Հակառակորդի բոլոր զորաշարժերը ՊԲ հետախուզության վերահսկողության ներքո են. Մովսես Հակոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտպանության բանակի հետախուզական ստորաբաժանումները հետևում են հակառակորդի բոլոր զորաշարժերին: Այդ մասին «Ժամը» լրատվականին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Մովսես Հակոբյանը: «Չի բացառվում, որ հակառակորդը պլանավորել է որոշակի գործողություններ իրականացնել, սակայն նրանց բոլոր շարժերը մեր հետախուզության վերահսկողության տակ են»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասել է Հակոբյանը:
ԳՇ պետի տեղակալը մանրամասներ է ներկայացրել Մոսկվայում ձեռք բերված հրադադարի պայմանավորվածության վերաբերյալ: Մասնավորապես, Հակոբյանը պատմել է, որ հայաստանյան իր գործընկերոջն է զանգահարել ՌԴ գլխավոր շտաբի պետը: «Նա նշել է, որ իրեն է դիմել Ադրբեջանի գլխավոր շտաբի պետը, որպեսզի միջնորդի` հանդիպելու Հայաստանի գլխավոր շտաբի պետին` հրադադար հաստատելու, հետագա հարցերը պարզաբանելու կամ լուծելու համար»,- ասել է Հակոբյանը:
Հարցին` արդյոք դա այն պահն էր, երբ հայկական ստորաբաժանումները հակագրոհ էին ձեռնարկում և առաջ շարժվում, Հակոբյաննն ասել է: «Այդ ժամանակ Պաշտպանության բանակը լիովին տիրապետում էր իրավիճակին, բացարձակ կերպով ճնշում էր հակառակորդին, որից հետո նա սկսեց կիրառել «Սմերչ», «Տոս», անօդաչու թռչող սարքեր: Զինադարը կնքվեց այն պահին, երբ ճնշումը սաստիկ էր և հակառակորդը մասսայական կորուստներ էր կրում»:
Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի խոսքով`հայկական կողմը բոլոր կարևորագույն հենակետերը հետ է վերցրել հակառակորդից, և այն փոքր հատվածը, որը գտնվում է հակառակորդի վերահսկողության ներքո, որևէ էական նշանակություն չունի հետագայում ծառայությունը կազմակերպելու, ինչպես նաև հայկական զորքերի վրա ազդելու առումով:
Պատասխանելով հարցին` ինչո՞ւ Ադրբեջանը գնաց նման գործողությունների, Հակոբյանը նշել է, որ վերջինս մտածում էր արագորեն գրավել առաջնագիծը և շանտաժի ենթարկելու միջոցով՝ հասնել իր ցանկություններին, ինչն Ադրբեջանին չհաջողվեց: ՙՆրանք գործի էին դրել Թուրքիայում հատուկ պատրաստված ստորաբաժանումներ, որոնք համալրված էին անհրաժեշտ զինտեխնիկայով: Ադրբեջանը հաշվի էր առել նաև տարածաշրջանում քաղաքական իրավիճակը, Ռուսաստան-Թուրքիա հարաբերությունները: Ինչպես գիտեք, երկար ժամանակ հակառակորդը հրաժարվում էր բանակցային գործընթացին մասնակցել և ցանկանում էր փոխել բանակցային ձևաչափը: Այս գործողություններով նա փորձում էր միջազգային հանրությանը ապացուցել, որ եթե իրենց ուզած տարբերակով հարցը չլուծվի, ապա իրենք կգնան նման գործողությունների: Հակառակորդին չհաջողվեց որևէ պլան իրագործել, հայկական ուժերն ապացուցեցին, որ ի զորու են լուծել իրենց առջև դրված խնդիրները»,- ասել է նա:
Լրագրողի դիտարկմանը, որ ՊԲ-ն մշտապես հայտարարել է հակառակորդին ցավոտ պատասխանա տալու մասին` Հակոբյանն ընդգծել է. «Այս չորս օրերը ցույց տվեցին, որ ՊԲ-ն ինչ հայտարարել է` ունակ է իրականացնել: Վստահեցնում եմ, որ Ադրբեջանը ևս մեկ անգամ հնարավորություն կստեղծի հայկական զինված ուժերին` իր հայտարարություններն իրականացնել»:
Անդրադառնալով ԶՈՒ-ի` զինտեխնիկայով հագեցվածության մասին հարցին, Մովսես Հակոբյանն ասել է, որ ԶՈՒ-ի զարգացման պլանը, որը հաստատել է երկրի նախագահը 4 ամիս առաջ, ենթադրում է նաև արդիական զենքով համալրում և սպառազինության զարգացում, «ինչն այս պահին էլ իրագործվում է»: Ըստ Հակոբյանի` առաջին գծում ստորաբաժանումների հագեցվածության արդյունքում հնարավորություն է եղել որոշ դիրքերում վաղ նկատել հակառակորդին, խոցել և չթույլատրել մոտենալ, իրականացնել իրենց գործողությունները: ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալը հրաժարվել է նշել, թե առաջնագծի հայկական դիրքերի որքան մասն է համալրված նման տեխնիկական միջոցներով` ավելացնելով, որ այդ ուղղությամբ լուրջ աշխատանք է տարվում:

Movses Hakobyan: All movements of adversary’s troops are followed by Defense Army intelligence service
YEREVAN, APRIL 12, ARMENPRESS. Intelligence units of the Defense Army follow all movements of adversary’s troops. Deputy Chief of the Armed Forces of the Republic of Armenia Movses Hakobyan announced about this in the program “Zham” (The hour) of Armenia TV channel. “It is not ruled out that the enemy plans to take some actions, but all their movements are followed by our intelligence services”, “Armenpress” reports Hakobyan saying.
The Deputy Chief of General Staff presented details over the armistice agreement reached in Moscow. Particularly, Hakobyan told that the Chief of General Staff of the Russian Armed Forces called his Armenian counterpart. “He mentioned that the Chief of General Staff of the Armed Forces of Azerbaijan has turned to him to act as a mediator to meet with the Chief of General Staff of Armenian Armed Forces for establishing ceasefire and clarifying or solving further issues”, Hakobyan said.
To the question if at that time the Armenian units were already taking counteroffensive actions and were moving forward, Hakobyan said. “At that point the Defense Army was already fully controlling the situation, and was absolutely pressing the adversary, after which Azerbaijan started to use “Smerch”, “Tos” and UAVs. The armistice agreement was reached at the moment when the pressure by Defense Army was huge and Azerbaijan was suffering massive losses”.
According to Movses Hakobyan the Armenian side has returned all the positions of key importance, and the small part that is left under the control of the adversary can have no impact on organizing future service and have no tactical importance.
“They were assisted by special units trained in Turkey which were equipped with necessary armaments. Azerbaijan had also considered the political situation in the region, Russian-Turkish relations. As we know, the adversary refused for a long time to participate in the negotiation process and wanted to change the negotiation format. By these actions Azerbaijan wanted to show the international community that if the problem does not find a solution that would meet their expectations, they will launch such activities. The adversary failed to implement any of its plans, and the Armenian forces prove they are capable of solving the tasks put before them”, he said.
To the remark of the journalist that the Defense Army always announced about a painful response, Hakobyan stated, “These 4 days demonstrated that the Defense Army is capable of doing what it announces. I assure that Azerbaijan will once again create an opportunity for the Armenian Armed Forces to implement its announcements”.