Գիտնականները տարբերություններ չեն գտել կանանց եւ տղամարդկանց ուղեղի կառուցվածքում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյարդաֆիզիոլոգները համեմատել են շուրջ մեկուկես հազար կանանց եւ տղամարդկանց ուղեղի տոմոգրամմաները եւ եկել այն եզրակացության, որ մարդու ուղեղում բացակայում են բացառապես «արական» կամ «իգական» հատվածները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է Proceedings of the National Academy of Sciences. հանդեսում հրապարակված հոդվածում:
Վերջին տարիներին գիտնականներն ակտիվորեն փորձում են հասկանալ՝ գոյություն ունեն արդյոք ֆիզիոլոգիական, Էվոլյուցիոն կամ քիմիական առանձնահատկություններ կանանց եւ տղամարդկանց ուղեղի աշխատանքում, թե մեր վարքագծում առկա բոլոր տարբերությունները պայմանավորված են դաստիարակությամբ, հորմոններով եւ մշակութային ավանդույթներով:
Օրինակ, 2013 թվականի դեկտեմբերին ամերիկացի կենսաբանները պարզել են, որ տղամարդկանց ու կանանց ուղեղի առանձին բաժիններ միմյանց հետ այնպես չեն շփվում, ինչպես դա անում են հակառակ սեռի ներկայացուցիչների նյարդային համակարգի համանման մասերը:
Թել Ավիվի համալսարանից Դաֆնա Ջոելը եւ նրա գործընկերները, համադրելով վերջերս մագնիսառեզոնանսային տոմոգրաֆիա անցած ավելի քան 1,4 հազար կանանց եւ տղամարդկանց ուղեղի առանձին բաժինների չափերն ու կառուցվածքը, ցույց են տվել, որ կանանց եւ տղամարդկանց ուղեղի աշխատանքում այդօրինակ տարբերությունները չեն կարող պայմանավորված լինել նրանց ուղեղի կառուցվածքում Էվոլյուցիոն տարբերությամբ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые не нашли различий в структуре мозга у женщин и мужчин
Нейрофизиологи сравнили томограммы мозга около полутора тысяч мужчин и женщин и пришли к выводу, что в человеческом мозге отсутствуют исключительно "мужские" или "женские" регионы, говорится в статье, опубликованной в журнале Proceedings of the National Academy of Sciences.
В последние годы ученые активно пытаются понять, существует ли физиологические, эволюционные или химические особенности в работе мозга у женщин и мужчин, или же если все различия в нашем поведении обусловлены воспитанием, гормонами и культурными традициями,  сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
К примеру, в декабре 2013 года биологи из США выяснили, что некоторые отделы мозга у мужчин и женщин общаются друг с другом не так, как это делают аналогичные регионы нервной системы у представителей противоположного пола.
Дафна Джоэл (Daphna Joel) из университета Тель-Авива (Израиль) и ее коллеги показали, что подобные различия в работе мозга у мужчин и женщин не могут быть обусловлены эволюционной разницей в устройстве их мозга, сопоставив размеры и структуру всех отделов мозга у более 1,4 тысячи мужчин и женщин, прошедших недавно магнитно-резонансную томографию.