Հունգարահայ համայնքը ջանքեր կգործադրի ՀՀ-ի և Հունգարիայի հարաբերությունների վերականգնման ուղղությամբ
Հունգարահայ համայնքը ջանքեր կգործադրի ՀՀ-ի և Հունգարիայի հարաբերությունների
վերականգնման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ , ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի անկախության 25-ամյակի առիթով Հունգարիայի խորհրդարանում ելույթով հանդես է եկել հունգարահայ համայնքի խոսնակ Տոմաշ Տուրդյանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հունգարիայի հայ ազգային ինքնավարության փոխնախագահ Ալեքս Ավանեսյանը, Տուրդյանն իր ելույթում նշել է, որ չնայած մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման հետևանքով Հայաստանի և Հունգարիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների վատթարացմանը, հունգարահայ համայնքը ջանքեր կգործադրի այդ հարաբերությունների բարելավման համար:
Տուրդյանն իր ելույթում նաև պատմական անդրադարձ է կատարել հունգարահայ համայնքի ձևավորմանը` շեշտելով, որ հայերն այդ տարածքում բնակվում են 1000 տարուց ի վեր: Հայերի ևս մեկ ներհոսք ` գրանցվել դեպի Հունգարիա 17-րդ դարում, այնուհետև Հայոց ցեղասպանությունից հետո, ինչպես նաև 1988թ-ի երկրաշարժից հետո:
ՀՀ սպա Գուրգեն Մարգարյանին 2004-ի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում, քնած ժամանակ դաժանաբար կացնահարած ադրբեջանցուն` Ռամիլ Սաֆարովին, Հունգարիան, որտեղ ոճրագործն իր պատիժն էր կրում, 2012թ-ի օգոստոսի 31-ին արտահանձնել է Ադրբեջանին: Մարդասպանը հայրենիքում ոչ միայն ազատ է արձակվել, այլեւ հերոսացվել:
Հայաստանն այս կապակցությամբ կասեցրել է Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները: Սաֆարովի արտահանձնումը դատապարտող հայտարարություններով հանդես են եկել բազմաթիվ պետություններ և միջազգային կազմակերպություններ:

Армянская община Венгрии приложит усилия по восстановлению армяно-венгерских отношений
По случаю 25-летия Независимости Республики Армения в парламенте Венгрии выступил с речью спикер армянской общины в Венгрии Томаш Турдян. Как сказал в беседе с Арменпресс вице-председатель армянской национальной автономии в Венгрии Алекс Аванесян, Турдян в своей речи отметил, что несмотря на ухудшение армяно-венгерских двусторонних отношений в результате экстрадиции азербайджанского преступника Рамиля Сафарова, армянская община Венгрии продолжит прилагать усилия по улучшению этих отношений.
В своем выступлении Турдян сделал исторический экскурс в формирование армянской общины Венгрии, подчеркнув, что армяне проживают на этой территории более 1000 лет. Большой поток армян в Венгрию был зафиксирован в 17-м веке, а потом после Геноцида армян 1915 года, также после землетрясения 1988 года.
Напомним, что 19 февраля 2004 года азербайджанец Рамиль Сафаров убил топором армянского офицера Гургена Маргаряна, находящегося в Будапеште в рамках учений НАТО. Сафаров нес свое наказание в Венгрии, однако 31 августа он был экстрадирован в Азербайджан. На родине преступника не только освободили, но и героизировали.
Армения в этой связи приостановила дипломатические отношения с Венгрией. С заявлениями, осуждающими экстрадицию Сафарова выступили многочисленные государства и международные организации.