Նախագահի անձնական լուսանկարչի «Պատմություններ ճանապարհից» ցուցահանդեսը հանրայնացնում է նաև բացառիկը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահի անձնական լուսանկարիչ Դավիթ Հակոբյանը «Պատմություններ ճանապարհից» խորագրով իր առաջին ցուցահանդեսով հանդիսատեսի դատին է ներկայացրել արդեն հրապարակված ու բացառիկ լուսանկարներ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` շուրջ 40 լուսանկարներում կարելի է տեսնել ՀՀ նախագահին, համաշխարհային դեմքերին ու սովորական մարդկանց՝ կուլիսներից ներս ու դուրս:
Դավիթ Հակոբյանը լուսանկարչությամբ զբաղվում է 2002-ից: 2007-ից աշխատել է «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունում, որպես ֆոտոլրագրող: 2010-ից ՀՀ նախագահի անձնական լուսանկարիչն է: Ստեղծման օրվանից PAN Photo-ի թիմի անդամ է:
Ցուցահանդեսի բացման արարողությանը ներկա էին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, պատգամավորներ, Դավիթ Հակոբյանի գործընկերներն ու հարազատները:
Օրվա հերոսի` Դավիթ Հակոբյանի խոսքով`  յուրաքանչյուր լուսանկարչի երազանքն է ունենալ անձնական ցուցահանդես, ինչն իրեն այս փուլում հաջողվեց: «Լուսանկարներ կան` 2004 թվականից սկսած մինչև վերջին օրերը: Կան լուսանկարներ, որոնք հրապարակվել էին ու կան այնպիսինները, որ առաջին անգամ են հրապարակվում: Բոլորը հիշողություններ են ու պատմություններ ճանապարհներից, քանի որ աշխատանքի բերումով շատ ենք ճանապարհորդում»,-ասաց արդեն 6 տարի ՀՀ նախագահի լուսանկարչի դերը ստանձնած Դավիթ Հակոբյանը:  Հարցին ի պատասխան, թե որ լուսանկարն է հատկապես տպավորիչ իր համար` նա նշեց. «Այդպիսի նկարները շատ են, բայց երևի թե ամենաշատը այն մեկը, որտեղ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հորդանան գետում է, ուր Հիսուս Քրիստոսը կնքվել է: Լուսանկար (խմբ. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հորդանան գետում 30.10. 2014), որը հրապարակված չի եղել, այսօր առաջին անգամ է ցուցադրվում: Կամ Ճապոնիայի կայսեր լուսանկարն է շատ տպավորիչ»,-նշեց լուսանկարիչը:
Դավիթ Հակոբյանը նկատեց` երբեմն լինում են առիթներ, երբ զսպում  է էմոցիաներն ու որսում պատմական պահը: Վերջին այդպիսի դեպքը Արթուր Ալեքսանյանի` Օլիմպիական չեմպիոն դառնալն էր: «Չգիտեի` ուրախանայի, թե լուսանկարեի, բայց ընտրեցի նկարելը: Ու ստացվեց կադրը, որում նախագահը ձեռքերը վեր ուրախանում է»:
Դավիթ Հակոբյանի տեղեկացմամբ` նախագահ Սերժ Սարգսյանը տեղյակ է ցուցահանդեսից, տեսել է լուսանկարներն ու դրական արտահայտվել:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ Դավիթի նկարներն իրեն միշտ գրավել են ու անգամ իր աշխատասենյակում նախագահի պաշտոնական լուսանկարի փոխարեն կախված է Դավիթ Հակոբյանի հեղինակած նկարը, որտեղ Սերժ Սարգսյանը Կրեմլի պալատում է (լուսանկարն այս վերտառությամբ է`ՀՀ նախագահը Կրեմլի պալատում 21.12.2011):  «Նայելով այս լուսանկարներին` մենք տեսնում ենք ամենատարբեր քաղաքական գործիչների բնավորությունը, դիրքորոշումը, իրոք հիշում ենք այն պահերը, որ այդ լուսանկարներն արվել են: Հիշում ենք դրանց հետ կապված հանդիպումները, բանակցությունները: Շնորհակալ ենք Դավիթին իրոք շատ հրաշալի ցուցահանդեսի համար»,-ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահի նախկին անձնական լուսանկարիչ Մարտին Շահբազյանի խոսքով` ինքն այնքան ուրախ է, որ կարծես իր ցուցահանդեսը լինի: Մարտին Շահբազյանին հաճելիորեն զարմացրել է Դավիթ Հակոբյանի համարձակությունն այդ տարիքում նման ցուցահանես ունենալու: «Ես իր տարիքում ռիսկ չեմ արել ցուցահանդես ունենալ: Ապրի ինքը, որ գնացել է այդ ռիսկին ու բացել այս ցուցահանդեսը»,-նշեց ավագ լուսանկարիչը: Նա նկատեց, որ թեև լուսանկարչական տեխնիկային տիրապետողների թիվը շատացել է, բայց  կարևորը ստեծագործական հետաքրքիր միտք ցուցաբերելն է, որը Դավիթի մոտ ստացվում է: «Նա շատ շուտ կարողացավ ընկալել ու մտնել շատ բարձր դասի լուսանկարիչների շարքը»,-հավելեց նա:
Անդրադառնալով հարցին, թե որ լուսանկարն է նրան ամենաշատը դուր եկել` Մարտին Շահբազյանը ցույց տվեց իր թիկունքում կախված ցուցանմուշը` «Արարատ լեռը` հայ-ադրբեջանական սահմանագծից 31.12.2014»  անվանումով: «Սա է ամենալավ նկարը, այն է, որ ես եմ ուզում: Սա պիտի աչք ունենաս, որ նկարես: Պիտի պաշտոնականը մի կողմ թողնես ու շուռ գաս այս գեղեցկությունը նկարելու: Քանի որ ամեն մարդ չի լինում այդ վայրում: Մարդը հավանում է այն, ինչ ինքն անձամբ չի տեսնում: Մարդը բարձունքից նկարները սիրում է, քանի որ այդ կետից ինքը դա չի տեսել: Պետք է գտնես ճիշտ ռակուրսը»,-ավելացրեց Մարտին Շահբազյանը:
ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանն էլ ուրախ է, որ երիտասարդ լուսանկարչին տրվել է հնարավորություն ցուցադրել իր լուսանկարները, որոնք արվեստի գործեր են: «Նայելով յուրաքանչյուր լուսանկարի, պարզ երևում է, որ այն արվեստ է, փաստավավերագրում չէ: Իսկ արվեստի մեջ որքան շատ մարդ ներգրավված լինի, մեր կյանքն ու ապագան էլ ավելի լավը կլինի»,-հավելեց մշակույթի նախարարը: Նրա խոսքով` Դավիթ Հակոբյանի նկարներից երևում է մարդը` իր զգացմունքներով, լինի պաշտոնյա, թե հասարակ մարդ:

Personal photographer of President Sargsyan opens exhibition, offers exclusive insight and
YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS. The first photo exhibition of Davit Hakobyan – Personal Photographer of the President of Armenia – offers exclusive photos to the public.  The exhibition is titled “Stories from the road”.
Around 40 photos are presented in the exhibition, showing the President, international famous figures and also ordinary people – both behind the scenes and in-action.
Davit Hakobyan is photographing since 2002. From 2007 he worked in ARMENPRESS news agency, and since 2010 he is the personal photographer of the President of Armenia. Is a member of PAN Photo team since the day it was founded.
The opening ceremony of the exhibition was attended by Chief of Staff of the Presidential Administration Vigen Sargsyan, Mayor of Yerevan Taron Margaryan, lawmakers, Davit Hakobyan’s colleagues and friends.
In Davit Hakobyan’s words, it is every photographer’s dream to have a personal exhibition, which he succeeded at this stage.
“There are photos dating back to 2004 up until these days. Some of the photos have been published, and some are being published for the first time. All are memories and stories from the road, since we travel a lot for work”, Davit Hakobyan said, who has been the President’s photographer for already six years.
Asked which photo is especially impressive for him, he said: “There are many such photos, but I guess the one which depicts President Sargsyan in the Jordan River, where Jesus Christ was baptized, which wasn’t published, today it is being displayed for the first time. The photo of Japan’s Emperor is also very impressive”, he said.
Hakobyan said occasionally he suppresses emotions and hunts the historical moment. The latest similar occasional was Arthur Alexanyan becoming Olympic Champion. “I didn’t know what to do – to cheer, or to take photos, but I chose to take the photo. And the result was the caption, where the President is cheering with his arms raised high”.
According to Hakobyan, President Sargsyan is aware of the exhibition; he has seen the photos and responded positively.
Chief of Staff of the Presidential Administration Vigen Sargsyan told ARMENPRESS that Davit’s photos have always attracted him, and Davit Hakobyan’s photograph depicting Serzh Sargsyan in the Kremlin is even displayed in his office instead of the official portrait of the President.
“Looking at these photos – we see the character of the most various political figures, stance, we really remember those moments, when these photos were taken. We remember the meetings and negotiations. We are grateful to Davit for this really wonderful exhibition”, Vigen Sargsyan said.
Minister of Culture Hasmik Poghosyan said she is happy that the young photographer got the chance to display his work, which is a piece of art. “Looking at each photo, it is clearly seen that it’s art. And the more people are involved in arts, the better our life and future will be”, she said.
In her words , Davit Hakobyan’s photos show the person – with his feelings – regardless the fact the person is an official or ordinary person.