Երևան-Դոհա ուղղությամբ չվերթները կմեկնարկեն մայիսի 15-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քաթարական ավիաընկերությունը Երևան-Դոհա թռիչքները կմեկնարկի 2016-ի մայիսի 15-ից: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց ՀՀ կառավարությանն առընթեր Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի խոսնակ Ռուբեն Գրդզելյանը: Նշյալ ավիաընկերությունը թռիչներ իրականացնելու թույլտվություն է ստացել մայիսից մինչև հոկտեմբեր: Ինչ վերաբերում է Երևան-Հռոմ չվերթին, Գրդզելյանը նշեց, որ դեռ նորություն չունի հայտնելու:
Փետրվարի 3-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը տեղեկացրեց, որ «Բաց երկնքի» քաղաքականության ընդունումից հետո 2015 թվականին 2013-ի համեմատ թռիչքների հաճախականությունն աճել է 3 տոկոսով, ուղևորահոսքը` 11 տոկոսով: Նախորդ տարվա դեկտեմբերի վերջի դրությամբ դեպի Երևան կանոնավոր չվերթներ իրականացնող ավիաընկերությունների թիվը կազմել է 21:
Հունվարի 1-ից շուկա է վերադարձել Լեհական LOT ավիաընկերությունը, իսկ «Չեխական ավիաուղիներ» ընկերությունը`  նախորդ տարվա դեկտեմբերի 16-ից:
2015-ին քաղավիացիայի ոլորտում 26 պետության իշխանությունների հետ բանակցություններ են վարվել, 14 պետության հետ այս ոլորտում իրավական դաշտն ազատականցվել է: 12 պետության հետ դաշտի ազատականացման և նոր համաձայնագրերի կնքման ուղղությամբ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:
Փոխադարձաբար օդի 5-րդ ազատության իրավունք է տրամադրվել 6 պետության ավիաընկերությունների` Թուրքմենստանից, Քաթարից, Քուվեյթից, Հունաստանից, Լյուքսեմբուրգից և Իսլանդիայից: Շուրջ 30 ավիաընկերությունների հետ էլ տարվել են բանակցություններ:
2013 թվականի հոկտեմբերի 23-ին Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը որոշում է ընդունել «Հայաստանի Հանրապետությունում մրցունակ և կայուն ավիափոխադրումների ծառայությունների մատուցման ծրագրի և դրա իրականացման միջոցառումների մասին», որով հռչակվել է քաղաքացիական ավիացիայի և օդային հաղորդակցության ոլորտում Հայաստանում բաց երկնքի քաղաքականությունը:
Քաղաքացիական ավիացիայի ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները միտված են Հայաստան և Հայաստանից դեպի արտերկիր իրականացվող օդային փոխադրումների բարելավմանը, ինչը լրացուցիչ հնարավորություններ պետք է ձևավորի առանձին ոլորտների զարգացման, գործարարության ընդհանուր միջավայրի բարելավման և, այդպիսով, ողջ տնտեսության առաջընթացի համար` համադրված ազգային անվտանգության խնդիրների հետ:

Yerevan - Doha flights begin from May 15
YEREVAN, FEBRUARY 5, ARMENPRESS. “Qatar” airways will launch flights from Yerevan to Doha from May 15, 2016. “Armenpress” was informed about this during the interview with the Press Secretary of the Civil Aviation General Department Ruben Grdzelyan. The abovementioned airways got the permission to conduct flights from May to October. As for Yerevan-Rome flights, Grdzelyan mentioned, that he has no information to share.
During the press conference on February 3, Minister of Economy Karen Chshmaritian mentioned that after the adoption of the “Open sky” policy, the flights frequency increased by 3% and the passenger flow by 11% in 2015, ascompared with 2013. At the end of December of the last year, 21 airlines were operating regular flights to Yerevan.
LOT Polish Airlines returns to the market since January 1 and “Czech Airlines” company already launched its flights since December 16.
The negotiations in the sphere of Civil Aviation were conducted with the authorities of 26 countries and the legal framework was liberalized with 14 countries. The works on new agreements and the liberalization of the field are in progress.
Armenia and the Airlines of 6 countries (Turkmenistan, Qatar, Kuwait, Greece, Luxemburg and Iceland) were mutually granted with the 5th freedom of the air. Negotiations with 30 airlines were conducted.
The Government of the Republic of Armenia adopted a decision on the "Program for ensuring competitive and sustainable air services, and Program implementation activities in the Republic of Armenia" on October 23, 2013 which declared introduction of the Open Skies Policy in the field of civil aviation and air communication in Armenia.