Հունգարահայ համայնքը ջանքեր կգործադրի ՀՀ-ի և Հունգարիայի հարաբերությունների վերականգնման ուղղությամբ
Հունգարահայ համայնքը ջանքեր կգործադրի ՀՀ-ի և Հունգարիայի հարաբերությունների
վերականգնման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ , ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի անկախության 25-ամյակի առիթով Հունգարիայի խորհրդարանում ելույթով հանդես է եկել հունգարահայ համայնքի խոսնակ Տոմաշ Տուրդյանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հունգարիայի հայ ազգային ինքնավարության փոխնախագահ Ալեքս Ավանեսյանը, Տուրդյանն իր ելույթում նշել է, որ չնայած մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման հետևանքով Հայաստանի և Հունգարիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների վատթարացմանը, հունգարահայ համայնքը ջանքեր կգործադրի այդ հարաբերությունների բարելավման համար:
Տուրդյանն իր ելույթում նաև պատմական անդրադարձ է կատարել հունգարահայ համայնքի ձևավորմանը` շեշտելով, որ հայերն այդ տարածքում բնակվում են 1000 տարուց ի վեր: Հայերի ևս մեկ ներհոսք ` գրանցվել դեպի Հունգարիա 17-րդ դարում, այնուհետև Հայոց ցեղասպանությունից հետո, ինչպես նաև 1988թ-ի երկրաշարժից հետո:
ՀՀ սպա Գուրգեն Մարգարյանին 2004-ի փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում, քնած ժամանակ դաժանաբար կացնահարած ադրբեջանցուն` Ռամիլ Սաֆարովին, Հունգարիան, որտեղ ոճրագործն իր պատիժն էր կրում, 2012թ-ի օգոստոսի 31-ին արտահանձնել է Ադրբեջանին: Մարդասպանը հայրենիքում ոչ միայն ազատ է արձակվել, այլեւ հերոսացվել:
Հայաստանն այս կապակցությամբ կասեցրել է Հունգարիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունները: Սաֆարովի արտահանձնումը դատապարտող հայտարարություններով հանդես են եկել բազմաթիվ պետություններ և միջազգային կազմակերպություններ:

Armenian community in Hungary to spare no efforts to restore Armenian-Hungarian relations that worsened after Safarov's extradition
Armenian community in Hungary to spare no efforts to restore Armenian-Hungarian relations
that worsened after Safarov's extradition
YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. Speaker of Armenian community in Hungary Somash Turdyan delivered a speech at the parliament of Hungary on the occasion of the 25th anniversary of Armenia’s independence.  Vice-President of the Armenian National Autonomy of Hungary Alex Avanesyan told “Armenpress” that Turdyan mentioned in his speech despite the relations between Armenia and Hungary worsened after the extradition of murderer Ramil Safarov, the Armenian community in Hungary will make all efforts to restore the relations between the two countries.
On February 19 2004 in Budapest Azerbaijani murderer Ramil Safarov, who axe-murdered Armenian officer Gurgen Margaryan while sleeping with 16 blows, when they were participating in NATO English Language Courses in the capital of Hungary, was sentenced to life imprisonment without right to be pardoned for 30 years. On August 31 2012 Safarov was extradited from Hungary to Azerbaijan and was pardoned by the President Ilham Aliyev. The murderer was promoted to major, provided with an apartment and given “national hero” and compensated for the 8 years of the imprisonment in Hungary. Armenia suspended diplomatic relations with Hungary.
The extradition, pardoning and release of Safarov were condemned by many countries and authoritative organizations of the world.