Բելգիացի խորհրդարանականները Ծիծեռնակաբերդում հարգել են Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Բելգիայի Թագավորության խորհրդարանական պատվիրակությունը սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Շիրակ Թորոսյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, բելգիացի խորհրդարանականները ծաղիկներ են դրել 1915 թվականի Հայոց մեծ եղեռնի հուշարձանին եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել սուրբ նահատակների հիշատակը:
Պատվիրակության անդամները Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում ծանոթացել են Հայոց մեծ ողբերգության մասին պատմող փաստաթղթերին եւ ցուցանմուշներին, գրառում կատարել հուշամատյանում։
Բրյուսելի ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանի ղեկավար Ժյուլի դը Գրոտը նշել է, որ իրենք, առաջիկայում այցելելով Լեռնային Ղարաբաղ, որոշակի առաքելություն ունեն իրականացնելու։  «Մենք համատեղ ուժերով պետք է որոշակի խնդիրների վերաբերյալ լուծումներ գտնենք»,- ասել է Ժյուլի դը Գրոտը։

Parliamentary Delegation of Kingdom of Belgium visits Tsitsernakaberd Memorial Complex
YEREVAN, SEPTEMBER 8, ARMENPRESS. Parliamentary Delegation of the Kingdom of Belgium who are on a working visit in Armenia, visited Tsitsernakaberd Memorial Complex accompanied by Deputy Chair of Standing Committee on Foreign Relations Shirak Torosyan on September 8.
“Armenpress” was informed from the Public Relations and Media Department of NA of Armenia that Belgian members of Parliament laid flowers at 1915 Armenian Genocide memorial and honored the memory of the victims in silence.
The delegates familiarized with the documents and exhibits referring the Armenian Genocide at the Armenian Genocide Museum-Institute and made notes in the memory book of the museum.
The Head of the Francophonie Parliament of Brussels Julie de Groote has noted that in future visiting Nagorno Karabakh they have a certain mission to fulfill.