Ադրբեջանի տիրապետության տակ Արցախի գոյությունը կնշանակի նոր ցեղասպանություն. Ֆրանկ Էնգել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումների, ներգրավված կողմերի դերակատարության մասին «Արմենպրես»-ը զրուցել է Եվրախորհրդարանում Լյուքսեմբուրգը ներկայացնող պատգամավոր Ֆրանկ Էնգելի հետ:
-Պրն. Էնգե՛լ, ապրիլյան պատերազմից հետո չնայած բազում հանդիպումներին, քննարկումներին` բանակցային գործընթացում կարծես որեւէ զգալի արդյունք չի արձանագրվում` կողմերից մեկի ոչ կառուցողական կեցվածքի պատճառով: Կարծես` այժմյան սցենարը նմանվում է նախորդին` բախում, սառեցում: Դուք ի՞նչ եք կարծում. կա՞ ինչ-որ տեսանելի առաջխաղացում:
-Ես միշտ էլ կարծել եմ եւ շարունակում եմ կարծել, որ Մինսկի խումբը կատակ է: Այն այստեղ է ոչ թե իրավիճակին լուծում տալու համար, այլ ավելի երկարաձգելու: Երկու կողմերում էլ իշխանությունները վստահ են, որ սա գոյություն ունեցող միակ ձեւաչափն է: Թվում է` այդ հանդիպումների, քննարկումների արդյունքում պատերազմի ռիսկը կարող է նվազել, սակայն փաստացիորեն ապրիլին մենք տեսանք, որ Մինսկի գործընթացը ոչ մի բան չի կանխում, ինչը տեսանելի կլինի նաեւ ապագայում: Խնդիրն ամենեւին դա էլ չէ: Ես կարդում եմ ադրբեջանական մտավորականների մասին, որոնք միգուցե բարի կամքի տեր մարդիկ են, եւ եթե այդ մարդիկ ղեկավարեին երկիրը, իրավիճակը միգուցե այլ լիներ 25-30 տարի առաջ, սակայն այդպես չեղավ: Փաստն այն է, որ նրանք բոլորն էլ կարծում են, որ պետք է վերցնեն տարածքներ: Ես հարց եմ տալիս. այդ ի՞նչ տարածքներ եք ուզում վերցնել: Չկա ոչ մի տարբերակ այդ տարածքները Ադրբեջանին տալու, եթե այն դա չանի պատերազմի միջոցով: Իսկ եթե Ադրբեջանը չհասկանա, որ նրանք են սկսել պատերազմը, նրանք են պարտվել եւ կորցրել այդ տարածքները, ոչ մի առաջընթաց էլ չի լինելու: Իսկ Արցախի ժողովուրդն իր վճռական դիրքորոշումը ներկայացրել է: Ես ոչ մի այլ հանրաքվեի կարիք էլ չունեմ` պարզելու, թե ինչ են նրանք իրականում ցանկանում:
- Վերջերս բազմիցս խոսվել է այն մասին, որ Հայաստանը կոշտացրել է իր դիրքորոշումն այս հարցի առնչությամբ, եւ ընդգծել, որ Մադրիդյան սկզբունքների վերանայման կարիք կա: Ի՞նչ եք կարծում այս առնչությամբ:
-Տեսե՛ք, Արցախի հարցում խնդիրն ավելի շատ ադրբեջանական հասարակությունն է: Այնտեղ այնպիսի քարոզ է տարվում, այնպիսի մի ատելության մթնոլորտ է ստեղծված, որ եթե անգամ ինչ-որ կերպ մենք պատկերացնեինք, որ Արցախը կարող է վերադառնալ Ադրբեջանի մոտ, մենք ականատես կլինեինք մեկ այլ ցեղասպանության: Եվ այդ պայմաններում հատկապես պարտավորեցնող է միջազգային հանրության դերը, որը պետք է հասկանա, որ եթե նույնպես չվերանայի իր դիրքորոշումը Արցախի վերաբերյալ, ապա այդ ժողովրդին հնարավոր է` սպառնա անհետացում: Այստեղ խոսքը ամենեւին էլ խաղաղ գործընթացի մասին չէ, երբ մարդիկ հանդիպում են, ձեռք սեղմում. սա մի երկրի մասին է, որը ցանկանում է վերացնել մյուսին: Սա մի իրավիճակ է, որը պետք է դիտարկվի այնպես, ինչպես իրականում կա, այլ ոչ թե ինչպես ուզում ենք տեսնել:
- Հետաքրքիր է, որ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը նմանատիպ միտք էր առաջ քաշել վերջերս ռուսական լրատվամիջոցներից մեկին տված հարցազրույցում` ասելով հակառակը, որ հակամարտության կարգավորման համատեքստում ցանկանում է տեսնել մերձեցում երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք սա:
