Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ հայտարարությունը տարածվել է ՄԱԿ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը Ադրբեջանի կեղծիքների վերաբերյալ տարածվել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբելայում և Անվտանգության խորհրդում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ՀՀ ԱԳՆ-ն գրառում է կատարել իր պաշտոնական թվիթերյան էջում:
Մայիսի 20-ին Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն հայտարարություն էր արել, որում ասվում էր. «Մայիսի 17-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հանդես է եկելհերթական մտացածին հայտարարություններով` ապրիլի 2-5 մարտական գործողություններիընթացքում արգելված ռազմամթերքի, մասնավորապես,սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող արկերիենթադրյալ կիրառման վերաբերյալ։
Շարունակելով միջազգային հանրությանն ապատեղեկացնելուավանդական արշավը՝ Ադրբեջանը չիխորշում դիմել կեղծիքների ևբացահայտ մեքենայությունների։ Իր քարոզչականգործողություններին կշիռ հաղորդելու նպատակովադրբեջանական կողմը փորձում էդրանց մեջ ներքաշել նաևԱդրբեջանում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետներինու ռազմական կցորդներին։
Կեղծարարությունն ու իրականության խեղաթյուրումըվաղուց արդեն կանոնավոր բնույթեն ձեռք բերել ևդարձել Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականությանանբաժան մասը։ Դեռևս 1992 թ.ադրբեջանական կողմը հանդես էրգալիս քիմիական զենքի ենթադրյալկիրառման մասին համանման մեղադրանքներով,որոնք այն ժամանակ հերքվեցինՄԱԿ-ի հատուկ փաստահավաքառաքելության կողմից։ ՄԱԿ-իփորձագետների հետևությունների ու եզրակացություններիհիման վրա, որոնք ներկայացվածեն ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի1992թ. հուլիսի 24-ի S/24344 թվակիրփաստաթղթում, ՄԱԿ-ի Գլխավորքարտուղարը հաստատեց, որ «խմբինչի ներկայացվել քիմիական զենքիկիրառման փաստը հաստատող որևէապացույց» ։
Հաջորդած տարիներին ադրբեջանական կողմըհանդես է եկել նույնքանանհեթեթ և չհաստատված մեղադրանքներով՝1993թվականին Ադրբեջանի դեմ միջուկայինզենքի կիրառման և ԼՂՀ-ում միջուկային թափոնների թաղման(ԵԽԽՎ 2002 թ. մայիսի 7-իN 9444փաստաթուղթ), Հայաստանն ու ԼՂՀ-ն բակտերիոլոգիական զենքի բազայիվերածման (ԵԽԽՎ 2002 թ. հունվարի31-ի N 9336 փաստաթուղթ), թմրամիջոցների աճեցմանու արտադրության և այլնիվերաբերյալ։ Ընդ որում, ադրբեջանականկողմը վկայակոչում էր գոյությունչունեցող գիտական հանդեսներ, զեկույցներ,կազմակերպություններ և լաբորատորիաներ։
Վերակենդանացնելով հին հերյուրանքները՝ Ադրբեջանըոչ միայն փորձում էարդարացնել ուժի կիրառման և1994-1995թթ. հրադադարի մասին համաձայնագրերիլիակատար ու անշեղ պահպանումից(ինչը պնդում են ԵԱՀԿՄինսկի խմբի համանախագահ երկրները)հրաժարվելու իր քաղաքականությունը, այլևնպատակ է հետապնդում շեղելուշադրությունը ԼՂՀ զինծառայողների ուխաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանականբանակի իրագործած իրական ռազմականհանցագործություններից։
Այս կապակցությամբ կոչ ենքանում միջազգային հանրությանը՝ առավելագույնսքննադատաբար մոտենալ ադրբեջանական կողմիայդօրինակ մերկապարանոց պնդումներին։
ԼՂՀ-ն իր հերթինպատրաստ է ընդունել հատուկդիտորդական առաքելություն՝ տեղում բոլորփաստերն ուսումնասիրելու և ապրիլի 2-5 Ադրբեջանի կողմիցսանձազերծված ագրեսիայի հանգամանքներն ուդրա ընթացքում իրագործված միջազգայինմարդասիրական իրավունքի նորմերի խախտումներըհետաքննելու համար»։

Statement of NKR MFA being circulated in UN
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. The May 20 statement of the NKR Ministry of Foreign Affairs on Azerbaijani allegations is circulated in the UN General Assembly and the Security Council. As “Armenpress” reports, the MFA of Armenia posted a note in its official Twitter page.
“The Azerbaijani Foreign Ministry voiced another farfetched accusation of the alleged use of prohibited ammunition on May 17, including shells with white phosphorus, during the military operations on April 2-5, 2016.
Continuing its usual campaign of providing disinformation to the international community, Azerbaijan does not disdain resorting to fraud and outright manipulation. To add weight to its propaganda, the Azerbaijani side tries to involve foreign diplomats and military attaches accredited in Azerbaijan.
Falsification and distortion of the reality have long become regular, constituting an integral part of Azerbaijan's foreign policy. Back in 1992, the Azerbaijani side made similar accusations of the alleged use of chemical weapons, which were then denied by the UN special fact-finding mission. Based on the findings and conclusions of the UN experts set forth in the UN Security Council document S/24344 dated July 24, 1992, the UN Secretary-General noted that "no evidence of the use of chemical weapons had been presented to the team".
In subsequent years, the Azerbaijani side used to make similar absurd and unconfirmed accusations of the use of nuclear weapons against Azerbaijan in 1993 and disposal of nuclear wastes in the NKR (PACE document N 9444 dated May 7, 2002), transformation of Armenia and the NKR to a depot of bacteriological weapons (PACE document N9336 dated January 31, 2002), cultivation and production of drugs, etc. In doing so, the Azerbaijani side referred to nonexistent scientific journals, reports, organizations, and laboratories.
Resurrecting its old allegations, Azerbaijan does not only try to justify its policy of use of force and denial of full and strict compliance with the ceasefire agreements of 1994 and 1995, on which the OSCE Minsk Group Co-chair countries insist, but also aims to distract the attention from the real war crimes committed by the Azerbaijani army against the military servicemen and civilian population of the NKR.
In this regard, we call on the international community to treat the unfounded statements of the Azerbaijani side with utmost criticism.
For its part, the NKR is ready to host a special monitoring mission for an on-site study of all the facts and investigation of the circumstances of the aggression unleashed by Azerbaijan on April 2-5, 2016, as well as the violations of the norms of international humanitarian law committed during that period”.