Բելգիայում համընդհանուր գործադուլը 280 կիլոմետրանոց խցանումներ է առաջացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական հատվածի աշխատողների համընդհանուր գործադուլ Է սկսվել Բելգիայի ֆրանսախոս հարավային տարածաշրջանում՝ Վալոնիայում եւ Բրյուսելում: Ֆլանդրիա հյուսիսային տարածաշրջանը շարունակում Է աշխատել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գործադուլ Է անում պետական ծառայողների մեծամասնությունը: Փաստորեն կանգ Է առել հանրային ծառայությունների մեծ մասի, տրանսպորտի եւ երկաթուղու, փոստի աշխատանքը: Առավոտյան պիկ ժամին Վալոնիայի հանգուցային մայրուղիներում, որոնք ձգվում են դեպի Բրյուսել, Նամյուր, Լիեժ եւ այլ խոշոր քաղաքներ, գոյացել են խցանումներ, որոնց ընդհանուր երկարությունը հասնում Է 280 կիլոմետրի, հայտնել Է RTBF հեռուստաալիքը:
Ճանապարհներին տիրող իրադրությունը փոքր-ինչ մեղմացնում Է այն փաստը, որ մարդկանցից շատերը մայիսի 31-ի առավոտյան ընդհանրապես չեն գնացել աշխատանքի:
Բրյուսելում արհմիությունները մտադիր են ցույց անցկացնել 10 հազար մարդու մասնակցությամբ՝ ամբողջ երկրից, բայց դեռեւս պարզ չԷ, թե ինչպես նրանք կկարողանան հասնել քաղաքի կենտրոն:
Օդանավակայանների վարչակազմը նախազգուշացրել Է երկրի օդային նավահանգիստների աշխատանքում հնարավոր խափանումների մասին: Դպրոցներն ու հիվանդանոցները հիմնականում աշխատում են:
Գործադուլի գլխավոր նպատակն այն Է, որ կառավարությունը վերանայի պետական ծառայությունների վերակազմման եւ օպտիմալացման պլանները՝ ծախսերը կրճատելու նպատակով, ինչը կարող Է հանգեցնել աշխատանքից ազատումների: Բացի այդ, արհմիությունները պահանջում են հրաժարվել սոցիալական բարեփոխումից, որը նախատեսում Է աշխատանքային շաբաթվա տեւողության ավելացում 38-ից մինչեւ 40 ժամ, կենսաթոշակային տարիքի բարձրացում, ինչպես նաեւ գործազրկության գծով նպաստների համակարգի բարեփոխում, ինչը պետք Է ավելի ակտիվ խթանի աշխատանքի որոնումը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: всеобщая забастовка в южной Бельгии создала пробки в 280 км
Всеобщая забастовка работников госсектора началась в южном франкоязычном регионе Бельгии - Валлонии и в Брюсселе. Северная нидерландскоязычная Фландрия продолжает работать, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Бастует большинство госслужащих - от клерков в госучреждениях до сотрудников министерств. Практически остановлена работа большей части общественных служб, транспорта и железных дорог, почты. В утренний час пик на ключевых автострадах Валлонии, ведущих в Брюссель, Намюр, Льеж и другие крупные города образовались пробки, суммарной протяженностью 280 км, сообщил телеканал RTBF.
Впрочем, ситуацию на дорогах несколько сглаживает тот факт, что многие люди во вторник утром вообще не поехали на работу.
В Брюсселе профсоюзы намерены провести манифестацию, численностью около 10 тыс. человек со всей страны, но открытым остается вопрос, смогут ли они добраться до центра города.
Администрация аэропортов предупредила о возможных перебоях в работе воздушных гаваней страны.
Школы и больницы в основном остаются открыты. Однако, у детей есть легальный повод на уроках не появляться, если их школа не имеет собственного автобуса, поскольку общественный транспорт практически остановился.
Главная цель забастовки - добиться пересмотра планов правительства по реструктуризации и оптимизации госслужб, с целью сокращения расходов, которая может привести к увольнениям. Кроме того профсоюзы требуют отказа от социальной реформы, которая предусматривает увеличение продолжительности рабочей недели с 38 до 40 часов, повышение пенсионного возраста, а также реформу системы пособий по безработице, которая должна активнее стимулировать поиск работы.
Нынешняя акция протеста не первая в этом месяце в южной Бельгии. С конца апреля здесь продолжается забастовка работников тюрем, а с 25 мая - железных дорог.