Հայաստանը պատրաստ է դառնալ չեխական գործարար համայնքի շահերի կենտրոն. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը կողջունի չեխական կապիտալի ընդլայնումը իր տնտեսությունում: Այս մասին «Հայաստան-Չեխիա» գործարար համաժողովի բացման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը: Նա շեշտեց, որ վստահելի գործընկերային հարաբերություններ հաստատելու առումով Հայաստանը հեռանկարային գործընկեր կարող է լինել Չեխիայի համար: «Մեր երկկողմ տնտեսական հարաբերությունները զարգացման ներուժ ունեն: Կարող եմ վստահորեն ասել, որ Հայաստանում ձևավորվել է բարենպաստ ներդրումային ու գործարար միջավայր»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Կարեն Ճշմարիտյանը` հավելելով, որ Հայաստանը հասցրել է իր համար բացահայտել չեխական մի շարք ընկերություններ ու ապրանքանիշեր: Նա ընդգծեց, որ Հայաստանը հնարավորությունների երկիր է` կրթված ու աշխատասեր մարդկային ռեսուրսներով, ինչպես նաև տարբեր երկրների հետ բարենպաստ գործակցության ձևաչափերով:
Նախարարը չեխ գործարարներին տեղեկացրեց, որ Հայաստանն ազատ առևտրի համաձայնագրեր ունի ԱՊՀ գրեթե բոլոր երկրների հետ, նախորդ տարվանից անդամակցում է Եվրասիական տնտեսական միությանը, ինչպես նաև օգտվում է Եվրամիության GSP+ արտոնյալ ռեժիմից: «Հայաստանի ինտեգրումը ԵԱՏՄ-ին նոր հեռանկարներ կարող է բացել օտարեկրյա ներդրողների համար, որոնք Հայաստանի տնտեսական տարածքով կարող են ավելի դյուրացված կարգով դուրս գալ վերոնշյալ շուկա»,-ավելացրեց Ճշմարիտյանը:
Անդրադառնալով Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերացմանը` նախարարը նկատեց, որ դա նոր հնարավորություն է Հայաստանում գործող տեղական ու օտարերկրյա գործարարների համար: «Հայաստանը պատրաստ է դառնալ միջազգային, այդ թվում` չեխական գործարար համայնքի շահերի կենտրոն: Այստեղ բարենպաստ ներդրումային միջավայրին կարող է ավելանալ ավանդական հայկական հյուրընկալությունն ու գործարարների և նրանց ընտանիքների կացության համար հարմարավետ պայմանների ստեղծումը` արևմտյան ու արևելյան մտածելակերպի ու ապրելաոճի միախառնմամբ»,-փաստեց նախարարը:
Նա առաջարկեց խոշոր չեխական ընկերություններին դիտարկել Հայաստանում գլխամասային կենտրոններ հիմնելու հնարավորությունները:
Փետրվարի 11-12-ին Հայաստան է ժամանել Չեխիայի արդյունաբերության և առևտրի նախարար Յան Մլադեկը, որի շրջանակներում անցկացվում է «Հայաստան-Չեխիա» գործարար համաժողովը: Հայաստան են ժամանել նաև Չեխիայի տնտեսական պալատի փոխնախագահը, առևտրաարդյունաբերական պալատի գործադիր տնօրենը ԱՊՀ երկրներում, չեխական 27 ընկերությունների ներկայացուցիչներ: Չեխ գործարարները ներկայացնում են բանկային ու ներդրումային, վերգետնյա ռազմական տրանսպորտային միջոցների, արտահանման ապահովագրության, ցողունային բջիջների հետազոտության, բիզնես խորհրդատվության, էլեկտրաէներգիայի, քաղցրավենիքի արտադրության, երկաթուղային և օդային բեռնափոխադրումների կազմակերպություններ:

Karen Chshmaritian: Armenia can become reliable partner for Czech Republic
YEREVAN, FEBRUARY 11, ARMENPRESS. Armenia will welcome the expansion of Czech capital in its economy. Minister of Economy of Armenia Karen Chshmaritian announced about this at the opening of “Armenia-Czech Republic” business forum. He stated that Armenia can become a prospective partner for the Czech Republic in terms of establishing reliable partnership. “Our bilateral economic relations have development potentials. I can confidently state that a favorable business and investment environment has been formed in Armenia”, “Armenpress” reports, Karen Chshmaritian said, adding that Armenia has already discovered a number of Czech companies and brands. He stated that Armenia is a country of opportunities with educated and hardworking human resources, as well as with favorable partnering ties with different countries.
The Minister informed the Czech colleagues that Armenia has a FTA with almost all CIS states, and became a EAEU member last year, as well as makes use of EU’s GSP+ preferential regime. “Armenia’s integration with the EAEU can open new opportunities for foreign investors, which can enter the mentioned market via Armenia undergoing a simplified procedure”, Chshmaritian added.
Referring to the lifting of sanctions from Iran, the Minister noted that it is a new opportunity for local and foreign entrepreneurs operating in Armenia. “Armenia is ready to become the center of world business interests, including Czech Republic’s”, the Minister said, adding that the traditional Armenian hospitability and the living conveniences for the businessmen and their families are other options in addition to the friendly investment environment.
He suggested major Czech companies to study the opportunities of establishing headquarters in Armenia.
On February 11-12 Minister of Trade and Industry of Czech Republic Jan Mládek arrived in Armenia to participate in “Armenia-Czech Republic” business forum.  Jan Mládek is accompanies by other relevant state officials and major businessmen.