Շվեդիան ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման կողմնակից է
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիան Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորումը տեսնում է Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո` խաղաղ բանակցությունների ձևաչափով: Այս մասին Երևանում հայտարարեց Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Մարգոտ Վալստրյոմը, ով առաջին պաշտոնական այցն է կատարել Հայաստան: «Մենք պարոն Նալբանդյանի հետ քննարկել ենք Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը, սա լավ առիթ էր մեզ համար հասկանալու, թե ձեր կողմից ինչպես է այս խնդիրը ընկալվում: Պետք է նշեմ, որ ռազմական լուծում չկա այս հակամարտությանը և պետք է ամեն ինչ անել, որ էսկալացիա չլինի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Շվեդիայի ԱԳ նախարարը: Նա հավելեց, որ երկու կողմերին էլ հորդորում են աշխատել այս թնջուկի խաղաղ լուծման ուղղությամբ:
Ավելի վաղ Մարգոտ Վալստրյոմն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, հանդիպում ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ, նախատեսվում է Շվեդիայի ԱԳ դեսպանի այցը Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոն:
Հայաստանի Հանրապետության եւ Շվեդիայի Թագավորության միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992թ. հուլիսի 10-ին:

Sweden stands for peaceful settlement of Karabakh conflict
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. Sweden sees the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict in the format of peaceful negotiations under the auspices of the Minsk Group Co-Chairs, Sweden's Foreign Minister Margot Wallström said in Yerevan who is in Armenia on an official visit. “We have discussed with Mr. Nalbandian the Nagorno Karabakh conflict and this was a good opportunity for us to understand exactly how this issue is perceived by your side. I should note there is no military solution to this conflict and we must do everything possible to avoid escalation,” Sweden’s Foreign Minister said, “Armenpress” reports. She added that the 2 sides are urged to work over the solution of this conflict.
Earlier Margot Wallström visited the Armenian genocide Memorial complex then met with Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian. Sweden’s Foreign minister’s visit to Tumo Center for Creative Technologies is expected.
Diplomatic relations between the Republic of Armenia and the Kingdom of Sweden were established in 1992. July 10.