Ընթերցողը քո ուժն է. Արամ Անանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լրագրությունը չի սիրում ենթադրություններ, լրագրության հիմքը փաստն է: Եթե փաստեր չկան, ապա հիմք էլ չկա: Առանց փաստի կառույցը կքանդվի: Տեսակետն «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Արամ Անանյանինն է: ԵՊՀ Հայագիտական կենտրոնում սփյուռքի երիտասարդների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով ժամանակակից լրագրության հիմնախնդիրներին եւ միտումներին, Արամ Անանյանը շեշտեց, որ լրագրությունը չի կարող անմասն մնալ տեխնոլոգիական զարգացումներից եւ անընդհատ պետք է հետեւի նորամուծություններին ու արդիականացվի:
«Սակայն դա չի նշանակում, որ լրագրության կանոնները կամ օրենքները փոխվելու են: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաները կփոխեն մատուցման ձեւը, հոդվածները կլինեն ավելի սեղմ, կարճ, սակայն դրանից ո՛չ նյութի բովանդակությունն է փոխվելու, ո՛չ էլ որակը»,- ասաց Անանյանը` հավելելով, որ ցանկացած փոփոխություն պետք է ընդունել օբյեկտիվորեն եւ, հաշվի առնելով իրավիճակը, գտնել լուծումներ:
Մեդիաոլորտում հաջողության գրավականներից մեկն էլ ընթերցողների մասին պատկերացում ունենալն է: Ո՞վ է քո ընթերցողը, ի՞նչ տարիքի է եւ ի՞նչ է ակնկալում քեզանից լսել. սրանք կարեւորագույն հարցեր են, որոնց պատասխանը լրատվամիջոցի անձնակազմը պետք է ունենա: «Քո ընթերցողը քո ուժն է: Նա քո ցանցն է, պետք է միշտ կապի մեջ գտնվել ընթերցողների հետ, պատկերացում ունենալ, թե ով է քո ընթերցողը: Շատ հաճախ ընթերցողը կարող է լինել նաեւ տեղեկատվություն տրամադրող եւ հատկապես արտակարգ իրավիճակների ժամանակ դառնալ աղբյուր»,- ասաց Արամ Անանյանը` հավելելով, որ լրատվամիջոցի եւ լրագրողի համար ամենաթանկը հեղինակությունն է, որը բարձր է ամեն ինչից: Այս առնչությամբ լրատվամիջոցի հեղինակությանը կարող է վնասել գրագողությունը: «Գողացված բովանդակությունը կամ լուսանկարը չի կարող պատիվ բերել որեւէ լրատվամիջոցի: Այլ լրատվամիջոցի հղում անելն ամոթ չէ: Լրագրողի խոսքին պետք է վստահեն, լրագրողի խոսքը պետք է ուժ ունենա, սակայն եթե դու գողանում ես այլ լրագրողի ստեղծած բովանդակությունը, քո հանդեպ հարգանքն ու վստահությունը կորում է»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով լրագրությանը եւ բիզնեսին` Անանյանն ասաց, որ բիզնեսի մուտքը լրատվություն կառողջացնի լրատվությունը, եւ բիզնես տրամաբանությամբ շարժվելու պարագայում աշխատանքն ավելի երկար եւ արդյունավետ կլինի: Միաժամանակ «Արմենպրես»-ի տնօրենն ասաց, որ այդ առնչությամբ կան բացառություններ եւ հաճախ լրատվամիջոցը կարող է լինել անհրաժեշտություն: Հետեւաբար մեդիա, բիզնես եւ արժեքներ հասկացությունները պետք է համակցված լինեն եւ դրանցից յուրաքանչյուրը պետք է իր տեղն ունենա:

Читатель – твоя сила: Арам Ананян
Журналистика не любит предположений, в основе журналистики – факты. Если фактов нет, то нет и основы. Без фактов конструкция разрушится. Эта точка зрения принадлежит директору информационного агентства «Арменпресс» Араму Ананяну. Говоря на встрече с молодыми представителями диаспоры в Центре арменоведения ЕГУ о проблемах и тенденциях современной журналистики, Арам Ананян подчеркнул, что журналистика не может остаться в стороне от технологических развитий, она должна все время следить за инновациями и обновляться.
«Это не означает, что изменились правила и законы журналистики. Информационные технологии изменят форму подачи материала, статьи станут более сжатыми и короткими, однако от этого не изменятся ни содержание, ни качество материала»,- сказал Ананян, добавив, что любые изменения надо принимать объективно, и решать проблемы, учитывая обстоятельства.
Залогом успеха в отрасли медиа является представление о читателе. Кто твой читатель, какого возраста, что он хочет услышать от тебя? Это важнейшие вопросы, ответы на которые должен знать коллектив средства информации. «Твой читатель – твоя сила. Это твоя сеть, всегда надо быть на связи с читателями, иметь представление, кто они. Часто читатель может стать источником информации, особенно, в чрезвычайных ситуациях»,- сказал Арам Ананян, добавив, что для СМИ и журналиста самым ценным является авторитет, который превыше всего. В этом аспекте авторитету СМИ может повредить плагиат. «Украденные содержание или фотография не приносит чести любому СМИ. Не стыдно сослаться на источник – другое СМИ. Нужно, чтобы слову журналиста доверяли, слово журналиста должно иметь силу. Если ты занимаешься плагиатом у другого журналиста, уважение и доверие к тебе исчезают»,- сказал он.
Говоря о журналистике и бизнесе, Ананян сказал, что вступление бизнеса в журналистику оздоровит ее; если действовать по логике бизнеса, работа станет результативнее и продлится дольше. В то же время директор информационного агентства «Арменпресс» сказал, что в этом смысле есть и исключения, так как наличие СМИ может быть продиктовано необходимостью. Следовательно, понятия медиа, бизнес и ценности должны быть сопряжены, и у каждого из них должно быть свое место.