ԱԱԾ-ի բացառիկ մանրամասները. Արթուր Վարդանյանը զինված հանցախմբում հավաքագրել է 19 քաղաքացու
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայությունը, իրացնելով օպերատիվ տվյալներ այն մասին, որ 1981 թվականին ծնված, 1997 թվականից Իսպանիայի Թագավորությունում բնակվող և 2015 թվականի ապրիլից Երևան քաղաքում ժամանակավոր բնակություն հաստատած՝ ՀՀ քաղաքացի Արթուր Վալերիկի Վարդանյանը, ՀՀ-ում ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարելու նպատակով, 2015 թվականի ընթացքում ստեղծել և ղեկավարել է հանցավոր համագործակցություն, դրանում հավաքագրելով հիմնականում չաշխատող ՀՀ 19 քաղաքացիների, որից 5-ը՝ Երևան քաղաքի բնակիչներ, 7-ը՝ Շիրակի մարզի, 3-ը՝ Արմավիրի մարզի, 2-ը՝ Լոռու մարզի, 1-ը՝ Կոտայքի մարզի, 1-ը՝ Գեղարքունիքի մարզի և 1-ը՝ Սյունիքի մարզի բնակիչներ, այդ թվում՝ 4-ը կանայք են և 3-ը՝ Արցախի ազատամարտի մասնակիցներ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից, վերոհիշյալ հանցավոր նպատակների իրագործման համար՝ կազմակերպված խմբի կողմից ապօրինի ձեռք է բերվել զենք և ռազմամթերք, որոնք պահել է Երևան քաղաքի Նորքի 9-րդ փողոց, 78-րդ տուն հասցեով նախապես այդ նպատակով վարձակալած առանձնատանը, որտեղ շուրջ մեկ ամիս խմբի անդամները կազմակերպել են հավաքներ և պլանավորել հանցավոր գործունեության ծրագրերը:
2015 թվականի նոյեմբերի 25-ին ՀՀ ոստիկանության հետ համատեղ կատարված խուզարկություններով հայտնաբերվել է տարբեր տեսակի ինքնաձիգեր, ատրճանակներ, նռնականետեր, նռնակներ, պայթուցիկ նյութեր և պայթուցիկ սարքավորումներ, փամփուշտներ, փամփշտակալներ, կապի միջոցներ ու այլ տեսակի զենք և ռազմամթերք:
Մասնավորապես՝ Արթուր Վարդանյանի կողմից վարձակալած նշված սեփական տան խուզարկության արդյունքում հայտնաբերվել են՝
6 հատ «ԱԿ-74» տեսակի ինքնաձիգ,
4 հատ «ԱԿՄ» տեսակի ինքնաձիգ, որից մեկը խլացուցիչով,
1 հատ «ՏՏ» տեսակի ատրճանակ,
1-ական ողորկափող և օդամղիչ հրացաններ,
Տարբեր տրամաչափի ընդհանուր 5261 փամփուշտներ,
2 հատ ինքնաշեն պայթուցիկ սարքեր (խուզարկության պահին եղել են միացված, վնասազերծվել են),
1 հատ պայթեցման սարք,
1 հատ հակատանկային բեկորային ական «ՄՈՒՎ 50»,
Մոտ 1200 գրամ «տրոտիլ» պայթուցիկ նյութ,
Մոտ 50 գրամ «պլաստիդ» պայթուցիկ նյութ,
11 հատ «Ֆ1» նռնակներ,
46 հատ «ՌԳ» նռնակներ,
3 հատ «ՌԳԴ-5» նռնակներ,
2 հատ հակատանկային նռնականետ,
20 հատ ինքնաձիգի պահունակներ,
Պայթուցիչներ, օպտիկական նշանացույցեր, հեռադիտակներ, դետոնատորներ, մեծ քանակության զինվորական համազգեստ և հանդերձանք,
Հայտնաբերվել են նաև ՀՀ, Երևան քաղաքի և Գյումրի քաղաքի քարտեզներ, սխեմաներ՝ նշումներով, գրականություն, որը հաստատում է հանցավոր համագործակցության կողմից առանձնապես ծանր հանցագործություններ կատարելու ուղղությամբ նախապատրաստական աշխատանքների փաստը։
ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի 1-ի և 2-րդ մասերով և 235–րդ հոդվածի 3-րդ մասով, կատարվում է նախաքննություն:

YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. National Security Service of the Republic of Armenia, relying on operative data that the citizen of Armenia Artur Vardanyan, born in 1981, living in the Kingdom of Spain since 1997, and temporarily residing in Yerevan since April 2015, formed and controlled a clandestine group aimed at committing grave and especially grave crimes in the Republic of Armenia. Mainly unemployed 19 citizens of Armenia were recruited 5 of which are residents of Yerevan, 7-Shirak Province, 3-Armavir Province, 2-Lori Province, 1-Kotayq Province, 1-Gegharkunik Province, 1-Syunik Province. 4 members of the group are women, 3 are Artsakh liberation war participants.
As “Armenpress” was informed from the press service of NSS, the group obtained illegal arms and ammunition to realize the aforementioned criminal goals. The arms were hidden in Norq 9 St, private house N78 rented in advance for that purpose where the group held meetings and planned their criminal activities for nearly one month.
As a result of operative investigation conducted in collaboration with Republic of Armenia Police, different rifles, pistols, grenade launchers, grenades, explosive materials and equipment, cartridges, bullets, communication devices and other arms and ammunitions were discovered. Particularly, 6 “AK-74”, 6 “AKM” rifles one of which with a silencer, one “TT” pistol, one smooth-bore gun, one air gun, 5261 bullets of different calibers, two home-made explosive devices, anti-tank missile, nearly 1200 grams of “TNT” explosive substance, approximately fifty grams of plastic explosives, 11 “F1” grenades, 46 “RG” grenades, 3 “RGD-5” grenades, two anti tank missile launchers, other explosives, OMRs, binoculars, detonators, a large quantity of military uniforms were discovered in the private house rented by Artur Vardanyan.
Maps of Yerevan and Gyumri cities with notes on them, books confirming the clandestine group’s preparatory works for especially grave crimes, were also discovered.
A criminal case has been initiated by Republic of Armenia NSS by the 1st and 2nd points of 233 article and 3rd point of 235 article of Republic of Armenia criminal code. Preliminary investigation is underway. The head of the clandestine group and its members are arrested.