-Մի բան հստակ է. դու երբեք չես կարող խուսափել աշխարհագրությունից: Այստեղ Հայաստանն է, այնտեղ՝ Ադրբեջանը: Իհարկե, իդեալական տարբերակը կլիներ այն, որ մարդիկ վերադառնային նորմալ շփման, սակայն դա անելու համար նախեւառաջ պետք է ահռելի մասշտաբներով նվազեցնել այդ քարոզը: Ուորլիքը պետք է իմանա, որ արդեն ստեղծված իրավիճակը կարող է հուշել ամեն ինչ: Օրինակ՝ այն, ինչ պատահեց Ռամիլ Սաֆարովի դեպքում: Նա սովորական մարդասպան է, ով օրենքով դատապարտվեց եւ բանտարկվեց այն երկրում, որտեղ կատարել էր հանցագործությունը, այնուհետեւ փոխանցվեց Ադրբեջանին մի պայմանով, որ իր երկրում կկրի պատիժը: Եվ ինչ պատահեց. նա ոչ միայն անմիջապես ազատ արձակվեց, այլեւ արժանացավ ազգային հերոսի կոչման հային կացնահարելու համար: Ես մտածում եմ` այս ուր ենք մենք հասել: Սա մի երեւույթ է, որը կարող է պատահել միայն հիվանդ հասարակության մեջ, եւ քանի դեռ այն հիվանդ է, վերոնշյալ հարցում ես որեւէ հեռանկար չեմ տեսնում:
-Պարոն Էնգե՛լ, բազմիցս խոսվել է Արցախը բանակցային գործընթացում ներգրավելու մասին: Չեք կարծու՞մ, որ դա իսկապես կարեւոր է:
-Իհարկե, դա կարեւոր է: Ի վերջո, նրանց գյուղերն են, որ այժմ թիրախի տակ են գտնվում: Կարծում եմ՝ այս տեսանկյունից Արցախը եւս պետք է նստի բանակցային սեղանի շուրջ: Արցախը փաստ է, եւ այն էլ՝ դրական, եւ մինչեւ այդ փաստը չճանաչվի, ոչինչ էլ չի լուծվի:
-Վերջերս Թուրքիան կարծես կրկին ակտիվացել էր՝ խոսելով ղարաբաղյան հարցի շուրջ բանակցային գործընթացում ներգրավվելու ցանկության մասին: Ի՞նչ կասեք այս առումով:
-Թուրքիայի՝ Ադրբեջանին մինչեւ վերջ աջակցելու դիրքորոշումը շատ պարզ է: Մենք նաեւ գիտենք, որ, հավանաբար, Ադրբեջանը չի անի ոչ մի քայլ առանց Թուրքիայի հետ խորհրդակցելու: Թուրքիան 8 մլն բնակչություն ունեցող պետություն է, որն ուզում է իր տեղն ունենալ աշխարհում: Դա, իհարկե, չի լինի վաղը, բայց, այնուամենայնիվ, ես մեծ հույսեր ունեմ, որ մի օր Թուրքիան կգա այն եզրակացության, որ կարող է Ադրբեջանի վրա ունենալ մեկ այլ ազդեցություն, քան պարզապես ասելը, որ մենք քեզ հետ ենք մինչեւ վերջ: Թուրքիան պետք է հասկանա, որ ունի շատ խնդիրներ շատ հարեւանների հետ, եւ որ ավելի քիչ հարեւանների հետ քիչ խնդիրներ ունենալը կլինի օգտակար:
-Պարոն Էնգե՛լ, ամեն ինչից զատ, երբեւէ որեւէ երաշխիք կարո՞ղ ենք ունենալ, որ Ադրբեջանը մի գեղեցիկ օր նորից չի սանձազերծի եւս մեկ հարձակում:
-Միանշանակ ոչ: Եթե մի պետության ողջ գոյության պատճառը մի բան վերցնելն է, դա պարզապես հեշտությամբ չի վերանա: Ես համոզված եմ, որ եթե վաղը ինչ-որ մի հրաշքով Ալիեւը որոշի, որ ցանկանում է բանակցել եւ ընդունել ինչ-որ մի ուրիշ տարբերակ, նա իշխանությունից կզրկվի: Ինչո՞ւ, որովհետեւ Ադրբեջանի ողջ քաղաքական դաշտը, բանակը կասի՝ բայց սա այն չէ, ինչին մենք նախապատրաստվում էինք, մենք պատրաստվում էինք հողերը վերցնել: Նա այժմ խրված է մի տեղում, որը ստեղծել է սեփական քարոզի շնորհիվ՝ հետեւելով հորը: Ամենեւին էլ կարեւոր չէ, թե ինչ քայլեր կձեռնարկվեն, Արցախը կնստի բանակցային սեղանի շուրջ, թե ոչ, մի բան ակնհայտ է. կգա մի պահ, երբ Ադրբեջանում կասեն՝ մենք ուզում ենք ամբողջը:

Франк Энгель: Оставить Арцах под властью Азербайджана – значит организовать новый геноцид армян
О последних развития вокруг урегулирования конфликта в Нагорном Карабахе и роли вовлеченных сторон «Арменпресс»  беседует с депутатом ЕС от Люксембурга Франком Энгелем.
