Գերմանացի պատգամավորը ողջունում է կրթական ծրագրում Հայոց ցեղասպանության ներառման քննարկումները
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանացի քաղաքական գործիչ, Եվրախորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների, ինչպես նաեւ ԵՄ-Թուրքիա միացյալ խորհրդարանական հանձնաժողովների անդամ Ռենատե Սոմերը բավական լավ միտք է համարում Գերմանիայի դպրոցների կրթական ծրագրում Հայոց ցեղասպանության թեմայի ներառումը։
«Հայոց ցեղասպանությունը խրախուսեց Հիտլերին Հոլոքոստը սկսելու հարցում, եւ դա մեզ ցույց է տալիս, որ մենք չպետք է մոռանանք այն, ինչ պատահել է պատմության ընթացքում, քանի որ հակառակ դեպքում նման սարսափելի դեպքերը հնարավոր է՝ կրկնվեն։ Շատ կարեւոր է դպրոցներում ունենալ այդ հարցին առնչվող դասեր»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց գերմանացի պատգամավորը։
Նրա խոսքով՝ Գերմանիայի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ բանաձեւի ընդունումը միանշանակ օրինակ կծառայի այլ երկրների համար։
«Կարծում եմ դա կլինի ոչ միայն ԵՄ-ի ներսում, այլեւ համաշխարհային մասշտաբով, եւ ինչպես գիտեք, շատ այլ ազգային խորհրդարաններ արդեն ձեւավորել են բանաձեւեր Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ, ԵՄ-ն էլ դա արեց նախորդ տարվա ապրիլին։ Հուսով եմ, որ շատ խորհրդարաններ այս հարցում կմիանան Գերմանիային»,-նշեց նա։ Ռենատե Սոմերը նաեւ անընդունելի համարեց Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի արձագանքը այս հարցի վերաբերյալ։
«Ոչ ոք, հատկապես օտար երկրի նախագահը չի կարող Գերմանիայի խորհրդարականներին թելադրել՝ ինչ անել, ինչպես քվեարկել կամ արգելել ասել ինչ-որ բան։ Իսկ պատգամավորներից մեկի՝ Էրդողանի մուտքը Գերմանիայի տարածք արգելելու կոչը հավանաբար ցույց է տալիս, որ Էրդողանը բավականին հեռու է գնացել»,- եզրափակեց պատգամավորը։
Հունիսի 2–ին Գերմանիայի Բունդեսթագն ընդունեց «1915 թ. հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակի և ոգեկոչման մասին» անվանումը կրող Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը, ինչից հետո
Թուրքիան առաջին քայլով հետ կանչեց Գերմանիայում Թուրքիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին, ապա մեղադրանքներ հնչեցրեց Բունդեսթագի թուրքական արմատներ ունեցող պատգամավորների նկատմամբ, ինչը բողոքի լայն ալիք բարձրացրեց Բունդեսթագի ներսում ընդդեմ Թուրքիայի։
Հունիսի 16-ին հայտնի դարձավ, որ Գերմանիայում քննարկվում է դպրոցների կրթական ծրագրում Հայոց ցեղասպանության թեման ներառելու հարցը:

German MP welcomes discussions over inclusion of Armenian Genocide in educational program
YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. German political figure, a member of the Committee on Foreign Affairs of the European Parliament and the EU-Turkey Joint Parliamentary Committee Renate Sommer considers a good idea the inclusion of the Armenian Genocide in the curriculum of the German schools.
“The Armenian Genocide encouraged Hitler to start the Holocaust, and this shows that we should not forget what happened during the history, since otherwise, such horrible things may repeat. It is very important to have classes on this issue in schools”, she said during an interview with “Armenpress”.
She said the adoption of the Armenian Genocide recognition resolution by Germany will definitely serve as an example for other states.
“I think that it will be not only within the EU, but also globally, and as you know, many other national Parliaments have already formed the Armenian Genocide recognition resolutions, the EU also did the same in April last year. I hope many Parliaments will join Germany over this issue”, Renate Sommer said. She considered unacceptable Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s response on this issue.
“No one, in particular, the President of a foreign state cannot dictate the German Parliamentarians what to do, how to vote or ban them to say something. And one of the MP’s call to ban Erdogan’s entry to Germany perhaps shows that Erdogan has gone too far”, she stated.
On June 2 the German Bundestag adopted the Armenian Genocide recognition resolution, which is entitled "Remembrance and commemoration of the genocide of Armenians and other Christian minorities in 1915 and 1916".
Thereafter, Turkey recalled its Ambassador from Germany, then blamed the Bundestag MPs with Turkish origins which created a huge complaint against Turkey within the Bundestag.
On June 16 discussions were being held in Germany over the inclusion of the Armenian Genocide in the educational program.