Շվարցենեգերը նկարահանվելու Է Սանսինդույի ավերակների մասին պատմող չինական ֆիլմում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլիվուդյան դերասան եւ Կալիֆոռնիայի նախկին նահանգապետ Առնոլդ Շվարցենեգերը գլխավոր դերում նկարահանվելու Է Սանսինդույի ավերակների մասին պատմող «Սանսինդույի հյուրը» չինական ֆիլմում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 25-ին հայտնել Է «Սինհուա» գործակալությունը:
Սանսինդույի ավերակները գտնվում են Սիչուանի նահանգի Գուանհան գավառում, Շու հին իշխանության տարածքում, որը գոյություն Է ունեցել սրանից մոտավորապես 3-5 հազար տարի առաջ: Դրանք հայտնաբերել են պատահաբար. 1929 թվականին, մի գյուղացի, փոս փորելով, դեմ Է առել նեֆրիտից պատրաստված հին իրերի: Մինչեւ 1986 թվականն այստեղ հաջողվել Է հողի տակից հանել շուրջ 2 հազար պղնձե եւ նեֆրիտե իրեր:
Գտածոններն այնքան արժեքավոր են գիտության համար, որ Չինաստանի ավերակներն սկսել են անվանել «աշխարհի իններորդ հրաշալիք»: Սանսինդույը մնում Է ամենաառեղծվածային հնագիտական հուշարձաններից մեկը. գիտնականներին դեռ չի հաջողվել որեւԷ գրավոր տեղեկություն հայտնաբերել չհետազոտված մշակույթի մասին:
Ֆիլմի նկարահանումները, որի ներդրումների նախնական ծավալը գնահատվում Է 200 մլն դոլար, կսկսվեն 2017 թվականի մարտին եւ կավարտվեն 2019 թվականին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Schwarzenegger to star in Chinese film on Sanxingdui ruins
YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. US actor and former California governor Arnold Schwarzenegger will star in a Chinese film "The Guest of Sanxingdui." He has also become an ambassador of the prehistoric Sanxingdui ruins that will feature in the film, Xinhua reports.
The film will be a 3D production featuring Hollywood technology and oriental culture. With an initial investment of 200 million US dollars, the film will start shooting in March 2017 and will be released in 2019, the investment company Beijing Ajimo said during a press conference.
Schwarzenegger, producer and lead actor of the film, said that the film would be made as an international story in order to introduce a global audience to the culture of Sanxingdui.
Located in Guanghan City, southwest China's Sichuan Province, the Sanxingdui Ruins are believed to be remnants of the Shu Kingdom that suddenly disappeared 3,000 years ago.