ԼՂ-ում ՏԻՄ ընտրությունները չեն ազդի բանակցային գործընթացի վրա. Ջեյմս Ուորլիք
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Էլմար Մամեդյարովը կհանդիպեն սեպտեմբերին Նյու Յորքում՝ քննարկելու 2015 թվականին երկու երկրի նախագահների հանդիպման կազմակերպման հարցը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ադրբեջանական AzerNews-ի հետ զրույցում հայտնել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Համանախագահները երկու երկրի արտգործնախարարների հանդիպումը կկազմակերպեն ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում: Մենք կքննարկենք նախարարների հետ ավելի ուշ այս տարվա ընթացքում նախագահների հանդիպման կազմակերպման հնարավորությունը»,- հայտնել է Ուորլիքը: Համանախագահը տեղեկացրել է, որ իրենք նախատեսում են աշնանը այց կատարել տարածաշրջան, սակայն այցի հստակ ժամկետները դեռ նախանշված չեն:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղում սեպտեմբերին կայանալիք տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների հարցին՝ Ուորլիքը նշել է, որ դրանք որևէ կերպ չեն ազդի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շուրջ ընթացքող խաղաղ բանակցային գործընթացի վրա:
Խոսելով վեջին շրջանում ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին առկա լարվածության մասին՝ Միսնկի խմբի ԱՄՆ համանախագահն ասել է. «Մենք դիմել ենք կողմերին՝ կոչ անելով թուլացնել լարվածությունը և հարգել հրադադարի համաձայնագիրը: Մենք նաև շարունակում ենք կոչ անել կողմերին ձեռնարկել վստահություն առաջացնող միջոցներ, որոնք կամրապնդեն հրադադարի ռեժիմը՝ բանակցությունների համար դրական միջավայր ստեղծելով, ինչը կհանգեցնի խնդրի կարգավորմանը»:

James Warlick: Local elections in NK to have no impact on negotiation process
YEREVAN, SEPTEMBER 2, ARMENPRESS. Azerbaijani and Armenian foreign ministers, Edward Nalbandian and Elmar Mammadyarov will hold a meeting in September in New York to discuss organizing a presidential meeting in 2015. “Armenpress” reports that the American co-chair of OSCE Minsk Group, James Warlick, informed about this in an interview with AzerNews.
“The co-chairs will bring the foreign ministers together on the margins of the UN General Assembly in September. We will discuss with the ministers the possibility of holding the next presidential summit later this year,” James Warlick informed. The co-chair informed that they plan to pay a visit to the region in autumn but the precise date of the visit is not yet scheduled.
Referring to the local elections in Nagorno Karabakh that are to be held in September, Warlick emphasized that these "elections" will not impact the results of the peace talks on resolution of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict.
Speaking about the tense situation on the contact line of Karabakh-Azerbaijan and Armenia-Azerbaijan border, the Minsk Group American co-chair said. “We have appealed to the sides to reduce tensions and strictly respect the ceasefire. We also continue to propose confidence-building measures that would reinforce the ceasefire, creating a more positive environment for negotiations that could lead to a settlement”.