ՄԱԿ-ի Ժնեւի բաժանմունքում բացվել է ֆաշիզմի դեմ Հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի Ժնեւի բաժանմունքի գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Մայքլ Մելլերը, Ազգերի պալատում բացելով ֆաշիզմի նկատմամբ Հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված ցուցահանդեսը, կոչ է արել՝ թույլ չտալ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ողբերգության կրկնվելը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
Մայիսի 21-ին Ժնեւի Ազգերի պալատում կայացել է լուսանկարների ցուցահանդեսի բացումը, որը կազմակերպել են Ռուսաստանի եւ Բելառուսի մշտական ներկայացուցչությունները: Ցուցադրանքը ներառում է մի քանի ստենդ՝ պատմական լուսանկարներով, որոնցում ներկայացված են Հայրենական մեծ պատերազմի բոլոր հիմնական փուլերը:
Լուսանկարներում արտացոլված են Էլբայի վրա դաշնակիցների հանդիպումը եւ Բեռլինի գրավումը, թիկունքի աշխատավորների գործունեությունը, պարտիզանական ջոկատների պայքարը, խորհրդային մարդկանց տառապանքը Լենինգրադի շրջափակման ընթացքում եւ նացիստական համակենտրոնացման ճամբարներում:
«Այս լուսանկարները պատմության հիշեցումն են, որը երբեք չպետք է կրկնվի: 70 տարի առաջ ՄԱԿ-ը ծնվեց Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մոխիրներից: Այդ իրադարձությունը նշելու համար Գլխավոր ասամբլեան ընդունեց բանաձեւ, որը կոչ է անում մասնակից բոլոր երկրներին՝ հարգանքի տուրք մատուցել Երկրորդ աշխարհամարտի բոլոր զոհերին: Եվ այս ցուցահանդեսը համահունչ է այդ որոշման կատարմանը»,- ասել է Մելլերը՝ ելույթ ունենալով դիվանագետների, լրագրողների եւ ՄԱԿ-ի աշխատակիցների առջեւ:
Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, ցուցահանդեսը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել օտարերկրյա դիվանագետների, ՄԱԿ-ի աշխատակիցների եւ միջազգային կազմակերպությունների շրջանում: Դրա բացմանը եկել էին ՄԱԿ-ին առընթեր հավատարմագրված առաքելությունների մի քանի տասնյակ ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Ավստրիայի, Նորվեգիայի, Սիրիայի, Եգիպտոսի դիվանագետներ, ինչպես նաեւ Ժնեւում ՄԱԿ-ին առընթեր Ռումինիայի մտական ներկայացուցիչ Մարիա Չոբանուն:

ООН: нельзя допустить повторения трагедии Второй мировой войны
Исполняющий обязанности генерального директора отделения ООН в Женеве Майкл Меллер, открывая в четверг во Дворце Наций выставку, посвященную 70-летию Победы над фашизмом, призвал не допустить повторения трагедии Второй мировой войны, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В четверг во Дворце Наций в Женеве состоялось открытие фотовыставки, организованной постоянными представительствами России и Белоруссии. Экспозиция представляет из себя несколько стендов с историческими фотографиями, на которых показаны все основные этапы Великой Отечественной войны.
На фотографиях запечатлены встреча союзников на Эльбе и взятие Берлина, работа тружеников тыла, деятельность партизанских отрядов, страдание советских людей во время блокады Ленинграда и в нацистских концлагерях. При подготовке выставки были использованы фотографии и материалы Российского военно-исторического общества.
"Эти фотографии являются застывшим напоминаем истории, которая никогда не должна повториться. 70 лет назад ООН родилась из пепла Второй мировой войны. Чтобы отметить это событие Генеральная Ассамблея приняла резолюцию, призывающую все страны-участницы отдать дань уважения всем жертвам Второй мировой войны. И эта выставка вписывается в выполнение этого решения", — сказал Меллер, выступая перед дипломатами, журналистами и сотрудниками ООН в четверг.
Выставка вызвала большой интерес у иностранных дипломатов, сотрудников ООН и международных организаций. На ее открытие пришло несколько десятков представителей миссий, аккредитованных при ООН, включая австрийскую, норвежскую, сирийскую и египетскую, а также постпред Румынии при ООН в Женеве Мария Чобану (Maria Ciobanu).