Հայաստանում բանկային համակարգը շարունակում է մնալ կայուն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի բանկային համակարգը 2016թ. ընթացքում բավականին դրական առաջընթաց է ցուցաբերել, ինչպես ակտիվների որակի փոփոխությունների, այնպես էլ Կենտրոնական բանկի նախաձեռնած կանոնակարգումների արդյունքում: Սեպտեմբերի 30-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ ԿԲ ֆինանսական համակարգի կայունության և զարգացման վարչության պետ Անդրանիկ Գրիգորյանը:
«Բանկային համակարգը Հայաստանում շարունակում է մնալ կայուն, ունենք վարկերի և ավանդների աճ: Դրական է այն հանգամանքը, որ ունենք թե ֆիզիկական, թե  իրավաբանական անձանց ավանդների աճ: Ֆիզիկական անձանց դրամով և արտարժույթով ավանդների աճն էլ խոսում է բանկային համակարգի նկատմամբ հասարակության վստահության բարձրացման մասին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Գրիգորյանը:
Նա հավելեց, որ կա դրական աճ նաև ակտիվների և հատկապես վարկերի տեսանկյունից: Նրա խոսքով՝ մեծ դիվերսիֆիկացիա ունեն սպառողական, բիզնես և հիփոթեքային վարկերը:
Անդրադառնալով բանկային համակարգում կապիտալի հետ կապված հարցերին՝ Անդրանիկ Գրիգորյանն ընդգծեց, որ այս պահին էլ շարունակվում են լուրջ աշխատանքներ ընթանալ կապիտալի համալրման ուղղությամբ: Նա նկատեց, որ բանկային համակարգում միաձուլումների գործընթաց է ընթանում, առաջիկայում էլ կլինեն բանկեր, որ կհայտարարեն կապիտալների համալրումների մասին:

Банковская система Армении продолжает оставаться стабильной
Банковская система Армении в 2016 году имела прогресс как в плане изменения качества активов, так и в результате инициированных Центральным банком урегулирований. Как сообщает Арменпресс, об этом 30 сентября сказал начальник Управления стабильности и развития финансовой системы ЦБ Армении Андраник Григорян.
«Банковская система Армении продолжает оставаться стабильной, мы зафиксировали рост кредитов и вкладов. Позитивным является тот факт, что растут вклады как со стороны физических, так и юридических лиц. Рост вкладов физических лиц в драмах и валюте говорит о повышении доверия общества к банковской системе», - отметил Григорян.
Коснувшись вопросов в связи с капиталом в банковской системе, Григорян подчеркнул, что на данный момент продолжаются серьезные работы по привлечению капитала. Он отметил, что в банковской системе проходит процесс ассимиляции, скоро некоторые банки объявят об увеличении капитала.