Մեկնարկել է Համահայկական հայագիտական 7-րդ օլիմպիադան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աղվերանում մեկնարկել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության կողմից կազմակերպվող Համահայկական հայագիտական 7-րդ օլիմպիադան, որը կավարտվի հուլիսի 27-ին:  Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունից, օլիմպիադային մասնակցում են 100 պատվիրակներ Հայաստանից, Արցախից և 7 սփյուռքահայ գաղթօջախներից:
Այս օրերին 14-18 տարեկան  շուրջ 80  հայ պատանիներ և աղջիկներ  իրենց գիտելիքներով մրցելու են հայոց լեզվի, հայ գրականության, պատմության, մշակույթի պատմության ոլորտներում: Առանձին անցկացվելու է հայ եկեղեցու պատմության մրցույթ:
Մասնակիցները պետք  է կարողանան դրսևորել գիտելիքներ բոլոր ոլորտներից՝ ինչպես գրավոր, այնպես էլ բանավոր հարցման ժամանակ: Բացի հիմնական  մրցույթից, նախատեսված են նաև հայկական երգի և ասմունքի մրցույթներ, ինչպես նաև ուսուցողական և ժամանցային միջոցառումներ, այցելություններ պատմամշակութային վայրեր:

YEREVAN, JULY 23, ARMENPRESS. The 7th Pan-Armenian Olympiad on Armenian Studies organized by The Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia started in Aghveran. The Olympiad will finish on July 27. The Ministry of Education and Science of the Republic of Armenia informed Armenpress that 100 delagates from Armenia, Arstakh and 7 Armenian Communities took part in the Olympiad.
Over 80 Armenia young boys and girls of 14-18 years old will compete in the fields of the Armenian language, the History of Armenia, the History of culture, Armenian Literature. The competition on the History of Armenian Church will be held separately. The participants must display knowledge in different spheres both in a written form and orally.