Զինված հանցախմբի կին անդամներից երկրորդին կալանավորել են և տեղափոխել «Աբովյան» ՔԿՀ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է ԱԱԾ-ի կողմից վնասազերծված հանցավոր խմբի իգական սեռի ներկայացուցիչներից երկրորդի` 34-ամյա Մարինե Կատանյանի նկատմամբ խափանման միջոցը կալանք կիրառելու միջնորդությունը: Այս մասին դատարանում գտնվող «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց փաստաբան Ինեսա Պետրոսյանը, ով պաշտպանում է նաև ձերբակալված մյուս երկու կանանց` Մարինե Կատանյանի, Նելլի Մինասյանի շահերը: «Մարինե Կատանյանը կալանավորվեց մինչև 2016թ. հունվարի 25-ը, նրան արդեն տեղափոխել են «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկ»,-ասաց փաստաբան Պետրոսյանը: Նրա մյուս պաշտպանյալի դեպքով դեռևս դատական նիստը չի կայացել, սակայն ԱԱԾ-ն միջնորդություն է ներկայացրել նրան ևս կալանավորելու: Պետրոսյանն ասաց, որ իր պաշտպանյալներն իրենց մեղավոր չեն ճանաչում:
Ավելի վաղ դատարանը բավարարել էր ԱԱԾ-ի կողմից վնասազերծված հանցավոր խմբի իգական սեռի ներկայացուցիչներից Ասյա Մկրտչյանի նկատմամբ խափանման միջոցը կալանք կիրառելու միջնորդությունը, ով նույնպես տեղափոխվել է «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկ:
Մյուս ձերբակալվածների փաստաբանները հրաժարվում են մեկնաբանություն տալուց: Գործի նյութեր դեռ չունեն, այլ մանրամասների չեն տիրապետում: Դատական նիստը դռնփակ է:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայությունը, իրացնելով օպերատիվ տվյալներ, պարզել է, որ 1981 թվականին ծնված, 1997 թվականից ԻսպանիայիԹագավորությունում բնակվող և 2015 թվականի ապրիլից Երևան քաղաքում ժամանակավոր բնակություն հաստատած՝ ՀՀ քաղաքացի Արթուր Վալերիկի Վարդանյանը, ՀՀ-ում ծանր ևառանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարելու նպատակով, 2015 թվականի ընթացքում ստեղծել և ղեկավարել է հանցավոր համագործակցություն, դրանում հավաքագրելով հիմնականումչաշխատող ՀՀ 19 քաղաքացիների, որից 5-ը՝ Երևան քաղաքի բնակիչներ, 7-ը՝ Շիրակի մարզի, 3-ը՝ Արմավիրի մարզի, 2-ը՝ Լոռու մարզի, 1-ը՝ Կոտայքի մարզի, 1-ը՝ Գեղարքունիքի մարզի և 1-ը՝ Սյունիքի մարզի բնակիչներ, այդ թվում՝ 4-ը կանայք են և 3-ը՝ Արցախի ազատամարտիմասնակիցներ:
Հանցավոր նպատակների իրագործման համար՝ կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի ձեռք է բերվել զենք և ռազմամթերք, որոնք պահել է Երևան քաղաքի Նորքի 9-րդփողոց, 78-րդ տուն հասցեով նախապես այդ նպատակով վարձակալած առանձնատանը, որտեղ շուրջ մեկ ամիս խմբի անդամները կազմակերպել են հավաքներ և պլանավորել հանցավոր գործունեության ծրագրերը:
2015 թվականի նոյեմբերի 25-ին ՀՀ ոստիկանության հետ համատեղ կատարվածխուզարկություններով հայտնաբերվել է տարբեր տեսակի ինքնաձիգեր, ատրճանակներ,նռնականետեր, նռնակներ, պայթուցիկ նյութեր և պայթուցիկ սարքավորումներ, փամփուշտներ,փամփշտակալներ, կապի միջոցներ ու այլ տեսակի զենք և ռազմամթերք: ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 1-ի և 2-րդ մասերով և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, կատարվում է նախաքննություն:

Вторая из участниц преступной вооруженной группировки арестована на 2 месяца и перевезена в УИУ «Абовян»
Вторая из участниц преступной вооруженной группировки арестована на 2 месяца и
перевезена в УИУ «Абовян»
Суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк Мараш города Еревана удовлетворил ходатайство о применении в отношении одного из членов обезвреженной Службой национальной безопасности Армении преступной группировки – 34-летней Марине Катанян, заключения в качестве меры пресечения. Об этом в беседе с Арменпресс сказала адвокат заключенной Инесса Петросян, которая также защищает в суде интересы двух других арестованных в рамках этого дела женщин – Аси Мкртчян и Нелли Минасян.
