ԱՄՆ ակտիվորեն կաշխատի համանախագահների հետ ԼՂ խնդրի կարգավորման համար. Ուորլիք
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ հանձնառու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ջանքերին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման գրառում է կատարել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն իր Թվիթերի միկրոբլոգում:
«ԱՄՆ ակտիվորեն կաշխատի ԵԱՀԿ համանախագահների հետ` կողմերի համար ընդունելի կարգավորմանը հասնելու համար»,- նշել է Ուորլիքը:
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին սեպտեմբերի 30-ին կարծիք է հայտնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման համար դեռևս պայմաններ չեն ձևավորվել:
Նրա խոսքով` ժամանակակից աշխարհում կան որոշ սառեցված հակամարտություններ, որոնց թվում է և ղարաբաղյան հակամարտությունը, որոնցում ներկայում չի դիտարկվում կարգավորման հնարավորությունը, քանի որ նախ և առաջ «առաջնորդները դրան պատրաստ չեն»:

US to actively work with OSCE co-chairs for Nagorno Karabakh conflict settlement
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. The US is committed to the efforts of peaceful solution of the Nagorno Karabakh conflict, OSCE Minsk Group American Co-Chair James Warlick tweeted.
“The US will work actively with the OSCE Co-Chairs to mediate a settlement acceptable to the sides”, he noted.
US Secretary of State John Kerry said on September 30 that conditions for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict are not yet present.
According to him, there are several frozen conflicts in the modern world, which include the Nagorno Karabakh conflict, where the possibility of settlement is not observed currently, because first of all “the leaders are not ready for it”.