Հանրաքվեի ընթացքում խախտումներ հիմնականում չեն արձանագրվել. ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանն այն կարծիքին է, որ Սահմանադրական բարեփոխումների հանրաքվեի ընթացքում խախտումներ հիմնականում չեն արձանագրվել: «Մի գործընթացում, որին մասնակցում է 1 միլիոնից ավել մարդ, կարող են ինչ-որ ինտրիգներ լինել, սակայն խախտումներ հիմնականում չեն եղել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը՝ անդրադառնալով հանրաքվեի ընթացքում արձանագրված խախտումների վերաբերյալ հարցին:
Դիտարկմանը, թե եղած խախտումները կատարվել են  ՀՀԿ-ի հրահանգով, ԱԺ նախագահը պատասխանեց, որ դրանք եղել են ոչ թե ՀՀԿ-ի, այլ ՀԱԿ-ի հրահանգով, որպեսզի հետո բողոքելու առիթ ունենան:
Հարցին,  թե ԵԽԽՎ դիտորդական խմբի ներկայացուցիչները ևս խոսել են ակնհայտ ընտրախտումների մասին, Գալուստ Սահակյանը պատասխանեց.  «Դրանք դիտորդական խմբեր չեն եղել, ներկայացուցչական խմբեր են, որոնք արձանագրում են իրավիճակը: Այստեղ կարևոր է, թե նրանց ով է հրավիրել: Նայած, թե ով է հրավիրում և որ քաղաքական ուժի ազդեցության տակ են»:
Հարցին՝ չկա մտավախություն, որ միջազգային կառույցները նման ընտրություններից հետո հրաժարվեն ֆինանսավորել Հայաստանին, օրենսդիրի ղեկավարը պատասխանեց. «Ես չեմ կարծում, որ Հայաստանին այնքան ֆինանսական աջակցություն են ցոցաբերում, որ ընտրությունների հետևանքով պիտի չանեին: Չեմ կարծում, քանի որ ընտրություններն անցել են բավարար»,- ասաց Գալուստ Սահակյանը՝ վստահություն հայտնելով, որ եթե անգամ ընտրախախտումները բացահայտվեն և մեղավորները պատժվեն, միևնույն է, այն չի կարող որևէ ազդեցություն ունենալ հանրաքվեի արդյունքների վրա:

YEREVAN, DECEMBER 8, ARMENPRESS. President of Armenian National Assembly Galust Sahakyan has such opinion that basically there   were no violations during the referendum. “A process which was attended by 1 million people may have some intrigue, but mostly there were no violations,” NA President Galust Sahakyan said during the interview with journalists in the National Assembly referring to the question on the violations during the referendum. As to the observation that the violations were committed by the RPA order, the NA Speaker said that they were not by the order of RPA, but by ANC's instruction in order to have the opportunity to complain.
As to the question that PACE monitoring group also talked about obvious referendum violations, Galust Sahakyan answered: “They were not monitoring groups but representative groups which record the situation. It is important who has invited them. It depends on who is inviting the group and under influence of which political power they are.”
Galust Sahakyan expressed confidence that even if referendum violations are detected and the offenders are punished, the violation cannot have any influence on the results of the referendum.