«Марине Катанян арестована до 25 января 2016 года, ее уже перевели в УИУ «Абовян», - сказала адвокат Петросян.
Напомним, что ранее суд принял подобное решение и в отношении Аси Мкртчян. По делу третьей подзащитной Петросян -  Нелли Минасян, судебного заседания еще состоялось, однако СНБ внесло ходатайство о ее аресте. Петросян сказала, что ее подзащитные не признают себя виновными.
Адвокаты других задержанных отказываются от комментариев: материалов по делам у них еще нет, других подробностей не знают. Судебное заседание проходит за закрытыми дверями.
Служба национальной безопасности Армении, обработав полученные оперативные данные, выяснила, что проживающий с 1997 года в Испании и переехавший в апреле 2015 года на временное жительство в Ереван гражданин Армении Артур Валерикович Варданян (1981 г.р) с целью подготовки тяжких и особо тяжких преступлений в 2015 году создал и руководил преступной группой, завербовав в ее ряды 19, в основном, не работающих граждан Армении – 5 жителей Еревана, 7 жителей Ширакской области, 3 жителя Армавирской области, 2 жителя Лорийской области, 1 житель Котайкской области, 1 житель Гегракуникской области и 1 житель Сюникской области, в том числе, 4 женщины и 3 участника Карабахской освободительской войны.
Для осуществления отмеченных преступных намерений организованная группа незаконно приобрела оружие и боеприпасы, которые хранились в предварительно арендованном с этой целью частном доме N78 по 9-ой улице ереванского района Норка, где примерно полтора месяца члены группы организовывали собрание и планировали свою преступную деятельность. 25-го ноября 2015 года, при проведенном совместно с полицией обыске, в указанном месте были обнаружены разнообразные автоматы, пистолеты, гранатометы, взрывчатка, взрывные устройства, военное обмундирование, бронежилеты, средства связи. В частности, в арендованном Артуром Варданяном доме обнаружены: 6 автоматов АК-74, 4 автомата АКМ, один из которых - с глушителем, 1 пистолет марки «ТТ», по 1 гладкоствольному и помповому ружью, 5261 патрон разного калибра, 2 самодельных взрывных устройства (во время обыска были включены и позднее обезврежены), 1 взрыватель, 1 противотанковая осколочная мина, около 1200 граммов тротила, около 50 граммов пластида, 11 гранат «Ф1», 46 гранат «РГ», 3 гранаты «РГД5», 2 противотанковых гранатомета, 20 автоматных обойм, детонаторы, оптические прицелы, бинокли, взрыватели, большое количество военной формы и обмундирования. Обнаружены также карты Еревана и Гюмри, схемы с пометками, литература, подтверждающая факт подготовки тяжкого и особо тяжкого преступления.
В Следственном управлении СНБ возбуждено уголовное дело по ч. 1 и 2 ст. 223 (создание и участие в преступном сообществе) и ч. 3 ст. 235 (незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, совершенные группой лиц по предварительному сговору). Ведется следствие. Руководитель и участники преступной группировки задержаны.