«ԴՎԻՆ»-ը վերակառուցող ընկերությունն այս տարի 20 միլիոն դոլարի ներդրում կանի
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց «ԴՎԻՆ» հյուրանոցային համալիրի վերակառուցման ներդրումային ծրագրին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ պետական գույքի կառավարման վարչության պետ Արման Սահակյանը նշեց, որ «Սի Սի Ջի Կովկասյան կոմունիկացիոն խումբ» ընկերության ներկայացրած ծրագրով նախատեսվում է «Դվին» հյուրանոցային համալիրի վերակառուցման աշխատանքներն ավարտել մինչև 2019 թվականը՝ կատարելով անհրաժեշտ չափի ներդրումներ` ըստ ներդրումային ծրագրի:
««Դվին» հյուրանոցային համալիրի վերակառուցումն իրականացվում է «լյուքս» դասի հինգաստղանի հյուրանոցների միջազգային չափանիշներին համապատասխան: Բացի այդ, հյուրանոցային համալիրը ներառելու է նաև այլ կառույցներ, մասնավորապես առանձին «Բնակելի բազմաֆունկցիոնալ համալիր» («Apartments Plaza»), որը կներկայացնի իրենից բարձրահարկ մասնաշենք, որտեղ գտնվելու են առնվազն 60 «լյուքս» դասի բնակարաններ: «Բնակելի բազմաֆունկցիոնալ համալիր»-ի («Apartments Plaza»-ի) վերևի հարկում նախատեսվում է ունենալ հարթակ ուղղաթիռի համար: Նախատեսվում է հյուրանոցային համալիրի ռեբրենդինգ և նրա վերանվանում՝ «Դավիթ Բեկ» հյուրանոցի»,- ասաց Սահակյանը:
Նրա խոսքով՝ պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունների հետ կապված գնորդը կրում է պատասխանատվություն ՀՀ օրենքով սահմաված կարգով: Ընթացիկ տարվա ընթացքում ներդրումները կհասնեն 20 մլն դոլարի: Նախատեսվում է ևս 70 մլն դոլարի ներդրում հյուրանոցային համալիրում:
«Ես համաձայնեցի, որ այս հարցը քննարկենք, քանի որ ներդրում է՝ ցանկություն չունեմ խոչընդոտելու»,- իր հերթին ասաց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը՝ հանձնարարելով փաստաթղթերի ձևակերպումների հետ կապված ուշադրությամբ շարունակել աշխատանքներն առաջիկա օրերին:

По программе по реконструкции гостиницы «Двин» намечена инвестиция в рамере 20 млн долларов
Сегодня, 5-го мая, состоялось заседание правительства Армении, на котором обсуждалась инвестиционная программа по реконструкции гостиницы «Двин», которая получила одобрение правительства. Как передает «Арменпресс», начальник Управления госимуществом Армении Арман Саакян сказал, что программой, предложенной компанией «Кавказская коммуникационная группа CCG», по которой до 2019 года планируется осуществить проект полного обновления гостиницы в соответствии с параметрами класса «люкс», будут осуществлены инвестии в необходимом объеме.
Кроме того, в гостиничный комплекс войдут и другие структуры, в частности, «Многофункциональный жилой комплекс» («Apartments Plaza»), в котором будет 60 квартир класса «люкс», а на верхней площадке будет оборудована вертолетная посадочная зона. Предусмотрен ребрендинг гостиницы «Двин», которая станет называться гостиницей «Давид-бек».
По словам начальника Управления госимуществом Армении Армана Саакяна, покупатель будет нести ответственность за осуществление проекта в соответствии с законодательством Армении. В текущем году намечена инвестиция в рамере 20 млн долларов, кроме того, намечена инвестиция в рамере 70 млн долларов.
«Я согласился на обсуждение этого вопроса, поскольку намечена инвестиция, не хочу этому мешать»,- сказал премьер-министр Армении Овик Абрамян, поручив проследить за формальностями при оформлении документов.