին իշխանության տարածքում, որը գոյություն Է ունեցել սրանից մոտավորապես 3-5 հազար տարի առաջ: Դրանք հայտնաբերել են պատահաբար. 1929 թվականին, մի գյուղացի, փոս փորելով, դեմ Է առել նեֆրիտից պատրաստված հին իրերի: Մինչեւ 1986 թվականն այստեղ հաջողվել Է հողի տակից հանել շուրջ 2 հազար պղնձե եւ նեֆրիտե իրեր:
Գտածոններն այնքան արժեքավոր են գիտության համար, որ Չինաստանի ավերակներն սկսել են անվանել «աշխարհի իններորդ հրաշալիք»: Սանսինդույը մնում Է ամենաառեղծվածային հնագիտական հուշարձաններից մեկը. գիտնականներին դեռ չի հաջողվել որեւԷ գրավոր տեղեկություն հայտնաբերել չհետազոտված մշակույթի մասին:
Ֆիլմի նկարահանումները, որի ներդրումների նախնական ծավալը գնահատվում Է 200 մլն դոլար, կսկսվեն 2017 թվականի մարտին եւ կավարտվեն 2019 թվականին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Шварценеггер снимется в китайском фильме о руинах Саньсиндуй
Голливудский актер и бывший губернатор американского штата Калифорния Арнольд Шварценеггер снимется в главной роли в китайском фильме о руинах Саньсиндуй "Гость Саньсиндуйя" (The Guest of Sanxingdui), сообщает во вторник агентство Синьхуа.
Руины Саньсиндуй находятся в уезде Гуанъхань провинции Сычуань, на месте древнего княжества Шу, существовавшего около 3-5 тысяч лет тому назад. Их обнаружили случайно — в 1929-м году, крестьянин, копая яму, наткнулся на древние изделия из нефрита. К 1986 году здесь удалось откопать около 2 тысяч медных и нефритовых изделий.
Находки оказались настолько ценны для науки, что руины в Китае стали называть "девятым чудом света". Саньсиндуй остается одним из самых загадочных археологических памятников — ученым пока не удалось обнаружить никаких письменных свидетельств о неисследованной культуре,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Съемки фильма, первоначальный объем инвестиций которого оценивается в 200 миллионов долларов, начнутся в марте 2017 года и закончатся в 2019 году.