-       Г-н Энгель, несмотря на множество встреч и обсуждений после апрельской войны, кажется, переговорный процесс так и не зафиксировал заметных результатов из-за неконструктивной позиции одной из сторон. Сегодня словно повторяется прежний сценарий – столкновения, затем охлаждение. Как Вы думаете, есть заметный прогресс или его нету?
-       Я всегда считал и продолжаю считать, что деятельность Минской группы – это шутка. Она здесь не для решения проблемы, а для ее затягивания. Обе стороны конфликта уверены, что это единственный существующий формат. Кажется, в результате этих встреч и обсуждений риск начала войны снижается, однако в апреле, как мы видели, произошло обратное и мы увидели, что Минская группа ничего не может предотвратить, и так же будет и в дальнейшем. Проблема ведь не в этом. Я читаю об азербайджанский интеллигенции; они, может, и добрые люди, и возглавь они лет 25-30 назад страну, ситуация, может, была бы другой, но этого не произошло. Факт то, что все они требуют вернуть территории. Я спрашиваю – какие территории вы хотите? Нет ни единого варианта отдать эти территории Азербайджану, он их может только захватить в результате войны. Но если Азербайджан не поймет, что это он развязал войну, он ее проиграл и лишился территорий, никакого прогресса не будет. Народ Арцаха решителен и единодушен, его позиция однозначная. Мне не нужно никакого референдума, чтобы понять, чего они хотят.
- В последнее время много говорится о том, что Армения ужесточила свою позицию в вопросе самоопределения и подчеркивает, что есть необходимость пересмотра Мадридских принципов. Что Вы скажете?
- Смотрите, вопрос Арцаха – больше вопрос азербайджанского общества. Там ведется такая  агитация, создана такая атмосфера ненависти, что если даже мы каким-то образом допустим, что Арцах может быть отдан Азербайджану, мы станем свидетелями нового геноцида. При таких обстоятельствах особенно важна роль международного сообщества, которое должно понять, что если и оно не пересмотрит свою позицию по этому вопросу, народу Арцаха, вполне возможно, грозит исчезновение. Речь здесь вовсе не о мирном процессе, когда люди встречаются, пожимают друг другу руки – речь о стране, которой хочет уничтожить другую. Эта ситуация должна рассматриваться в реальности, а не так, как мы желаем ее представить.
- Интересно, что американский сопредседатель Минской группы Джеймс Уорлик недавно в интервью одной из российских СМИ говорил обратное – что в контексте урегулирования конфликта хочет видеть сближение двух народов. А Вы что скажете?
- Одно несомненно – от географии никак не уйти. Здесь Армения и рядом – Азербайджан. Конечно, вариант с возвращением людей к нормальному общению был бы идеальным, но для этого  нужно в первую очередь снизить накал этой невообразимой пропаганды. Уорлик должен знать, что уже создавшаяся ситуация может привести к любому развитию событий. Например, как с Рамилем Сафаровым. Это заурядный убийца, он был осужден по закону и отбывал наказание в тюрьме  той страны, где совершил преступление, затем его передали Азербайджану с условием, что он будет продолжать отбывать наказание. И что же?  Его не только освободили сразу же по прибытии, но и удостоили звания национального героя за убийство армянина топором. Я думая, до чего же мы дошли. Такое возможно только в больном обществе и пока оно больно, я не вижу никаких перспектив решения конфликта.
-Г-н Энгель, много говорилось о возвращении Арцаха за стол переговоров. Вы согласны с тем, что это так важно?
-Конечно же. Это важно. В конце концов, это их села сейчас под обстрелом. Я думаю, что еще и поэтому Арцах должен стать стороной переговоров. Арцах – свершившийся факт, причем факт положительный, и пока этот факт не будет признан, ничего не может быть решено.
- В последнее время вроде бы снова активизировалась Турция, говоря о своем желании вовлечения в переговорный процесс. Что Вы думаете об этом?
- Поведение Турции и ее последовательное отстаивание интересов Азербайджана очень понятно. Мы ведь знаем, что Азербайджан вряд ли сделает шаг без согласования с нею. Турция страна с 80 млн. населением и хочет, чтобы с нею считались. Это, конечно, дело не одного дня, но я, тем не менее, надеюсь, что рано или поздно Турция придет к пониманию того, что на Азербайджан можно влиять не только одними заявлениями о поддержке. Турция должна понять,  что у нее много проблем с многими соседями и лучше, если у нее будет мало этих проблем с немногими соседями.
- Г-н Энгель, помимо всего, можем ли мы иметь гарантии того, что Азербайджан в один прекрасный день не повторит своей агрессии?
- Однозначно – нет. Если весь смысл существования одного государства в стремлении захвата, это так легко не проходит. Я уверен, что если завтра Алиев каким-то чудом решит пойти на переговоры  и принять какое-то компромиссное решение, он лишится власти. Потому что весь политический бомонд, вся армия скажут: это не то, к чему мы готовились, мы должны вернуть земли. Он сейчас погряз в том, что сам создал своей пропагандой вслед за отцом. По сути, совершенно не важно, какие шаги будут предприняты, сядет Арцах за  стол переговоров или нет, очевидно одно  - придет час, когда Азербайджан скажет – мы хотим все.