Մահացել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած 101-ամյա Եվնիգե Սալիբյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության վերապրած, 101-ամյա Եվնիգե Ապոշյան Սալիբյանը, ով բնակվում էր ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգում, օգոստոսի 30-ին մահացել է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է «Ասպարեզ» պարբերականը:
Եվնիգե Ապոշյան Սալիբյանը ծնվել էր 1914 թվականի հունվարի 14-ին Այնթափում, միջին դասի ընտանիքի հինգ զավակներից մեկն էր: Նրա ընտանիքը վերջիններից էր, որ լքեց իր հայրենի ծննդավայրը: 1921 թվականին Այնթափից հեռանալու ճանապարհին էր, որ ոտքի վրա սպի ձեռք բերեց` ընկնելով ձիու սմբակների տակ: Հետագայում այս սպին դարձավ նրա ապրած դաժան օրերի մշտական հիշեցումը:
Լինելով հավատավոր մարդ` նա անգլերեն սովորեց Սուրբ գրքի տարբերակները համեմատելու միջոցով: Այնթափից հեռանալուց հետո ընտանիքը տեղափոխվեց Լիբանան, որտեղ մնաց մինչև 1976 թվականը: Այնուհետև Եվնիգեն տեղափոխվեց Միացյալ Նահանգներ:
2014 թվականին Եվնիգեին հարգանքի տուրք մատուցվեց Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանում` Շոայի հիմնադրամի կազմակերպած գալա երեկոյի ժամանակ:
Նրա պատմությունը գրավել է շատերի ուշադրությունը, այդ թվում և հայտնի լրագրող Ռոբերտ Ֆիսկի, ով 2014 թվականին ներկայացրել է այն բրիտանական The Independent պարբերականում:

YEREVAN, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS. Yevnige Aposhian Salibian, a survivor of the Armenian Genocide, who became an outspoken advocate for truth and justice as recently as April of this year, passed away on August 30. She was 101. “Armenpress” reports the aforementioned referring to “Asbarez”.
Born January 14, 1914, she was one of five children in a middle-class family in the town of Aintab. Her family was among the last to leave. It was during this trip that she received a scar on her leg when she became trapped in the reins of a horse. She nearly bled to death and the scar has become a lifelong reminder of her early miseries. The family fled Aintab in 1921.
A deeply religious woman, she learned to speak English by comparing versions of the bible. After fleeing their home, her family lived in Lebanon until 1976, when she came to the United States.
In 2014, Salibian was honored by the University of Southern California’s Shoah Foundation, during the organization’s 20th anniversary gala, where Steven Spielberg and others honored the survivor.
Her story captured the attention of many, including renowned journalist Robert Fisk who featured her and her story in an edition of the London-based The Independent in 2014.